به گزارش افکارنیوز،

گاهی پیش می‌آید که پیش از مصاحبه یا کار مهمی که باید انجام دهید، به دلیل استرسی که دارید، دست‌هایتان شروع به لرزیدن می‌کنند.در این شرایط در دست گرفتن اشیا بسیار دشوار است و حتی ممکن است تعادل دست‌ها بر هم خورده و اشیا از دست سقوط کنند. لرزش دست‌ها هنگام عصبانیت بسیار شایع است. این علامت اگر نشانه خاصی نداشته باشد، بهبود می‌یابد، اما همین صرف‌نظر از علائم بیماری و طولانی شدن علائم، ممکن است روند بیماری را به تاخیر بیندازد. اما به خاطر داشته باشید که لرزش دست همیشه دلیل وجود عامل زمینه‌ای مانند پارکینسون نیست و دلایل دیگری هم ممکن است این لرزش‌ها را ایجاد کنند.

اخبار اجتماعی - خواب یکی از نیاز‌های اساسی بدن هر انسانی است که به بازتوانی بدن کمک می‌کند. کمبود خواب نه تنها تحریک‌پذیری و عصبانیت را به دنبال دارد، بلکه باعث بروز لرزش در اندام‌های بدن می‌شود. معمولا مغز در شبانه‌روز به هفت تا هشت ساعت به خواب نیاز دارد تا بتواند عملکرد‌های خود را به درستی انجام دهد. زمانی که شب‌ها به اندازه کافی نمی‌خوابید، مغز عملکرد درستی از خود نشان نمی‌دهد و فشار روی آن افزایش می‌یابد و حتی با انجام کار‌های معمول بدن هم مداخله می‌کند. یکی از علل لرزش‌های دست که گاهی افراد با آن مواجه می‌شوند، کم‌خوابی است.

کافئین زیاد ممنوع برای جلو گیری لرزش دست‌

کافئین از جمله مواد تحریک‌کننده اعصاب به شمار می‌رود که مصرف بیش از حد آن در طول روز می‌تواند سیستم عصبی بدن را تحت تأثیر خود قرار دهد و باعث لرزش اندام‌ها به ویژه دست‌ها شود. معمولا افرادی که بیش از حد چای و قهوه مصرف می‌کنند ممکن است با این مشکل مواجه شوند. کافئین در برخی دارو‌های بدون نسخه هم وجود دارد و باید بیشتر مراقب مصرف آن‌ها باشید. مصرف مشروبات الکلی هم به دلیل کافئینی که دارند، باعث لرزش دست‌ها می‌شود.

مراقب عوارض دارویی باشید

دارو‌های شیمیایی معمولا با عوارض جانبی همراه هستند که شدت آن‌ها در افراد مختلف، متفاوت است. یکی از عوارضی که در برخی دارو‌ها مشاهده می‌شود، لرزش و بی‌ثباتی دست‌هاست. این دارو‌ها با تداخل در عملکرد سیستم عصبی و ماهیچه‌ها، موجب لرزش دست‌ها می‌شوند. معمولا دارو‌هایی که برای کنترل و درمان آسم و میگرن مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیز دارو‌های مسدودکننده سروتونین، این عملکرد را به دنبال دارد و لرزش دست‌ها را ایجاد می‌کند.

سیگار یکی دیگر از علت لرزش دست است

اگر با افرادی سیگاری هم‌صحبت شوید، غالب آن‌ها بر این باورند که سیگار کشیدن استرس آن‌ها را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود راحت‌تر بتوانند فشار‌های روحی و استرس‌های روزمره را تحمل کنند. اما باید بدانید که سیگار نه تنها استرس را کم نمی‌کند، بلکه سطح استرس بدن را نیز افزایش می‌دهد. سیگار حاوی نیکوتین است که با ورود به جریان خون بدن، ضربان قلب را بالا می‌برد. این حالت معمولا با افزایش استرس و لرزش دست‌ها همراه می‌شود.


ویتامین B ۱۲ تان را کنترل کنید

خانواده ویتامین‌های B در حفظ سلامت بدن نقش کلیدی ایفا می‌کنند. یکی از مهم‌ترین آن‌ها هم B ۱۲ است که تأثیر به‌سزایی در حفظ سلامت سیستم عصبی مرکزی دارد و حتی در ساخت رشته‌های دی‌ان‌ای مؤثر است. بنابراین، اگر جزو آن دسته افرادی هستید که در رژیم غذایی خود گوشت، شیر، ماهی یا تخم‌مرغ نمی‌گنجانید، مطمئن باشید که دچار کمبود این ویتامین هستید. یکی از نشانه‌های پایین بودن میزان ویتامین B ۱۲ در بدن لرزش دست‌ها و پاهاست.

استرس علت لرزش دست می‌باشد

یکی از شایع‌ترین عواملی که می‌تواند آغازگر لرزش‌های دست باشد، استرس است. از استرس های شغلی و مالی گرفته تا مشکلات عاطفی و نگرانی نسبت به سلامتی خود و دیگران ممکن است استرس‌هایی را در بدن ایجاد کند که نتیجه آن لرزش‌های دست باشد. در کنار آن، عصبانیت و گرسنگی شدید هم می‌تواند از عوامل دیگر تلقی شوند که اغلب به لرزش‌های فیزیولوژیکی شناخته می‌شوند.