تغذیه با شیر مادر در شش ماه اول تولد نوزاد تضمین کننده بقا و آینده اوست و نوزادانی که از همان ابتدا با شیر مادر تغذیه می‌شوند در آینده کمتر به بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشار خون و چاقی مبتلا می شوند و از هوش بالاتری بهره می‌برند.

اخبار اجتماعی- نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند سیستم ایمنی کارآمد تری در برابر بیماری‌ها و میکروب‌ها دارند و در سنین بالاتر کمتر دچار مشکلاتی آلرژی و آسم می‌شوند.

ویروس کرونا یکی از عواملی است که توانسته بین مادران و نوزادان فاصله بیندازد، بسیاری از مادران تصور می‌کنند  پس از ابتلا به بیماری کرونا نمی‌توانند به فرزند خود شیر بدهند این در حالی است که بر اساس مطالعات انجام گرفته بیماری کرونا از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل نمی‌شود، اما به طور کلی مادر نوزاد باید نکات بهداشتی را در صورت ابتلا به کرونا رعایت کند.

اگر مادر مبتلا به بیماری کرونا دچار جسمانی مناسبی ندارد و در بیمارستان بستری است، توصیه می شود شیر مادر بعد از جوشانده شدن به نوزاد داده شود و اگر مادر در منزل قرنطینه است می‌تواند با رعایت نکات بهداشتی به فرزندش شیر بدهد و  شیردهی به نوزادان در این شرایط به هیچ وجه نباید قطع شود.

به گفته متخصصان سازمان جهانی بهداشت، اگر مادران به کرونا مبتلا باشند، بهتر است به نوزادان خود شیر بدهند و این مسئله حاکی از اهمیت شیر مادر برای نوزادان است  چرا که شیر مادر اصلی‌ترین غذا برای نوزاد است و هیچ جایگزینی سالم و مناسبی برای آن وجود ندارد.

حتی در مطالعات انجام شده دانشمندان هلندی آمده است که شیر مایل به زرد (آغوز) که چند روز اول پس از تولد تولید می‌شود، سرشار از آنتی بادی‌های ضد ویروس‌ علیه بیماری های مختلف مانند آبله مرغان  و کروناست، همچنین شیر مادر در روزهای نخست تولد کودک را در برابر عفونت‌های تنفسی محافظت می‌کند.

به طور کلی شیر مادر برای نوزاد بسیار ضروری و مفید بوده و ضمانت کننده سلامتی فرزند در آینده است.