به گزارش افکارنیوز،

 مرتضی شهبازی نیا رئیس اتحادیه سراسری کانون‌های وکلای دادگستری کشور پیش از ظهر امروز در نشست خبری خود گفت: آزمون وکالت سال ۹۷ از حیث نظم و برقراری دقت مثال زدنی بود و ارزیابی ها نشان می‌دهد که کار اجرای به درستی انجام شده است.

وی افزود: راجع به محتوای سوالات باید بگویم که سوالات آزمون از سوی سازمان سنجش تهیه شده است و هنوز به ما کلید آزمون و سوالات داده نشده است.

شهبازی نیا گفت: هیچ‌سوال اشتباهی در آزمون نداشته ایم و فقط برخی گلایه کرده بودند که سوالات اختلافی بوده است که البته ما این را هم ندیده ایم هرچند یادمان نرود که موضوعات حقوقی اندکی اختلافی است و در برخی موارد وجود دارد که قرایت های مختلفی از یک موضوع وجود دارد.

رییس اسکودا خاطرنشان کرد: ما گفته ایم که هر فردی اعتراضی داشته اعلام کند تا ما بررسی کنیم و از اینکه اعتراضی بشود نگرانی نداریم و حتما قول میدهیم همه اعتراض ها را بررسی کنیم.

وی در خصوص نتایج آزمون گفت در دی ماه شاهد اعلام نتایج خواهیم بود و تاریخ دقیقش به زودی اعلام می شود البته باید منتظر انجام فعالیت ها از سوی سازمان سنجش باشیم.

شهبازی نیا گفت: در راجع به آزمون سال آینده تابع قانون هستیم و‌تغییر ساختاری نخواهیم داشت و به همین کیفیت فعلی برگزار میشود یعنی در شهریور ماه و مهر ثبت نام می شود.

وی در خصوص مرکز مشاوران گفت اعتقاد ما و نص صریح قانون این است که مرکز مشاوران فقط مربوط به برنامه سوم مربوط بوده و نباید سالهای بعد آزمونی برگزار می کرده است.

رییس اسکودا گفت: به هر حال من نمی توانم بگویم که چه زمانی پایان برگزاری آزمون های این مرکز خواهیم بود و تلاش نهایی ما این است که قانون اجرا شود.

شهبازی نیا درخصوص لایحه جامع وکالت و اینکه شنیده شده به صحن راه یافته است گفت: این موضوع خلاف مقررات است و بیشتر شبیه شایعه است و باید برود در کمیسیون قضایی و آنجا بررسی شود.

وی در خصوص اتصال مرکز مشاوران به کانون های وکلا گفت ما از نظر حقوقی و از نظر کیفیت آموزش به صورت ماهیتی برایمان سخت است پذیرش افرادی که در نهاد دیگری آموزش دیده اند.

شهبازی نیا گفت: ما به موضوع استقلال وکلا احترام می‌گذاریم و هرچند این اتصال شاید تبعاتی هم داشته باشد اما این الحاق و اتصال را می پذیریم تا حداقل نهاد وکالت یکپارچه شود.

وی در خصوص پذیرفته شدگان در آزمون و‌ نسبت های آن در هر استان گفت: این موضوع شناور است و امسال شانس قبولی در تهران کمی بهتر است ولی توجه کنید که ما یک ساختار قانونی داریم برای تعیین ظرفیت پذیرش وکالت تا متناسب نیاز و متعاقب امکانات دادگستری ها کارآموزان انتخاب شوند.

رییس اسکودا گفت: هر کارموز باید مدت مشخصی آموزش ببیند و کارآموزی کند خب باید دادگستری محل پذیرش این ظرفیت ها را داشته باشد و همین امر باعث تغییر در میزان ظرفیت پذیرش در استانهای مختلف است.

وی در خصوص درجه بندی وکلا نیز گفت این درجه بندی روشی منسوخ است و آن چیزی که الان دنیا به دنبال آن است موضوع تخصصی شدن وکالت است و باید به این سمت حرکت کنیم.

شهبازی نیا گفت ما موافق این موضوع هستیم که نهاد وکالت تخصصی شود اما پیش بینی هم شده است در لایحه جامع وکالت و  امیدواریم به نتیجه برسد.

وی گفت: یک علت اینکه ما با هرگونه دخالت افراد غیروکیل مخالفیم این است که مردم به پروانه‌های وکالت اعتماد دارند و می توانند مسیر وکالت را پیگیری کنند در حالی که موسسات حقوقی تحت هیچ نظامی نیستند و نظارتی هم نمی‌پذیرند و دست مردم کوتاه است از پیگیری مشکلاتشان.

وی در خصوص علت بیکاری وکلا آنهم با ۱۵ میلیون پرونده قضایی در گردش گفت: اولا افرادی که میگویند ما وکیل کم داریم باید بگوییم که حرفهایشان درست نیست.

شهبازی نیا گفت: تعداد وکلای فرانسه ۶۳ هزار نفر است و خیلی این عدد از تعداد وکلای ما کمتر است و ما شاهد بیکاری وکلا هستیم.

رییس اتحادیه کانون های وکلا گفت تعداد ۱۵ میلیون پرونده در دستگاه قضایی صحیح نیست و این عدد خیلی پایین تر است و به این موضوع این را هم اضافه کنید که همه مردم هم در پرونده هایشان وکیل نمیگیرند.

وی گفت تعدادی از افراد هم وکیل معاضدتی میگیرند و توجه کنید که ما پذیرش وکیل در پرونده هایمان اجباری نیست اما اگر اجباری بود حتما کیفیت رسیدگی به پرونده ها افزایش می یافت.