به گزارش افکارنیوز،

ولی الله سیف در حاشیه بیست و ششمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی با حضور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بانک مرکزی تا رسیده به نرخ تورم سیاست کاهش نرخ سود را دنبال می کند تصریح کرد: نرخی که برای بانک مرکزی قابل قبول است نزدیک به نرخ تورم است.

سیف با بیان اینکه الان هنوز این نرخ با تورم فاصله زیادی دارد، گفت: سیاست کاهش نرخ سود بانکی از اهداف اصلی بانک مرکزی است و  همچنان  ادامه دارد.

وی  در ارتباط با دستور معاون اول رپیس چمهور به نوبخت برای  بازنگری و ساماندهی حقوق دریافتی مدیران دولتی گفت: بانک مرکزی ضوابط خاص خود را دارد و اصولاْ مکانیزم های ‍ پرداخت پرسنلی از فیلترهای خاصی می گذرد و اگر رقمی اضافه پرداخت شود حتماْ تحت کنترل است و چنین چیزی وجود ندارد منتهی در جهت همراهی در حرکتی که ممکن است اتفاق بیفتد بانک مرکزی منفرد عمل نمی کند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه میزان دریافتی مدیران بانک مرکزی چقدر است؟ گفت: از حداکثری دریافتی مدیران بانک مرکزی اطلاع دقیقی ندارم.

سیف در پاسخ به تسنیم درباره میزان دریافتی رییس کل بانک مرکزی هم گفت: اگر بگوییم نمی دانم باور می کنید!

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه میزان دریافتی هیات مدیره بانک ها چقدر است؟ زیرا دیوان محاسبات کشور نسبت به این مورد نیز تذکراتی را داده است. گفت: همه این موارد تحت کنترل استُ اخیراْ باتوجه به نوع نگاه دولت و برخورد وزیر اقتصاد با این موضوع جدیتی در این زمینه ایجاد شده است.یک بازنگری عمومی درباره دریافتی حقوق مدیران دولتی درحال انجام است.

سیف در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه جنابعالی چقدر از نظام بانکی تسهیلات دریافت کرده اید؟ گفت: بنده تسهیلات بانکی نگرفته ام. بنده وام کارمندی دریافت کردم به این دلیل که بنده کار تجارت انجام نمی دهم وام بانکی هم نگرفته ام.

وی در پاسخ به این مطلب که پس بهتر است در پروسه دریافت وامی مانند وام ازدواج قرار گیرد تا متوجه شوید فرایند دریافت چنین وامی چقدر سخت است اظهار امیدواری کرد که فرایند دریافت وام ازدواج تسهیل شود.

سیف ادامه داد: واقعیت این است که نظام بانکی با محدودیت منابع مواجه است و در حال حاضر نیز در پرداخت همان وام 3 میلیونی 450 هزار نفر در صف هستند این درحالی است که ما نمی خواهیم شرمنده مردم شویم.

وی در خصوص مخالفت نظام بانکی با پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج که مصوب مجلس استُ گفت: اگر قبل از تصویب این طرح در مجلس برخی همکاران نظام بانکی اظهار نگرانی می کردند به این دلیل بود که نارضایتی بیشتری ایجاد نشود.

سیف از برنامه ریزی بانک مرکزی در خصوص آغاز پرداخت وام 10 میلیونی ازدواج خبر داد و اظهار امیدواری کرد که شیوه های اجرایی به نحوی باشد که منجر به نارضایتی نشود.

رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: در سال های گذشته در مقاطعی بانک ها کمتر از قرض الحسنه ای که بعنوان پس انداز دریافت می کردند به تسهیلات ازدواج اختصاص می دادند. یعنی از محل سپرده های قرض الحسنه به سایر بخش ها تسهیلات می دادند.بانک مرکزی نسبت به این موضوع حساس شد و جلوی این کار بانک ها را گرفت و الان کاملاْ  این موضوع را کنترل می کند. هیچ بانکی دیگر حق ندارد از محل قرض الحسنه تسهیلات بانکی به سایر بخش ها بدهد.