مسکن به عنوان یک کالای ضروری جزو نیازهای اولیه انسانها است. متاسفانه در سالهای اخیر و به ویژه در دولت یازدهم و دوازدهم مشکلات مسکن بیشتر کمر سرپرستان خانواده ها را خم کرد.

به گزارش افکارنیوز، در این چند سال اخیر قیمت مسکن بیش از دو برابر شد و رشد ناگهانی قیمت مسکن باعث بالا رفتن قیمت اجاره بها نیز شد.

جالب آنکه زمانی که آخوندی وزیر مسکن و شهرسازی بود از پروژه مسکن مهر که برای صاحب خانه کردن مردم اعمال شده بود ، طرح مسکن مهر را مزخرف خواند و هیچ عملی در واقعیت برای کنترل قیمت مسکن وجود نداشت.

حالا مسکن به جایی رسیده که به نظر می رسد روزهای رکود را شروع کرده است اما همچنان اجاره ها بالاست و مستاجران با مشکلات فراوانی روبرو هستند.

پیش بینی قیمت مسکن در سال 1400

هرچند مجلس یازدهم در بدو انتخاب از سوی مردم به دنبال مالیات بر خانه های خالی رفت تا بتواند سوداگری در بازار مسکن مقابله کند اما همچنان قیمت ایم کالای مصرفی که متاسفانه در ایران به کالای سرمایه ای بدل شده بالاست.

قیمت مسکن ارزان می شود

کمال علیپور خنکداری از نمایندگان مجلس درباره پیش بینی بازار مسکن در سال 1400 گفت: باتوجه به قوانینی که پیرو شرایط مسکن در مجلس بررسی و مورد تصویب قرار می‌گیرد به یقین شاهد پایین آمدن قیمت مسکن در سال ۱۴۰۰ خواهیم بود.

وی تأکید کرد: در حال حاضر ما در بحث مالیات برخانه‌های خالی تقریبا توانستیم یک سکوت، سکون و رکودی در حوزه مسکن ایجاد کنیم.

این نماینده مجلس با اشاره به طرح جهش تولید و تأمین مسکن در مجلس اظهار داشت: این طرح، طرح بسیار خوبی است. همچنین تشکیل صندوق ملی مسکن پیرو این طرح می‌تواند بسیار راهگشا باشد چراکه دولت‌ها در زمینه تأمین مسکن همواره با عدم تأمین منابع مواجه بودند که این صندوق می‌تواند کمک شایانی به حوزه مسکن کند.