بورس اوراق بهادار تهران امروز شاهد عرضه چهارمین شرکت در بورس تهران در سال جاری بود و شاخص کل ابتدا کاهش یافته و از میانه بازار روند رو به رشد به خود گرفت، به گونه‌ای که در پایان معاملات، شاخص کل با رشد 1601 واحد به رقم یک‌میلیون و 305 هزار و 499 واحد رسید. 

همچنین شاخص کل با معیار هم‌وزن با افزایش 1271 واحد به رقم 401 هزار و 613 واحد رسید. 

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 321 هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از 7.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 1.8 میلیون نوبت معامله و به ارزش 6 هزار و 473 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی - ارزشی 12 صدم درصد رشد کردند. 

همچنین شاخص کل و شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 32 صدم درصد افزایش یافتند. 

شاخص آزاد شناور 3 صدم درصد کاهش یافت. شاخص بازار اول بورس 13 صدم درصد کاهش یافت. اما شاخص بازار دوم بورس با معاملات بلوکی 43 صدم درصد رشد کرد. 

نقشه معاملات امروز بورس تهران

امروز نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه که به تازگی از فرابورس به بازار بورس ارتقا یافته و همچنین پتروشیمی پارس، گروه مپنا و پتروشیمی نوری بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و در سمت دیگر، فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج‌فارس و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند. 

امروز نمادهای پرتراکنش شامل سپید ماکیان، مدیریت ارزش صندوق بازنشستگی کشوری، لیزینگ کارآفرین، شستا، دارویی برکت، صنعت غذایی کوروش و پالایش نفت اصفهان بوده‌اند. 

امروز در فرابورس ایران شاخص کل با رشد 42 واحد به رقم 18 هزار و 990 واحد رسید. 

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک‌میلیون و 51 هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران فرابورسی امروز بیش از 5 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 639 هزار فقره معامله و به ارزش 9 هزار و 148 میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز نمادهای صباتأمین، بیمه دی، پتروشیمی لاوان و برق گیلان بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای پتروشیمی مارون، پتروشیمی زاگرس و صنعتی مینو بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند. 

نمادهای پرتراکنش در فرابورس شامل کاغذی لطیف، بانک دی، گسترش صنایع روی ایرانیان، تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان، تهیه غذای دناآفرین فدک، چوب خزر کاسپین و زغال سنگ پرورده طبس بوده‌اند.

وضعیت امروز پالایش یکم

هر واحد سرمایه‌گذاری پالایشی یکم بعد از 10 ماه با 30 درصد زیان همراه است،‌خریداران پالایش یکم هر واحد را 10 هزار تومان خریده بودند که امروز هر واحد آن 7033 تومان معامله می‌شود.

این زیان پالایشی ها در حالی است که دژپسند وزیر اقتصاد بارها قول داده بود زیان خریداران پالایشی با سهام جایزه جبران می‌شود و این وعده هنوز محقق نشده است.

با حضور شرکت‌ها در بورس، اولاً شفافیت شرکت‌ها افزایش می‌یابد و مالیات واقعی از شرکت‌ها گرفته می‌شود، ثانیاً مدیریت حرفه‌ای در شرکت‌ها مستقر شده و چون باید به سهامداران، هیأت مدیره و ذینفعان پاسخ بدهند، مدیریت پاسخگو و شفاف در شرکت‌ها نهادینه می‌شود. سرمایه‌گذاری در بورس چون همراه با ریسک و نوسان است، بنابراین اولاً برای سرمایه‌گذاری باید از پس‌اندازهایی صورت گیرد که نیاز فوری به آن نیست، ثانیاً پرتفوی متنوع همراه با بازدهی بیشتر و ریسک کمتر استفاده شود و حتماً برای حضور در بورس باید با مطالعه، مشورت و تحقیق اقدام شود.

روند یکساله شاخص بورس تهران