به گزارش افکارنیوز، محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه دستاوردهای ستاد بازسازی عتبات عالیات در مجلس در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه جای شکر دارد که در عصر معاصر و در جمهوری اسلامی ایران عده ای به این فکر افتادند و یک توفیق را به ملت بزرگ ایران پیشکش کردند، گفت: هر کس به فراخور امکانات و عقیده اش و عشق به اهل بیت عصمت و طهارت(ع) یک کار ملموس و ماندگاری را انجام می دهد.

وی افزود: کسانی که باعثو بانی این حرکت شدند، اجرشان عظیم است، با سازمانی که دوستان ستاد بازسازی عتبات راه انداخته اند در کشورمان و برخی کشورهای خارج این موقعیت را برای همه بوجود آوردند تا هر کس به اندازه توانمندی خود بتواند در این کار خیر و ماندگار شریک شود.

نماینده مردم کرمان ادامه داد: این عمل یک نوع بازسازی از حضور و حرکت مردم در جبهه های دفاع مقدس است.

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: این موقعیت کاملا فراهم شده است که هر کس هر مقدار می‌تواند در این حرکت شریک شود، این یک کار ماندگاری است که در تاریخ خواهد ماند و برای اعتلای فرهنگ عشق به عصمت و طهارت در کل امت اسلامی اثر مثبتی خواهد گذاشت، این یک تبلیغ ماهوی و معنوی برای شیعیان خواهد بود.

باهنر همچنین در ادامه درباره ارزیابی خود از اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه ها گفت: ما هم دعا می کنیم. موضوع هدفمندی یارانه ها نیاز به یک بازنگری جدی تر دارد. البته دولت به وسط پروژه رسیده و چاره‌ای ندارد باید مقداری کار گذشته را دنبال کند.

وی افزود: با برآوردی که در شرایط فعلی داریم و با اتفاقات و اقداماتی که طی چند ماه اخیر صورت گرفته است متاسفانه باید بگوییم هیچ امیدی نداریم که هدفمندی یارانه ها حتی ترازش از نظر صندوق ذخیره ارزی برقرار شود. هنوز معتقدم تراز صندوق ذخیره ارزی منفی خواهد بود و درآمدهای آن به اندازه هزینه هایش نیست در حالی که بسیاری از هزینه های هدفمندی یارانه ها هم روی زمین مانده است.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: حمایت هایی که قرار بود از تولید، سلامت و بیمه بیکاری انجام شود، هنوز در بخش هایی روی زمین مانده است و شاید قیمت اضافه ای که تعیین کرده اند فقط جواب همان یارانه نقدی را هم ندهد، بنابراین این طرح نیازمند جراحی جدی است.

باهنر گفت: ما برای این کار دست دولت را باز گذاشته ایم و کمک می کنیم، این پروژه ها حتما نیاز به وفاق ملی دارد یعنی مجلس، دولت، قوه قضائیه، مجمع تشخیص مصلحت نظام و… باید به هم کمک کنند.

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی افزود: بعضی جاها واژه هایی استفاده می شود که به نظر می رسد فرافکنی باشد. اینکه دولت بخواهد کاری را گردن مجلس بیاندازد یا مجلس بخواهد کاری را به گردن دولت بیاندازد. این نوع رفتار پسندیده نیست باید همه با هم کار را جلو برده و مسئولیت آن را بپذیریم تا انشاءالله سر هدفمندی یارانه ها به یک بالین مطمئن گذاشته شود.

این نماینده مجلس درباره آخرین اقدامات عملی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی گفت: دولت در این باره فعال است، اما هنوز در حال مطالعه بوده و به اقدام عملی نرسیده است.

وی افزود: امید ما این بوده و هست که تا پایان اردیبهشت بتوانیم اهم قوانینی را که نیاز به اصلاح دارد و یا نیاز به لغو دارد، عناوینش را پیدا کنیم تا با کمک به مشورت دولت تا پایان خرداد بتوانیم عناوین اقدام در سال ۹۳، در سال ۹۴ که در بودجه ۹۴ متجلی می شود و اقدام در برنامه ششم توسعه را با فازهای یکساله، دوساله و فاز برنامه پنج ساله پیدا کنیم.

باهنر گفت: دولت کار سیاست گذاری و طراحی برنامه ششم را از نظر مطالعاتی شروع کرده است، سازمان مطالعات و برنامه ریزی راهبردی نیز بر روی برنامه های امسال و سال آینده کار می کنند که ما باید آنها را تلفیق کرده و به یک جدول زمانبندی دقیق اجرایی برسیم و الی فقط با موضع گیری و همایش و سخنرانی کار به جایی نمی رسد.

این نماینده مجلس همچنین درباره احتمال تغییر در جلسات علنی هفته آینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این مساله در اختیار هیات رئیسه است. ممکن است راهی با تفاهم نمایندگان تغییرات در ۳ روز جلسه علنی مجلس ایجاد شود و احتمال دارد چنین اقدامی در هفته آینده صورت گیرد که بجای سه شنبه مجلس دوشنبه جلسه علنی داشته باشد.

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی همچنین درباره اظهارات اخیر رئیس جمهور در جمع معلمان مبنی بر اینکه باید کاری کنیم که آستانه تحمل جامعه افزایش پیدا کند، گفت: دولت و مجلس باید تلاش کنند از متن وظایف خود فاصله نگیرند، بالاخره عده ای آگاهانه و شاید ناخودآگاه علاقه مندند که فعالان اجرایی و قانونگذار کشور را به سمت حاشیه ها هول بدهند، باید از این حاشیه ها مواظبت کنیم.

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه البته این بدان معنی نیست که باید حاشیه ها را پاک کنیم، افزود: فضا، آزاد و باز است. ممکن است انتقاد هم صورت بگیرد یا میهمانی که رئیس جمهور برگزار می کند را عده ای نقد کرده و عده ای درباره آن پرسش و پاسخ می کنند اینها اشکالی ندارد، اما نگرانی آنجا است که این مسائل به متن تبدیل شود.

وی با اشاره به اینکه اظهارات رئیس جمهور درباره افزایش آستانه تحمل کاملا درست است، خاطر نشان کرد: باید آستانه تحمل همه ما بالا برود یعنی اگر نقدی به دولت شد، قرار نباشد همه دولتی ها بیایند پاسخ دهند یا وقتی نقدی به یک رفتار نماینده ای شد، همه ما بایستیم و از آن دفاع کنیم.

باهنر ادامه داد: این کشور ۷۰ میلیون جمعیت دارد که سلایق مختلفی در آن است، اما نباید اجازه دهیم موضوعات حاشیه ای به متن بیاید.

نایب رئیس دوم مجلس شورای اسلامی همچنین درباره تصمیم دولت برای واگذاری سبد کالا به افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: باید در این کارهای رفاهی دقت زیادی شود، کسانی که حق دارند به حقشان برسند و کسانی که می توانند صرف نظر کنند این مساله برای آنها حق مکتسبه تلقی نشود.

باهنر گفت: اگر دولت تصمیم می گیرد به دو دهک پایین جامعه کمکی بکند این طوری برداشت نشود که دهک‌های بالا بگویند پس حق ما چه شد. توزیع سبد کالا در مرحله اول بد عمل شد که البته آقای رئیس جمهورتواضع کردند و عذرخواهی نمودند که باید این فرهنگ در جامعه ایجاد شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: این مساله باید تکرار نشود، سبد کالا حق مکتسبه برای همه مردم نیست. برای نیازمندان است که دولت انشاءالله آن را عملی میکند.