به گزارش افکارنیوز،

محمد علیخانی با اشاره به اینکه تاکسیرانی تهران طی یک سال گذشته روند رو به رشدی داشته است، اظهارکرد: تاکسیرانی طی این مدت اقدامات خوبی را آغاز کرده، البته اداره به شیوه سنتی یکی از اشکالات تاکسیرانی از گذشته است؛ امروز تکنولوژی به طور مداوم در حال پیشرفت است و هر روز شاهد بروز و ظهور نرم‌افزار‌هایی در بحث حمل و نقل هستیم.

وی با بیان اینکه تاکسیرانی با این پیشرفت چندان هماهنگ نبوده است، افزود: اگرچه تاکسیرانی تلاش مناسبی برای هماهنگی با این تکنولوژی انجام داده و پرداخت الکترونیک یکی از مصادیق آن است و ۶۰ درصد تاکسی‌های تحت پوشش تاکسیرانی به صورت الکترونیکی فعالیت می‌کنند. پیش از این مسافران به در پرداخت کرایه دچار مشکل می‌شدند، اما امروز این موضوع قانونمند شده است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران ادامه داد: به زودی قرار است تگ‌هایی روی تاکسی‌ها نصب شود تا میزان کارکرد آن‌ها و مسیر‌های رفت و آمدشان کاملا قابل نظارت باشد.

علیخانی با اشاره به اینکه این اقدامات در جهت کنترل رفتار و اقدامات راننده‌های تاکسیرانی موثر خواهد بود، عنوان کرد: اکثریت رانندگان تاکسی افراد زحمت کش و با تجربه‌ای هستند؛ در همه اقشار ممکن است معدود افرادی وجود داشته باشند که رفتارهایشان پسندیده نیست.

وی با اشاره به حضورش در کمیسیون نظارت تخلفات رانندگان تاکسی و شرکت‌های تاکسیرانی اضافه کرد: پرونده‌های تخلف بسیار معدودی برای رسیدگی به این کمیسیون ارسال و مطابق قانون با آن‌ها برخورد می‌شود.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران توضیح داد: در بخش‌های تاکسی‌های اینترنتی، اما افرادی حضور دارند که نظارت ناپذیر هستند و به سیستم حمل و نقل اضافه شده‌اند. اگرچه این سیستم دارای حسن‌هایی است، اما نظارت پذیر بودن شرط مهم‌تری است.

وی در خصوص اینکه طبق قانون حمل و نقل مسافر و بار در درون شهر و حاشیه شهر‌ها باید تحت نظارت شهرداری‌ها باشد، اما متاسفانه در حال حاضر در بخش تاکسی‌های اینترنتی این نظارت وجود ندارد، اضافه کرد: این در حالیست که در موارد زیادی امنیت مردم در این زمینه به خطر می‌افتد.

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه هشدار‌هایی از سوی پلیس هم در این باره مطرح می‌شود، یادآورشد: در برخی موارد دیده شده که راننده‌ای تحت عنوان تاکسی اینترنتی از مسافر می‌خواهد که سفر را کنسل کند تا درصدی اپلیکیشن را پرداخت نکند، اما این موضوع خطراتی را متوجه مسافر می‌کند.

علیخانی با بیان اینکه شهرداری نتوانسته زودتر این خدمات را به مسافران ارائه کند، خاطرنشان کرد: شهرداری با تاخیر تصمیم به الکترونیکی کردن خدمات حمل و نقل گرفته است و تاکسی‌های اینترنتی موجود هم حاضر به نظارت پذیری نیستند. اگر سیستم حمل و نقل به روز نباشد حتما به مرور حذف می‌شود.