به گزارش افکارنیوز، اسحاق جهانگیری امروز در مراسم تودیع و معارفه رئیس کل سابق و جدید بانک مرکزی با تاکید به چالش دولت در انتخاب رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: مجبور شدیم طبق قوانین قبل عمل کنیم چرا که در قانون برنامه پنجم توسعه برخی مسائل مسکوت بود.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه در معیشت مردم گرفتاری جدی وجود دارد اظهار داشت: مردم انتظار دارند دولت جدید برای برون رفت از وضع موجود راهکار پیدا کنند. وی افزود: اگرچه در گذشته تعداد اقتصادادنان کشور در حد تعداد انگشتان دست بود اما امروز ده ها صاحبنظر اقتصادی وجود دارد و دست دولت به سوی این صاحبنظران دراز است تا با ارائه راهکارها و نقدهای برنامه ها ما را یاری کنند.

جهانگیری با تاکید بر این نکته که ما به هیچ وجه به دنبال نفی خدمات گذشته نیستیم افزود: بدون آنکه بخواهیم بگوییم چه کسی و چه کسانی مقصر وضع موجود هستند باید بگوییم که شرایط کشور پیچیده است و چالش های پیش رو نیازمند ساعت ها کار کارشناسی است.

وی تاکید کرد: ما با تورم دو رقمی روبه رو هستیم، نرخ بیکاری در کشور بالا است و تولید هم در شرایط نامناسبی قرار دارد هم تورم و هم تولید ما آسیب دیده است. معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: ما در این دوره نیازمند حاکمیت عقلانی و جاری شدن علم اقتصاد در تصمیم گیری های خود هستیم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین هدفمندی یارانه ها را یکی دیگر از چالش های پیش روی دولت عنوان کرد و ضمن اشاره به اینکه مبالغی به صورت نقدی پرداخت می شود اما باید گفت که ما به کسری بودجه بسیار بالایی روبه رو هستیم گفت: تورم و نرخ ارز باید برای فعالان اقتصادی قابل پیش بینی باشد. ما نمی گوییم که نرخ ارز پایین آورده شود اما نرخ ارز باید قابل پیش بینی باشد.

جهانگيري در ادامه بر استقلال بانک مرکزي تاکيد کرد و گفت: در قانون برنامه پنجم توسعه تعيين قائم مقام مشخص شده بود اما اين قانون در رفت و برگشت با مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار گرفته بود و در مورد تعيين رئيس کل بانک مرکزي چيزي پيش بيني نشده بود، به همين جهت تدبير رئيس جمهور بر اين بود که در چارچوب قوانين عمل شود.