گروه اجتماعی- مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به جزییات لایحه بودجه سال 98، گفت: در لایحه بودجه سال آینده جریمه ریالی مشولان غیب خدمت سربازی دیده نشده است و این مقررات تا پایان سال 97 اجرایی می شود.

به گزارش افکارنیوز، عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس ادامه داد: خرید خدمت سربازی نوعی بی عدالتی بوده است و قانون مربوطه این باب را باز کرده بود که افراد چند وقتی به خدمت سربازی نروند و سپس با پرداخت پول از زیر بار رفتن به سرباز شانه خالی کنند.

نمایند مردم لنگرود در مجلس  دهم شورای اسلامی با تاکید بر تبعیض آمیز بودن خرید خدمت سربازی، بیان داشت: از سوی دیگر با پرداخت جریمه غیبت سربازی، خدمت سربازی برای طبقات پایین جامعه شده بود چرا که آنها توان خرید خدمت را نداشتند.

وی گفت: طبقات ثروتمند جامعه بعد از تفریح در خارج از کشور، با پرداخت 50 میلیون از رفتن به سربازی معاف می شدند اما جوانان طبقه پایین جامعه مجبور به رفتن به سربازی بودند، اعتقاد دارم خرید خدمت سربازی بی عدالتی بود که  دولت در لایحه بودجه سال 98 آن را حذف کرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با بیان اینکه در لایحه بودجه سال 98 این حکم که تبعیض آمیز و بی عدالتی بود در لایحه وجود ندارد، اظهار داشت: دولت برای جبران کسری بودجه خود این موضوع را در لایحه قرار نداده است با این حال ممکن است در کمیسیون تلفیق این موضوع دیده شود هر چند که نظر شخصی بنده این است که دولت کار درستی برای حذف خرید خدمت از لایحه بودجه کرده است.

بیشتر بخوانید:

آخرین فرصت خرید خدمت مشمولان غایب

آخرین اخبار از فروش سربازی + قیمت

طرح خرید سربازی در لایحه بودجه 98 حذف شد ضمن آنکه درآمد حاصل از صدور انواع کارت معافیت دائم مشمولان وظیفه از خدمت سربازی یکی از بندهای درآمدی لایحه بودجه سال آینده است که نسبت به امسال تغییری نکرده است.

تا امسال قانون خرید خدمت سربازی به این صورت بوده است که مشمولان زیر دیپلم 10 میلیون تومان، دیپلم 15 میلیون تومان، کاردانی 20 میلیون تومان، کارشناسی 25 میلیون تومان، کارشناسی ارشد 30 میلیون تومان، ‌دکترای عمومی علوم پزشکی 35 میلیون تومان، دکترای تخصصی غیرعلوم غیرپزشکی 40 میلیون تومان و دکترای تخصصی رشته‌های علوم پزشکی و بالاتر تا 50 میلیون تومان باید برای خرید جریمه بپردازند. اما به نظر می رسد با توجه به بودجه 98 از سال آینده جریمه مشمولان غایب حذف و دیگر امکان پذیر نیست.

مشمولان غایب کسانی هستند که بیش از  8 سال غیبت دارند و طبق قانون 4 سال فرصت داشتند که جریمه غیبت خود را پرداخت کنند و این مهلت 4 ساله در اسفند امسال به پایان می رسد.

بنابراین ضرورت دارد مشمولینی که دارای شرایط پرداخت جریمه هستند از این فرصت باقیمانده استفاده نمایند چرا که در سال آینده محدودیت های غیبت سربازی جدی تر دنبال می شود و دیگر امکان پرداخت جریمه نیست.