گروه اجتماعی- اصغر سلیمی عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس گفت: طرح استفساریه قانون ممنوعیت به کار گیری بازنشستگان برای شهردار تهران در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش افکارنیوز، نماینده مردم سمیرم در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به متن استفساریه اظهار داشت: سوال این استفساریه این بود که آیا همچنان که معاونان رئیس جمهور طبق قانون از قانون منع به کارگیری بازنشستگان استثنا شده اند، شهردار تهران نیز هم مستثنی می شود که پاسخ آن آری بود.

وی در ادامه با بیان اینکه در این جلسه الویری رئیس شورای عالی استان ها نیز حضور داشت، عنوان کرد: اعضای کمیسیون در جریان رأی گیری با این طرح استفساریه مخالفت کردند و شهردار تهران را هم ردیف معاونان رئیس جمهور ندانستند از این رو طبق نظر کمیسیون، شهردار تهراننباید از قانون منع به کارگیری بازنشستگان مستثنی شود.

سخنگوی کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به دستور کار دیگر این کمیسیون خاطرنشان کرد: کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که برخی از مواد آن شامل استانی شدن انتخابات، نوع تبلیغاتانتخاباتی و غیره است با رأی نمایندگان به تصویب رسید و مقرر شد در جلسات آتی جزئیات ۸ ماده ای آن بررسی شود.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس، بررسی طرح استفساریه قانون منع بکارگیری بازنشستگان را اقدامی بیهوده دانست و تاکید کرد که این طرح با رای منفی مجلس مواجه می‌شود و شهردار تهران قطعا باید تغییر کند.

همچنین قاسم میرزایی نیکو در واکنش به اظهارنظری مبنی بر اینکه تغییر مدیران شهری به مردم آسیب می‌رساند، گفت: بی‌تردید اعمال تغییرات در مدیریت شهری به شهرداری پایتخت آسیب رسانده است، از سوی دیگر پیش از این شهرداری به دلیل شهرفروشی، تراکم‌فروشی و پولی که در اختیار داشته از منابع مالی برخوردار بود که در شرایط کنونی وجود ندارد.

نماینده مردم دماوند و فیروزکوه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تشتت آراء در شورای شهر یکی دیگر از مواردی است که باعث تضعیف مدیریت شهری در پایتخت شده است، و این در حالی است که اعضای شورا باید برای انتخاب شهردار به سرعت شاخص‌بندی کرده و با استفاده از ظرفیت نیروی جوان و نخبه کشور به یک گزینه مناسب برای اداره این شهر برسند و در این رابطه به سفارش هیچ حزب و گروهی هم توجه نکنند.

عضو کمیسیون شوراها و امورداخلی کشور در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: شهردار بعد از اینکه انتخاب شد باید با رئیس شورای شهر برای اداره پایتخت به یک هماهنگی برسد، سپس شورای شهر تنها بر قانونمندی اقدامات شهردار جدید و سیاستگذاری‌هایی که انجام می‌دهد، نظارت کند تا به سرعت مدیریت شهری سر و سامان گیرد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، خاطرنشان کرد: نتیجه بررسی طرح استفساریه قانون منع بکارگیری بازنشستگان در مورد تعیین تکلیف شهردار تهران نیز منفی خواهد بود، چرا که اقدامی که در مجلس صورت گرفت و استثنائی که برای شهردار تهران مطرح شده است، به اصل این قانون خدشه وارد می‌سازد، بنابراین هر پیشنهادی در این مورد یا سایر بخش‎ها بعد از این در صحن رای نخواهد آورد و قطعا شهردار تهران تغییرخواهد کرد، ضمن اینکه اگر جلسات کمیسیون‌ها هم برگزار نشود به دلیل اینکه فرصت تعیین‌شده تا اجرای این قانون به اتمام می‌رسد، زمانی برای بررسی این استفساریه در مجلس و شورای نگهبان باقی نخواهد ماند.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی، یادآورشد: اگر شما نظرات خانم جنیدی را به عنوان معاون رئیس جمهور و معاونت تنقیح قوانین مجلس را با هم مقایسه کنید، به این نتیجه می‌رسید که آقای افشانی باید به کار خود در شهرداری پایان داده و شهردار جدیدی برای پایتخت انتخاب شود.

اما نگرانی مردم این است که باز هم اصلاح طلبانی که با لیست امید به شورای شهر راه یافتند با سیاسی بازی شهرداری را انتخاب کنند که به جای دغدغه رفع مشکلات مردم تهران به فکر حزب و گروه خود باشد، پس از قالیباف نجفی شهردار تهران شد و افشانی هم حالا به پایان کار رسیده اما عملکرد مثبت و کارنامه درخشانی بعد از قالیباف در تهران وجود ندارد و شاید یکی از علل آن سیاسی کاری ها و ترجیح منافع حزبی به منافع مردم باشد.

مردم انتظار دارند شهرداری برای پایتخت انتخاب شود که برای آنها کار کند و با مدیریت جهادی به رفع مشکلاتشان بپردازد.