به گزارش افکارنیوز،

سردار احمد نوریان در دومین کنگره بین‌المللی مددکاری اجتماعی و تاب آوری اجتماعی با تبریک اعیاد نورانی و پربرکت شعبانیه به ویژه خجسته سالروز ولادت فرخنده امام آزادگان حضرت حسین بن علی (ع) و روز پاسدار، از دست اندرکاران برگزاری دومین کنگره بین‌المللی مددکاری  اجتماعی و تاب آوری اجتماعی تقدیر کرد و خطاب به خانم آنا ماریا کمپانینی رئیس انجمن بین‌المللی مدارس مددکاری اجتماعی، اظهار داشت: از همراهی، همدلی و همدردی با افراد آسیب دیده و کم برخوردار جهانی سخن می‌گویید، پس چرا در یمن، سوریه، افغانستان و ... به داد هزاران نفر از کودکان، زنان و غیرنظامیانی که براثر زیاده خواهی‌ها و حملات نظامی دولت‌های استکبار آسیب می‌ بینند، نمی‌رسید! چرا در مقابل این همه ظلم و تجاوز و تعدی به حقوق مردمی مظلوم و بی پناه از سوی ایادی استعمار جهانی سکوت می کنید.

 وی افزود: مددکاری در دین مبین اسلام دارای گفتمان و برنامه کاری است که در این ارتباط خداوند در سوره مائده آیه 2 قرآن کریم می‌فرماید: وتعاونوا علی البر و التقوی ولا تعاونوا علی الاثم و العدوان و اتقوا الله ان الله شدید العقاب، شما مومنان یکدیگر را در نیکوکاری و تقوا پیشگی یاری دهید و در گناه و تجاوز به یکدیگر کمک نکنید و از خدا پروا کنید که خداوند سخت کیفر است.

سردار نوریان با اشاره به اهمیت مددکاری اجتماعی در اسلام و فلسفه انتخاب روز مددکار همزمان با میلاد مولا حضرت علی (ع)  و تأسی به امیرالمومنین اولین مددکار اجتماعی و یاور یتیمان و فقرا، اضافه کرد: در آیه‌های قرآن و مکتب حیات بخش اهل بیت علیهم السلام بر خدمت به مردم و نیازمندان جامعه تأکید فراوانی شده است. امام حسین (ع) در این رابطه می‌فرمایند: بدانید نیازمندی های مردم به شما نعمت است، که اگر با رنجاندن مردم نیازمند، کفران نعمت کنید، خداوند این وظیفه را به دیگران محول می‌کند.

سخنگوی ناجا خاطر نشان کرد: امام حسین (ع) سه ویژگی برای مددکار بیان داشته‌اند که فرد مددکار باید؛ دین دار و جوانمرد بوده و شرافت خانوادگی داشته باشد.

این مقام ارشد انتظامی یادآور شد: براساس آموزه‌های اسلامی مددکاران اجتماعی، انسان های عاشق و بی‌ادعایی هستند که دیگران را بر خود ترجیح داده و دلسوزانه و با خلق نیکو از مشکلات زندگی دیگران، گره گشایی می‌کنند.

سردار نوریان تأکید کرد: نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران افتخار دارد به عنوان تنها پلیس در بین کشورهای جهان، به تأسیس مراکز مددکاری اجتماعی، روان شناسی و مشاوره با هدف؛ بررسی علمی پدیده‌های اجتماعی، ریشه‌یابی علل و عوامل ناهنجاری‌ها، ارائه خدمات رایگان به افراد آسیب دیده یا در معرض آسیب اقدام می‌نماید، زیرا اعتقاد داریم مدیریت پدیده‌های اجتماعی نیازمند  راهکارها و راهبردهای فرهنگی- اجتماعی است.

معاون اجتماعی ناجا ادامه داد: هم اکنون نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با ساختار تعریف شده و به کارگیری کارشناسان جوان دارای تحصیلات عالیه، نسبت به ارتقاء بهداشت روانی جامعه، آموزش مهارت‌های زندگی و توانمندسازی و افزایش تاب آوری افراد در معرض آسیب، گام‌های موثری برداشته است.

