به گزارش افکارنیوز،

فاطمه خمسه، عضو هیات مدیره انجمن آلزایمر ایران اظهار داشت: آلزایمر بیماری است که سلول‌های مغز را به سرعت تخریب می‌کند و قابل برگشت نیست.

اخبار اجتماعیوی ادامه داد: سن از شایعترین عوامل ابتلا به این بیماری است؛ به طوری که از هر ۱۰ نفر افراد بالای ۶۵ سال یک نفر به این بیماری مبتلا می‌شود؛ ۳۰ درصد در افراد ۶۵ تا ۷۴ سال، ۱۷ درصد در افراد ۷۴ تا ۸۵ سال و ۳۲ درصد در افراد بالای ۸۵ سال آلزایمر دیده می‌شود.

این نورولوژیست با بیان اینکه استرس و سبک زندگی در ابتلا به آلزایمر بسیار نقش دارد، گفت: افرادی که دچار این بیماری می‌شوند، مشکلات بسیاری در لباس پوشیدن داشته و اختلال به خواب و رفتار پیدا کرده و عفونت‌های مکرر دارند.

خمسه تصریح کرد: میزان پیشرفت به آلزایمر را نمی‌توان از قبل پیش بینی‌کرد؛ بهتر است هر چه زودتر از زمان تشخیص به موقع بیماری و زمانی که فرد مبتلا قادر به تصمیم گیری است از عوارض آن پیشگیری کرد.

غلامرضا حاجتی، روان‌پزشک گفت: ننگ و ترس از آلزایمر در جامعه باعث شده است مبتلایان و خانواده‌های آنها به دنبال مشاوره و درمان زودرس نروند.

وی اظهار داشت: در حالی که تشخیص زودهنگام بار بیماری آلزایمر را می‌کاهد، جامعه سالمندی ما رو به افزایش است و هنوز ۵۰ درصد بیماران به سمت درمان نمی‌روند.

حاجتی ادامه داد: براساس نتایج یک تحقیق در جهان که روی ۷۰ هزار نفر در ۱۵۵ کشور انجام شد، هنوز دو سوم مردم بر این باور هستند که آلزایمر یک بخش از سالمندی بوده؛ در حالی که عدم شناخت کافی مردم و کادر پزشکی در مورد این بیماری بارز است.

 این روانپزشک تصریح کرد: باید پیامدهای منفی بیماری آلزایمر را درک کنیم؛ زیرا این بیماری افراد را از شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و خانوادگی باز می‌دارد.

وی اضافه کرد: یکی از مهمترین اقدامات انجمن آلزایمر ایران آن است که به عنوان مرکز ملی مهارتی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معرفی شده و قرار است دوره‌های آموزشی برای مراقبان بیماران مبتلا به آلزایمر به صورت رایگان برگزار کند.

حاجتی ادامه داد: مراجعات بسیاری به انجمن داشته‌ایم که به دلیل مبتلا به آلزایمر از فرزندان خود کتک می‌خورند، این موضوع بسیار تاسف انگیز است؛ به همین دلیل برگزاری دوره های آموزشی به خانواده‌ها کمک می‌کند تا بدانند چگونه با بیماری آلزایمر رفتار کنند.

این روان پزشک با بیان اینکه قرار است یک کلینیک تخصصی حافظه  راه اندازی شود،متذکر شد: آگاهی به مردم، درمان بیماران، بازتوانی و توان‌بخشی از مهمترین اهداف انجمن آلزایمر ایران است و روزانه ۱۰۰ نفر در این انجمن پذیرش می‌شوند.

معصومه صالحی، مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران، از آموزش به عنوان شاه کلید پیشگیری و مراقبت از بیماران مبتلا به آلزایمر یاد کرد و گفت: مشکلات و تبعات ناشی از بیماری آلزایمر بسیار است و باید در مورد این بیماری بدون داشتن شرم بیشتر در جامعه صحبت کنیم.

وی تاکید کرد: بیماران مبتلا به آلزایمر به مراقبت‌های شبانه روزی نیاز دارند و ایجاد خدمات مناسب برای آنها از اهداف این انجمن است؛ به همین خاطر تفاهم‌نامه‌های همکاری با دانشگاه‌های علوم پزشکی و نهادهای مختلف منعقد شده است تا برنامه‌های آموزشی را بیشتر انجام دهیم.