به گزارش افکارنیوز،

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در کنگره تجلیل از جانبازان و شهدای شیمیایی، نفس‌های سوخته و تجلیل از قربانیان حقوق بشر آمریکایی که با حضور سعید اوحدی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران امروز (شنبه ۷ تیرماه) برگزار شد، در یک ویدئو کنفرانس اظهار کرد: ما در فاجعه سردشت دو جلوه از انسانیت و وحشی‌گری را همزمان می‌بینیم.انسانیت و قدرت ایثارگرانی که هیچگاه از دایره انسانیت خارج نشدند و هیچگاه مقابله به مثل نکردند و این افتخار را برای جمهوری اسلامی در تاریخ ثبت کردند که ما در مقابله با ظلم و در مقابله با وحشی‌گری از اصول انسانی خود تخطی نمی‌کنیم.

اخبار اجتماعی - وزیر امور خارجه افزود: سازمان ملل متحد چندین بار هم نگرانی جمهوری اسلامی ایران در استفاده از سلاح شیمیایی توسط عراق و هم ادعا‌های عراقی‌ها علیه کشورمان را بررسی و بازرسی کرد و در همه این رسیدگی‌ها و بازرسی‌ها به این نتیجه متقن رسید که آن طرفی که از سلاح‌های شیمیائی استفاده کرده رژیم صدام بوده است.

وی تصریح کرد: اولین باری که شورای امنیت سازمان ملل استفاده عراق از سلاح شیمیائی را محکوم کرد در پایان جنگ ایران و عراق بود.

وزیر امور خارجه گفت: امروز آمریکا داروهایی که برای قربانیان شیمیایی نیاز هست و داروهایی که برای بقیه ایثارگران نیاز هست و داروهایی که برای بیماران مختلف نیاز هست را از طریق تحریم‌های غیر انسانی مانع می‌شود.

وی افزود: دولت آمریکا نه در سلاح شیمیایی مبانی بشری را می‌شناخت و نه در تحریم‌ها مبانی بشری را می‌شناسد و نه در تروریسم اقتصادی خودش مبانی بشری را رعایت می‌کند.

ظریف گفت: سردشت شاید نقطه اوج رژیم صدام در جنگ با ایران بوده و تنها موارد این رفتار غیر انسانی نبوده، از سال ۶۳ بود که رژیم عراق استفاده از سلاح شیمیایی را در جبهه‌ها آغاز کرد.

وزیر امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران استفاده عراق از سلاح شیمیایی را اعلام کرد، اما متأسفانه قدرتمندان سکوت کردند و دبیرخانه سازمان ملل متحد چندین هیئت بازرسی به ایران فرستاد و برای تمام هیئت‌ها ثابت شد که رژیم عراق از سلاح شیمیایی استفاده کرده است.

او گفت: هیچ گاه سازمان ملل متحد در آن زمان اقدامی انجام نداد و شورای امنیت در قبال این کارها و نابود کردن شهرها و ... اقدام به محکومیت متجاوز نکرد.

ظریف افزود: اولین باری که شورای امنیت استفاده عراق از سلاح شیمیایی را محکوم کرد، بعد از جنگ ایران و عراق بود.

وزیر امور خارجه بیان کرد: این روز همواره به عنوان روز سربلندی مردم ایران است و امروزه آمریکا ادعا می‌کند که موارد انسانی از تحریم‌ها جداست، اما همه شاهد هستیم که محدودیت‌هایی را ایجاد کرده‌اند.

او با بیان اینکه دولت آمریکا در تحریم‌ها مبانی بشری را نمی‌شناسد، گفت: رفتار آمریکا یک چهره مستمر در ۴۰ ساله بعد از انقلاب نشان می‌دهد و مردم ایران در جنگ تحمیلی و اقتصادی شاهد این حرکت‌های ایالات متحده بوده‌اند.

ظریف با اشاره به تحریم‌های امروز و ترور سردار سلیمانی گفت: سیاست آمریکا جز خفت چیز دیگری برایشان به عمل نیاورده و ما به عنوان خادم مردم وظیفه داریم از رنج مردم بکاهیم .

وزیر امور خارجه مطرح کرد: به رزمندگان و ایثارگران درود می‌فرستم.