به گزارش افکارنیوز،

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه ضمن تشریح آخرین وضعیت مناطق زلزله‌زده و اقدامات سازمان بهزیستی در این مناطق گفت: براساس گزارش‌های رسیده تا این لحظه هیچ کدام از مسکن‌های بازسازی شده مددجویان بهزیستی حتی به شکل جزئی آسیب ندیده‌اند.

امید قادری در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه از شب گذشته ستاد بحران در این استان تشکیل شده و در چند حوزه برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گرفته است، افزود: مداخلات روانی آرام سازی روانی پس از زلزله در حال انجام است، چراکه زلزله بار روانی شدیدتری را نسبت به تخریب فیزیکی به زلزله‌زدگان تحمیل می‌کند، به همین دلیل ۹ تیم اورژانس اجتماعی از شهرستان‌های شرق استان کرمانشاه به این مناطق اعزام شدند.

وی با بیان اینکه این تیم‌ها بر روی مشکلاتی مثل افکار خودکشی، اضطراب شدید و ... تمرکز دارند، اظهار کرد:  این تیم‌ها همچنین در داخل مراکز درمانی و بیمارستان‌ها حضور پیدا می‌کنند تا در صورت شناسایی معلول جدید، یا کودک بی سرپرست یا بدون همراه، به وضعیت آنها رسیدگی کنند و وضعیت روانی آنها را مورد بررسی قرار دهند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه با اشاره به اینکه۲ مرکز تخصصی روانی نیز در داخل شهر مستقر شده است، تصریح کرد:  این دو مرکز به جز تیم‌های اورژانس اجتماعی برای درمان مشکلات روانی تخصصی و حادتر مشغول فعالیت هستند.

قادری با اشاره به استقرار تیم‌های توان‌پزشکی و کاردرمانی در منطقه ثلاث باباجانی و سرپل ذهاب برای رسیدگی به مصدومان ترخیص شده نیز گفت: وسایل کمک توانبخشی مانند عصا، ویلچر و ... نیز به شکل رایگان در اختیار معلولان قرار می‌گیرد و این اقلام در حال توزیع هستند.

به گفته وی ۶ مرکز توانبخشی در مناطق زلزله‌زده در حال احداث هستند که بزرگترین مرکز توانبخشی در منطقه سرپل ذهاب افتتاح شده و بقیه آنها نیز در مناطقی مانند ازگه، تازه آباد و... با پیشرفت بیش از ۶۰ درصد افتتاح می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در مورد ارزیابی مسکن‌های مددجویان سازمان بهزیستی نیز توضیح داد: از مجموع ۲۳۶۰ مسکن تخریب شده ۱۱۳۵ واحد تا آخر هفته گذشته بازسازی شده بود که هیچ کدام حتی به مشکل جزئی نیز آسیب ندیده‌اند. همچنین مددکاران برای بررسی وضعیت مسکن های تعمیری نیز اعزام شدند تا در صورت نیاز این مسکن‌ها نیز با تایید بنیاد مسکن وارد فاز تخریب شوند.

قادری در ادامه از تعطیلی مهدکودک‌ها در مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: با تعطیلی امروز مهدکودک‌ها، ساختمان آنها مورد ارزیابی قرار گرفته و به وضعیت روانی کودکان پیش دبستانی نیز رسیدگی می‌شود. در حال حاضر ۹۳۰ کودک در ۳۵ مهدکودک در مناطق زلزله زده در حال دریافت خدمات هستند و شهریه آنان نیز در سال جاری به شکل رایگان بوده است. ۱۱ مهدکودک نیز با حدود ۵۰ درصد پیشرفت در حال احداث در مناطق زلزله زده هستند.

وی با اشاره به دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد آماده باش بهزیستی، اسکان موقت و تامین اقلام مورد نیاز زلزله‌زدگان، تصریح کرد: در حال حاضر مواد غذایی در منطقه در حال توزیع است و در چند شهرستان نیز که بر اساس گزارش‌ها با مشکل آب روبه‌رو شده بودند، در حال توزیع آب معدنی هستیم.

به گفته وی تاکنون هیچ مورد  فوتی گزارش نشده است.

قادری ادامه داد: با توجه به فراخوان کمیسیون پزشکی مشغول تعیین معلولیت و تیم‌های سیار در مرکز درمانی در حال بررسی و شناسایی معلولان هستند.