به گزارش مهر از کربلای معلی، در حالی که تنها چند روز به اربعین حسینی باقی است شیعیان مسلمان با پای پیاده دهها کیلومتر را طی کرده و خود را به کربلای معلی می رسانند.
امتیاز ویژه زائران ایرانی در کربلا

بر اساس این گزارش به دستور مقامات امنیتی عراق تمامی جاده های منتهی به کربلا از فاصله ۳۵ کیلومتری مسدود شده و زائران باید این فاصله را پیاده طی کنند. البته این محدودیت شامل حال ایرانیان نبوده و با رایزنیهای انجام شده توسط سازمان حج و زیارت اتوبوسهای ایرانی می توانند تا ۵ کیلومتری کربلا وارد شده و در پارکینگ ویژه ای توقف کنند.

به گفته محمد جواد خانی نماینده سازمان حج و زیارت در عراق خودروهای عتبه که متعلق به دولت عراق هستند زائران ایرانی را از پارکینگ به مرکز شهر کربلا منتقل می کنند که این امتیاز تنها برای ایرانیهاست.

حلقه امنیتی زائران حسینی تنگ تر می شود

حملات اخیر گروههای تروریستی در برخی از شهرهای عراق به ویژه بغداد موجب شده تا اقدامات شدید امنیتی ویژه زائران حسینی در شهر کربلا شدیدتر شود.

زائرانی که از مسیرهای منتهی به شهر کربلا استفاده می کنند حتی با اینکه پای پیاده هستند باید از چندین ایستگاه بازرسی عبور کنند. همچنین در داخل شهر کربلا هم لایحه های امنیتی شدیدتر است. زائران برای ورود به بین الحرمین از چندین کیلومتر جلوتر باید توسط گروههای امنیتی بازدید بدنی شوند.

همزمان با بازدید بدنی پلیس عراق با استفاده از دستگاههای هشدار دهنده بمب، زائرانی که با خود چرخ ویلچر و یا کالسکه کودک و… همراه دارند را چک می کنند. پس از عبور از این ایستگاه باید زائران از دو ایستگاه دیگر عبور کنند تا بتوانند وارد بین الحرمین شوند.

البته بازرسیها به هیمن جا ختم نمی شود زیرا بازرسی اصلی زمانی است که زائران قصد دارند وارد حرم مطهر امام حسین(ع) یا حضرت عباس(ع) شوند که باید تمامی وسایل خود و تلفن همراه را هم تحویل دهند و در داخل خود حرم مطهر هم نیروهای نامحسوس امنیتی حرکات زائران را تحت کنترل دارند تا تروریستها آسیبی به زائران وارد نکنند.