به گزارش افکارنیوز،

مجتبی ملکی دلارستاقی دبیر علمی شانزدهمین کنگره بین المللی انجمن علمی جراحان گوش، گلو، بینی و سر و گردن اظهار کرد: اختلالات خواب حوزه وسیعی را شامل می شوند که مرتبط با رشته های تخصصی مختلفی همچون جراحی گوش، حلق و بینی، جراحی فک و صورت، روانپزشکی، طب داخلی، توانبخشی، طب کار و ... است، بهترین نتایج درمانی، زمانی حاصل می شوند که نگاهی جامع و چندجانبه به این مشکلات داشته باشیم و زمانی که اختلال خواب به علت انسداد مسیر تنفس باشد نقش متخصصین گوش، گلو و بینی در سیر درمان، بارزتر خواهد شد.

ملکی دلارستاقی با اشاره به اینکه اختلالات خواب می‌تواند سبب خواب آلودگی در طول روز، کاهش کارآیی افراد، اختلالات رفتاری، اختلال در حافظه و تمرکز، عوارض قلبی – عروقی، سکته های مغزی وحتی افزایش بروز تصادفات رانندگی شوند، تصریح کرد: نباید صرفا به عنوان مزاحمت صوتی برای اطرافیان به این مشکلات نگریست؛ افراد دچار اختلال خواب معمولا با شکایت از خرخر و قطع تنفس در زمان خواب به متخصصین گوش، گلو و بینی یا به کلینیک های خواب مراجعه می کنند.

وی ادامه داد: بهترین حالت این است که تست خواب برای آنها انجام گیرد تا علت خرخر و شدت آن مشخص شود. درصورتی که این مسئله ناشی از انسداد مسیر تنفس باشد جراحان گوش و حلق و بینی قادر خواهند بود بر اساس مقدار و شدت مشکل و نیز با توجه به معاینات خودشان و نیز بهره مندی از روش های تشخیصی اندوسکوپی در حین خواب مصنوعی، روش‌های جراحی یا غیرجراحی مختلفی را به بیماران پیشنهاد ‌کنند.

روش های درمان مشکلات خواب و اختلالات آن

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: گاهی برای درمان مشکلات خواب و اختلالات آن از برخی روش های غیرجراحی هم استفاده می شود که به جز انواعی خاص از پروتزهای دندانی و نیز برخی دستگاه‌های مشابه سیستم تنفس مصنوعی که کارآیی آنها از لحاظ علمی ثابت شده و در بیشتر موارد، بر جراحی نیز مقدم هستند سایر وسایل موجود در بازار، بیشتر جنبه تبلیغاتی و تجاری دارند. بنابراین به افراد دارای مشکل خرخر توصیه می‌شود که در قدم اول برای درمان این مسئله به کلینیک های خواب یا متخصصین گوش و حلق و بینی مراجعه کنند تا مشکل آنها را به دقت بررسی و درمان کنند.

ملکی دلارستاقی گفت: شاخه جراحی های سروگردن شامل جراحی توده های خوش خیم و بدخیم تیرویید، توده های خوش خیم و بدخیم غدد بزاقی، سرطان های فضای دهان و حلق نیز به چندین علت در سال های اخیر از سوی جراحان گوش، گلو و بینی و به ویژه فارغ التحصیلان جوانتر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. پیچیدگی ساختاری و ظرافت موجود در این بخش بدن از یک سو و پیشرفت های عمده ای که در سال های اخیر در زمینه نحوه درمان تومورها همراه با حفظ عملکرد ارگان و نیز نحوه بازسازی با پیوندهای آزاد بافتی از سوی دیگر ایجاد شده است و نیز افزایش سن متوسط جامعه که با افزایش بروز سرطان های سروگردن همراه خواهد بود موجب گشته تمایل به کار در این شاخه در میان متخصصین گوش، گلو و بینی افزایش یابد تا علاوه بر رفع نیاز جامعه، زندگی طولانی تر و با کیفیت بهتری برای این گروه از بیماران فراهم کنند.

وی گفت: شیوع بالای رفتارهای پرخطری همانند مصرف بالای دخانیات و الکل که متاسفانه در بین جوانان، روز به روز فراگیرتر می شود در کنار هشدارهایی مبنی بر سونامی سرطان در سال های آینده که مکررا از سوی مراکز آماری کشور ابراز می شوند، لزوم توجه هر چه بیشتر به این شاخه را در سیاست گذاری های کلان رشته گوش، گلو و بینی را نیز ضروری تر می سازد.