علی امام مدیر عامل شرکت مترو تهران درباره بدقولی بانک آینده و سرانجام اوراق ارائه شده جهت توسعه مترو اظهارداشت: در روزهای انتهای سال گذشته مبلغ یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت با همکاری دولت و بانک مرکزی برای توسعه مترو فراهم شد. قاعدتاً در سال 98 باید این مبلغ در اختیار شرکت مترو برای توسعه خطوط قرار می‌گرفت.

اخبار اقتصادی - وی با اشاره به اینکه بانک صنعت و معدن و بانک آینده به عنوان بانک عامل اقدام به فروش این اوراق در پایان تیر امسال کرد، گفت: بانک صنعت و معدن پس از فروش اوراق، با تاخیر کمی با پذیرش تضامینی که شهرداری تهران ارائه داده بود مبلغ 390 میلیارد تومان اوراق مشارکت سهم خود را پرداخت کرد اما علیرغم همکاری بانک مذکور، بانک آینده مبلغ ۹۱۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت را با وجود  سود قابل توجهی که برایش دارد به شهرداری تهران پرداخت نمی‌کند.

امام با اشاره به اینکه نحوه تعامل و عملکرد بانک آینده، برنامه‌ریزی‌های شرکت مترو در سال 98 به ویژه در نیمه دوم سال را دچار وقفه کرد، گفت: مقرر بود با مبلغ اوراق مشارکتی که نزد بانک آینده بلاتکلیف باقی مانده است ۷ کیلومتر و 6 ایستگاه دیگر از خط 6 و نیز 4 ایستگاه دیگر از خط 7 تکمیل و به بهره برداری برسد. 

وی افزود: در طول ماه.های گذشته با وجود پیشنهاد املاک متفاوت و از بهترین املاک شهرداری به بانک آینده، عدم همکاری های این بانک در رعایت ضوابط ادامه دارد.

مدیرعامل شرکت متروی تهران عنوان کرد: گویا سیاست مدیران فعلی بانک آینده نبود اطمینان به شهرداری تهران است و می‌گویند باید با رعایت تمام ضوابط حقوقی و در پروسه و بوروکراسی ای طولانی، اسناد مربوطه را بپذیریم. در نتیجه تاکنون هر ملکی که به این بانک پیشنهاد شده است یا نپذیرفته است یا در فرایندهای طولانی اداری این موضوع را بلاتکلیف رها کرده است.

امام با اشاره به اینکه جای سوال است که چرا بانک آینده با وجود اینکه در بخش‌های دیگری نیز با شهرداری تهران همکاری می‌کند سیاست خود را مبنی بر بی اعتمادی به شهرداری قرار داده است، گفت: جای تاسف دارد زیرا این بی‌اعتمادی باعث پایمال شدن حق مردم تهران می‌شود.

وی بیان داشت: این در حالی است که علیرغم برخی تصورات در این خصوص که شاید چالش های مالی بانک آینده باعث شده این منابع در ماه های گذشته در جای دیگر هزینه شده و در حال حاضر بانک نقدینگی لازم برای پرداخت سهم و اوراق مشارکت شهرداری تهران را نداشته باشد بعید است با توجه به توانمندی و سابقه بانک مذکور چنین مطلبی صورت پذیرفته باشد.

مدیرعامل شرکت مترو تهران با اشاره به اینکه این شرکت علاوه بر پرداخت سهم 50 درصدی خود برای تضمین اوراق مشارکت سهم ۵۰ درصدی تضامین دولت را نیز ارائه کرده است، خاطرنشان کرد: این در حالی است که در این مدت اصل و سود اوراق مشارکت را نیز باید پرداخت کنیم و این به معنی یک ضرر بزرگ علاوه بر بلاتکلیف ماندن بهره برداری از ایستگاه های جدید است.

امام با اشاره به این که توسعه مترو یک ضرورت برای شهر و هر گونه اختلال در توسعه آن به معنی دامن زدن به ترافیک و آلودگی هوای تهران است، خاطرنشان کرد: سایر بانک‌ها به دلیل درک اهمیت این ضرورت با وجود بدهی هایی که شهرداری به آنها دارد با شرکت مترو برای توسعه خطوط همکاری می‌کنند اما بانک آینده با وجود این که شهرداری هیچ بدهی ای به این بانک ندارد نه تنها همکاری نمی کند بلکه به بهانه بی اعتمادی، با نپذیرفتن تضامین مختلفی که ارائه شده و نیز طولانی کردن فرآیند اداری، حق مسلم شهروندان را به شرکت مترو پرداخت نمی‌کند.

مدیر عامل شرکت مترو با بیان این که نحوه رویکرد بانک آینده، مردم تهران را از 10 ایستگاه جدید در خطوط ۶ و ۷ محروم کرده است، اظهار کرد: با تاثیری که بهره برداری از یک ایستگاه مترو  در کاهش گره‌های ترافیکی و آلودگی هوا دارد می‌توان تصور کرد که این رویکرد چه اجحاف بزرگی در حق تهران به ویژه در حوزه آلودگی هوا و ترافیک انجام داده است. از سوی دیگر شرکت مترو برای پرداخت مطالبات کارگران و پیمانکاران با چالش مواجه است که حل هر چه سریع تر این موضوع نیز از دید ما از ضرورت ویژه ای برخوردار است. 

امام در پایان با اشاره به اینکه از مراجع مرتبط همانند بانک مرکزی و سایر نهادهای بالادستی و نظارتی درخواست رسیدگی به این موضوع را داریم، گفت: در صورتی که  بانک آینده به اظهار نظر این مراجع نیز عمل نکند قطعا تبعاتی گریبانگیر مسبب این آسیب بزرگ خواهد شد که برای آینده فعالیت‌ها خصوصاً در تعامل با شهرداری تهران خوشایند نخواهد بود.