به گزارش افکارنیوز،

سیدمحمد بطحایی در نخستین همایش ملی هویت کودکان ایرانی اسلامی در دوره پیش دبستانی که در یزد برگزار شد، اظهار داشت: در این همایش تلاش بسیاری صورت گرفته و موضوع هویت به عنوان یک مفهوم اساسی و بسیار مهم در آموزش و پرورش کشور را مورد توجه قرار داده‌اند.

وی ادامه داد: موضوع هویت یکی از مهمترین مولفه‌های شخصیتی، رفتاری و منش افراد است که قالب این هویت در دوران کودکی و نوجوانی شکل می‌گیرد و بخش عمده‌ای از این کیستی و چیستی و اینکه من که هستم و چه هستم غالبا در دوران کودکی و نوجوانی شکل می‌گیرد.

وزیر آموزش و پرورش اصلی‌ترین و اساسی‌ترین محلی که این هویت در آن شکل و قوام پیدا می‌کند را خانواده دانست و تصریح کرد: فاصله‌ای که امروز در حال ایجاد بین نسل‌هاست، نقش و مرجعیت خانواده در پرداختن هویت را کاهش می‌دهد و کودکان مثل قبل پدر و مادر را الگوی رفتاری و شخصیتی خودشان قرار نمی‌دهند.

وی افزود: کم‌کم مرجعیت پسر‌ها برای هویت به معنای ویژگی‌های شخصیتی، رفتاری و نگرشی را از هم سن و سالان و دوستان الگو برداری می‌کنند و از خانواده‌ها فاصله می‌گیرند.

بطحایی گفت:، اما این موضوع همچنان در دوران پیش دبستانی و خردسالی وجود دارد و در این دوران خانواده‌ها همچنان بیشترین نقش در هویت کودکان به جای می‌گذارند و مدارس نسبت به خانواده در این دوران کمتر نقش دارند، اما در رده‌های سنی نوجوانی و جوانی این نقش در حال تغییر با سرعت زیاد است.

وی با بیان اینکه ما ۲۴ میلیون و ۱۹۶ هزار خانواده در ایران داریم، گفت: از سال ۵۷ تا امسال تعداد خانواده‌ها سه و چهار دهم برابر شده و یکی از مهمترین دلایلی که نقش خانواده‌ها در این هویت بخشی کاهش می‌دهد افزایش سن ازدواج است.

وزیر آموزش و پرورش تصریح کرد: میانگین سن ازدواج زوج‌های ایرانی از ۲۶ و ۶ دهم در سال ۹۵ به بیش از ۲۹ در سال ۹۵ افزایش پیدا کرده و در کنار آن بعد خانواده‌ها هم کمتر شده و خانوار‌ها کوچک‌تر شده‌اند.

بطحایی تصریح کرد: به این ترتیب باید نسبت به خانواده‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشیم چرا که اگر خانواده‌ها نسبت به نقش هویت بخشی خود در کودکان خردسال بی‌توجه باشند که متاسفانه هستند بحث هویت بخشی کودکان با مشکل مواجه می‌شود.

وی تصریح کرد: متاسفانه خانواده‌ها به این موضوع توجه ندارند که این کودک خردسال مثل یک دوربین فیلم‌برداری دارند از رفتار آن‌ها الگوبرداری می‌کند، ولی در غفلت خانوار‌ها نسبت به این موضوع کودک تاثیر منفی از رفتار والدین خود می‌گیرد.

بطحایی با بیان اینکه امروز ۷۰ درصد کودکان واجد شرایط در پیش دبستانی‌ها مشغول آموزش هستند، گفت: این عدد تا شش سال قبل معادل ۱۱ درصد بوده است و این را باید با افتخار بگوییم که جمهوری اسلامی توانسته گام بسیار جدی را در حوزه تعلیم و تربیت و آموزش عمومی بردارد.

وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ارتباط پیش دبستانی‌ها با خانواده‌ها باید افزایش یابد گفت: متاسفانه برخی از مهدکودک‌ها به ویژه مهد‌هایی که زیر نظر آموزش و پرورش نیستند به این موضوع مهم کم توجه هستند و اتفاقاتی در مهد کودک به نام شادی و نشاط و ایجاد نشاط در یادگیری اتفاق می‌افتد که تاثیرات منفی بر هویت کودکان می‌گذارد.

وی این موضوع را به دلیل نداشتن تخصص برخی از مربیان دانست و تصریح کرد: این شادی و نشاط که با روش غلط خودش اتفاق می‌افتد تاثیرات بسیار مخربی را بر هویت کودکان ما به جا می‌گذارد.

بطحایی گفت: یکی از دلایلی که ما ضرر آموزش زبان خارجی از دوران کودکی را بیش از منفعت آن می‌دانیم همین است که آموزش زبا‌ن‌های خارجی حامل فرهنگ است و این فرهنگ بر هویت کودکان تاثیرگذار است و شالوده‌های هویت آن‌ها دردوران کودکی را شکل می‌دهد و بعدا در دوران بالاتر تغییر این شالوده بسیار سخت و دشوار است.

وزیر آموزش و پرورش ارتباط و تعامل بیشتر با خانواده‌ها و مراقبت بیشتر خانواده‌ها در محیط خانه را از جمله سیاست‌های اصلی در ارتباط با دوره‌های پیش دبستانی دانست.