به گزارش افکارنیوز،

معمولا بیماری‌هایی مانند امراض قلبی و عروقی، فشار خون بالا، چربی زیاد، دیابت ، اختلال‌های روانی و رفتاری، اختلال‌های استخوان و مفاصل، زانو درد و. در افراد چاق بیشتر دیده می‌شود بنابراین پیشگیری این بیماری‌ها از دوران کودکی با کنترل چاقی آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است.

اخبار اجتماعی-در حال حاضر نوع تغذیه دوره نوجوانی (مانند مصرف فست فودها، عادت‌های بد غذایی و روغنی) و همچنین بی تحرکی مهمترین عواملی است که می‌تواند در ایجاد چاقی کودکان دخیل باشند.

یکی از مهمترین ریزفاکتور‌های چاقی کودکان، پدر و مادر‌ها هستند. اصولا والدین چاق، صاحب فرزندان چاق نیز می‌شوند. این افراد باید چاقی فرزندان شان را از همان دوران کودکی کنترل کنند.

بهتر است پدرو مادر‌ها در دوره کودکی و شیرخوارگی علاوه بر داشتن تغذیه تکمیلی و مصرف غذا‌های مقوی و مفید، ذائقه بچه هایشان را نیز با غذا‌های سالم آشنا کنند تا آن‌ها به دنبال غذا‌های ناسالم نروند.

اگر والدین خودشان از غذا‌های چرب استفاده می‌کنند و دستشان به سمت نمک می‌رود، مدام شیرینی مصرف می‌کنند، طبیعی است که کودک شان نیز پس از بزرگسالی این رویه را ادامه دهد، بنابراین پیشنهاد می‌شود کودکان با غذا‌های خوب و سالم در خانواده آشنا شوند. همچنین اگر مادری در دوران بارداری اش سیگار مصرف می‌کند، شانس ابتلای فرزندش به چاقی بسیار زیاد است.

مدارس نیز نقش بسیار مهمی در پیروی کودکان از عادت‌های سالم غذایی برعهده دارند. بوفه مدارس باید غذا‌های سالم به فروش برسانند. مدیران و مربیان مدرسه باید خودشان الگوی برای سلامت غذایی کودکان باشند. متاسفانه در حال حاضر بچه‌ها در مدارس غذا‌هایی نا سالم مصرف می‌کنند. مصرف غذا‌های شیرین و پرچرب، فست فودها، نوشابه، چیپس و پفک و ...، برای سلامتی کودکان مضر است. کودکان باید یاد بگیرند به جای استفاده از تنقلات، میوه و سبزی فراوان مصرف کنند.

امروزه زندگی اغلب بچه‌ها جلوی تلویزیون، استفاده از لپ تاپ و بازی‌های کامپیوتری ختم می‌شود. این وسایل دشمن سلامت فیزیکی بچه‌ها هستند. در حال حاضر متخصصان سفارش می‌کنند کودکان بیشتر از ۲ ساعت در طول شبانه روز از کامپیوتر و تلویزیون استفاده نکنند. آن‌ها باید یاد بگیرند فعالیت فیزیکی لازم و بازی کودکانه داشته باشند.

*دکتر منصور بهرامی، متخصص بیماری‌های کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی