گروه اقتصادی- در بخش مبتلا به اعتیاد در بین گروه‌های هدف، نیروی کار وضعیت ویژه‌تری دارد و بر اساس طرح ارزیابی شیوع اعتیاد در جامعه کار و تولید، حدود ۱۶ تا ۲۰ درصد کارگران به مصرف مواد مخدر روی آورده‌اند که این گروه بیش از سایر گروه‌های جامعه به اعتیاد مبتلا هستند. این خبر را چندی پیش پرویز افشار، معاون کاهش تقاضای ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفت‌وگو با مهر اعلام کرد.

 

به گزارش افکارنیوز، بنا به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر، برای ساماندهی نیروی کار مبتلا به اعتیاد، در تلاش هستیم از طریق مکانیزم‌های چندگانه پیشگیری، مداخلات مشاوره‌ای، درمانی، توجیه کارگران و کارفرمایان و سایر عوامل درگیر، میزان شیوع اعتیاد در بین نیروی کار را کاهش دهیم.

 

در این خصوص حمید حاج‌اسماعیلی، یک کارشناس بازار کار در گفت‌وگو با «افکارنیوز» در پاسخ به این پرسش که  چرا نیروی کار به مصرف مواد مخدر روی آورده است؟ اظهار داشت: ما باید مسایل را به صورت کلان نگاه کنیم که اعتیاد به یک موضوع بسیار جدی و ناهنجاری فراگیری در کشور تبدیل شده و عموم کشور را تحت‌تاثیر قرار داده است.

وی افزود: به دلیل این‌که جمعیت کارگران، جمعیت بزرگی است، به صورت طبیعی باید انتظار داشته باشیم که در آنها نمود جدی‌ای داشته باشد.

این کارشناس بازار کار تصریح کرد: به‌هرحال 40 میلیون جمعیت کشور وابسته‌ها و خانواده‌های کارگری و شاغلینی است که مشمول قانون کار هستند. این به‌عنوان یک ضایعه بزرگ در کل کشور مطرح است و تا زمانی هم که دولت برای کل اعتیاد کشور برنامه نداشته باشد، ما همچنان این مشکل را داریم.

حاج‌اسماعیلی عنوان کرد: ایران به‌هرحال گذرگاه ترانزیتی است و موادمخدر از این‌جا به اروپا می‌رود و اثرگذاری خاص خود را هم در کشور داشته است.

وی ادامه داد: یکی از دیگر از مسایل این است که به صورت کاملا غیرفرهنگی موادمخدر به‌عنوان تفریح در کشور مطرح شده است و زیاد مورد نکوهش قرار نمی‌گیرد.

این کارشناس بازار کار با اشاره به نظارت‌ها و بازرسی‌هایی که در حوزه بازار کار مطرح است، گفت: هر چه نظارت‌ها کم شود، به صورت طبیعی از این موضوع غفلت می‌شود. همان‌طور که می‌دانید، در استخدام‌های دولتی آزمایش اعتیاد گرفته می‌شود. اما در بخش خصوصی فیلتر لازم در بدو استخدام وجود ندارد.

حاج‌اسماعیلی افزود: جدای از این‌ها، یک موضوع بسیار جدی‌ای داریم و قانون کار تکلیف کرده است، تشکیل پرونده پزشکی است. ما اگر پرونده پزشکی در کارگاه‌ها برای کارگران تشکیل بدهیم، از این طریق می‌تواند محدودیتی ایجاد شود که به سمت موادمخدر نروند.

وی با اشاره به آسیب‌های اجتماعی، خاطرنشان کرد: گروه کارگران طبقه متوسط به پایین جامعه هستند و هر چه گروه‌ها آسیب‌پذیرتر باشند، ناهنجاری‌ها سراغ آنها سریع‌تر می‌رود. به همین دلیل این خانواده‌ها به دلیل این‌که درآمد کافی و بهینه ندارند، در خانواده مشکل دارند و می‌توانند تحت‌تاثیر آسیب‌های اجتماعی قرار گیرند.


مریم فکری