وی با تأکید بر ترجیح ارائه خدمات یاورانه و حمایتی بر اقدامات انتظامی در مواجهه با مردم افزود: سالانه 400 هزار پرونده با موضوعات مختلف اعم از اختلافات خانوادگی، نزاع و درگیری، اعتیاد به مواد مخدر، درخواست طلاق و ... در مراکز مشاوره و مددکاری اجتماعی کلانتری‌ها، رسیدگی می‌شود که آمارها نشان می‌دهد، حدود 68 درصد  پرونده ها، حل و فصل و به مصالحه و عدم طی مراحل قضائی منتج می شود.

به گفته معاون اجتماعی ناجا در حال حاضر پلیس 44 مرکز مشاوره و مددکاری اجتماعی در سطح کشور راه اندازی کرده است که 13 مرکز آن در تهران می باشد و همچنین 650 دایره مددکاری اجتماعی در کلانتری‌ها فعالیت می‌کنند که امسال به دو برابر افزایش خواهد یافت.

سردار نوریان با بیان اینکه از نظر ما، ارائه خدمات یاورانه و حمایتی در این بخش بر اقدامات انتظامی ترجیح دارد، خاطر نشان کرد: هم اکنون 44 مرکز مشاوره در سطح کشور وجود دارد که 13 مرکز در تهران فعال است و 650 دایره مددکاری اجتماعی در کلانتری‌ها می‌باشد که امسال به دو برابر این میزان افزایش می یابد.

معاون اجتماعی ناجا در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: در حال حاضر اکیپ‌های مشاوره ای و مددکاراناجتماعی ناجا به منظور یاری رساندن به آسیب دیدگان استان های گلستان، لرستان و خوزستان فعال شده‌اند.

که ضمن ابراز همدردی با هموطنان آسیب دیده از سیل تا پایداری شرایط، تمام واحدهای مشاوره و مددکاری پلیس در راستای کاهش آلام سیل زدگان عزیز، ارتقاء بهداشت روانی، کاهش استرس و اضطراب‌های ناشی از سیل و هرگونه ارائه خدمات روانشناختی و مددکاری اجتماعی، فعالیت خواهند کرد.

سردار نوریان در بخش دیگری از سخنان با تشریح مزیت‌های خدمات مددکاری نیروی انتظامی نسبت به سایر نهادهای دولتی و غیردولتی، بیان کرد: مددکاران اجتماعی پلیس در بزنگاه مشکلات مردم که کار به جای باریک می‌کشد، وارد عمل می شوند و از سوی دیگر در دسترس مردم هستند و با تدبیر و درایت گره‌گشایی از مشکلات مراجعان می کنند.

سخنگوی ناجا بیان کرد: پلیس مأمن و ملجاء مردم بوده و براساس قانون حل و فصل بسیاری از دعاوی خانوادگی، اجتماعی و پیشگیری از بسیاری از ناهنجاری‌ها، آسیب‌ها و جرایم به پلیس، ارجاع می‌شود.

سردار نوریان با اشاره به ارائه خدمات رایگان مشاوره و مددکاری توسط پلیس و رابطه آن با امنیت تأکید کرد: با ارتقاء مهارت‌های زندگی و توانمندسازی روانی افراد، به ویژه گروه‌های پرخطر و در معرض آسیب، نظم و امنیت جامعه تقویت و پایدار می‌گردد.

این مقام ارشد مسئول ادامه داد: از نظر پلیس، مددکاری اجتماعی یک ارزش و عمل خداپسندانه است، اما از جنبه دیگر، یک تکلیف دینی و مسئولیت اجتماعی بوده و در ابعاد جهانی از جهت نوع دوستی و انسان دوستی باید به آن پرداخت.

معاون اجتماعی ناجا در خاتمه گفت: حوزه مشاوره و مددکاری اجتماعی ناجا طی دو دهه اخیر تلاش کرده  به عنوان شریک فعال انجمن‌های علمی و دانشگاهی در برگزاری همایش‌ها و کنفرانس‌ها و همچنین تأمین و اجرای برنامه‌های ملی و بین‌المللی پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ایفای نقش نماید.