با توجه به شرایط تورمی و افزایش قیمت مسکن در سال گذشته بانک مسکن پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن جوانان را به بانک مرکزی داد.

به گزارش افکارنیوز، چند روز پیش بازار مسکن با خبر افزایش سقف تسهیلات مسکن جوانان از 400 میلیون تومان به 1 میلیارد تومان روبرو شد. مدیر عامل بانک مسکن  اعلام کرد که سقف وام خرید مسکن جوانان به یک میلیارد تومان رسیده و شورای پول و اعتبار هم با آن موافقت کرده است.

شرایط وام یک میلیاردی مسکن جوانان

درباره جزئیات وام یک میلیاردی مسکن باید گفت که این خبر به این معنا نبود که این وام از همین الان پرداخت می‌شود، بلکه به این معناست که اگر فردی همین امروز حساب بانک مسکن جوانان را افتتاح کند، سال ۱۴۱۵ می‌تواند یک میلیارد تومان وام خرید مسکن دریافت کند. در واقع وام مسکن جوانان وامی است که مدت انتظار دریافت آن بین پنج تا ۱۵ سال است. یعنی متقاضیان در یک دوره ۱۵ ساله می‌توانند از این وام استفاده کنند.

شرایط وام یک میلیاردی مسکن جوانان

بر این اساس بانک مسکن تسهیلات مختلفی برای خرید، ساخت و یا تعمیرات خانه به متقاضیان ارائه می‌دهد. به طور کلی تسهیلات بانک مسکن از 2 طریق وام از محل صندوق پس‌انداز و وام از محل اوراق بهادار به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.

در واقع افراد متقاضی این وام، باید در بانک مسکن حساب وام مسکن جوانان افتتاح کنند و ماهانه حداقل مبلغ ۲۰۰ هزار تومان در این حساب سپرده‌گذاری کنند. حداق زمان دریافت وام، پنج سال بعد از افتتاح حساب و واریز سپرده ماهانه است.

با پنج سال سپرده‌گذاری، مبلغ وام مسکن جوانان در تهران ۴۰۰ میلیون تومان، کلانشهرها ۳۵۰ میلیون و سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان می‌شود.

وام یک میلیاردی خرید مسکن

اما اگر افراد ۱۵ سال کامل ماهانه این حساب را شارژ کنند، سقف وام هم افزایش پیدا می‌کنند. به این شکل که افراد در تهران می‌توانند یک میلیارد تومان تسهیلات خرید مسکن بگیرند. مبغ این وام در کلانشهرها ۸۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۷۰۰ میلیون تومان است.

تسهیلات حساب پس‌انداز مسکن جوانان، براساس تقسیم‌بندی جغرافیایی شامل: تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها به دارنده حساب ارائه می‌شود.

در همین راستا، محمود شایان، مدیر عامل بانک مسکن در بیان  سقف این تسهیلات گفته بود:« سقف وام در پایتخت معادل 1 میلیارد تومان،‌ شهرهای بزرگ 850 و سایر شهرها 700 میلیون تومان پرداخت می‌شود.»

**جزئیات دریافت وام مسکن جوانان

براساس اطلاعات سایت رسمی بانک مسکن، مدت انتظار دریافت وام مسکن جوانان بین ۵ تا ۱۵ سال است.

شرایط وام یک میلیاردی مسکن

نرخ سود تسهیلات این وام بین شش تا ۹ درصد است. که این میزان بسته به حداکثر زمان بازپرداخت وام است. اگر افراد وام مسکن خود را پنج ساله تسویه کنند تنها شش درصد سود می‌دهند اما اگر مدت بازپرداخت بالای پنج سال باشد، نرخ سود تسهیلات ۹ درصد است. حدکاثر زمان بازپرداخت وام مسکن جوانان ۲۰ سال است.

عبدالجلال ایری در خصوص خبر افزایش تسهیلات مسکن برای جوانان در گفت‌وگو با رادیو اظهار داشت: مسئله‌ای که درباره وام یک میلیاردی از سوی بانک مسکن مطرح شده است، ناظر بر مباحثی است که بر اساس کارشناسی‌های واقعی ارائه نشده است.

وی با اشاره به برنامه‌های ریز وزیر راه و شهرسازی در مجلس گفت: موضوعات وزارتخانه در دولت جدید بر اساس موضوعات این‌چنینی و وام‌های یک میلیاردی نیست بلکه تاکید ما روی ۴۰۰ میلیون تومان روی هر واحد مسکونی بود.

وام یک میلیاردی خرید مسکن+جزئیات

 
   

ایری با بیان اینکه بر اساس قانون، وزارت راه و شهرسازی موظف به تشکیل شورای‌عالی معماری و صندوقی است و این اتفاقات هنوز تحقق‌نیافته است، افزود: رقم یک میلیاردی که مطرح شده است، قابل‌اجرا نخواهد بود.

وی خطاب به بانک مسکن گفت: جوانانی که مورد نظر اعطای وام یک میلیاردی هستند توان بازپرداخت این وام را نخواهند داشت و شاید این جوانان، افرادی دیگر باشند.

ایری افزود: جوانان مدنظر ما که به‌تازگی تشکیل خانواده داده‌اند، تا ۵ میلیون درآمد دارند ولی جوانانی که موردنظر وام یک میلیاردی هستند حتماً توان بازپرداخت ماهی ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان را دارند.

این نماینده مجلس به رادیو گفت‌وگو گفت: اگر قصد ارائه راهکار داریم، باید تکالیف برنامه‌ریزی‌شده را دنبال کنیم و شخصاً معتقدم از نظر کارشناسی، وام یک میلیارد جوابگو نخواهد بود.

ایری همچنین به ابلاغ طرح جهش تولید مسکن از سوی قالیباف با دولت، گفت: وزارت راه و شهرسازی ارتباط خوبی را مجموعه کمیسیون عمران دارد و مقدمات جهش مسکن طراحی شده است.

وی یادآور شد: وزیر نیز برنامه‌های خود را در زمینه احداث واحدهای مسکونی ارائه داده است؛ همچنین تاکید شد که زمین به چه میزان باید تأمین شود!