گروه اقتصادی- محمدباقر نوبخت اظهار کرد: اکنون نرخ دلار مبادله ای بانک مرکزی ۳۲ هزار ریال است و اینگونه نیست که جهش آنچنانی داده باشیم.

 

به گزارش افکارنیوز، نوبخت تاکید کرد: هرچند درآمد دولت از تبدیل دلار به ریال با افزایش نرخ بیشتر می شود اما قدرت خرید ملی برای ما مهم است لذا از افزایش نرخ ارز استقبال نمی کنیم.

 

وی خاطرنشان کرد: یکسان سازی نرخ ارز باید سال آینده در همین حدود تنظیم شود.

یکی از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع ، معادن و کشاورزی تهران در این باره گفت:‌ در برنامه ششم ارز را بر مبنای قیمت 3300 تومان در نظر گرفته اند که طبیعی است که زیرا نرخ آن کمتر از 3300تومان نخواهد بود.

سیده فاطمه مقیمی با بیان این مطلب اظهار کرد:  هرچیزی که اضافه تر از  3300 تومان باشد،‌ تبدیل به درآمد مازاد در بودجه می شود و دولت می تواند در هزینه های خود آن را محاسبه کند.

وی افزود: این نرخ ، چیزی دور از منطق نیست اگر دلار را  بر مبنای 5هزار تومان می بستند و دلار به 4300 تومان می رسید آن موقع کسر بودجه داشتیم نسبت به دلاری که مأخذ محاسبات در نظر گرفته بودند اما اکنون برعکس این مساله  رخ داده است.

مقیمی تصریح کرد: دلار را با ارزش پایین تر قیمت گذاری کردند، دولت بودجه را بر مبنای 3300 تومان بسته و هرچه دلار بالاتر رود( که برای نمونه اکنون حدود 800-900 تومان تفاوت بیشتر شدن را دارد،‌) درآمد ناشی از دلار اخذ شده از فروش میعانات گازی، ‌سوخت، بشکه های نفت و ... افزایش یافته و در نهایت دلاری که به صندوق درآمدزایی دولت وارد می شود در واقع به میزان بیشتر خواهد بود و در نتیجه دست دولت در هزینه های قابل پیش بینی و غیر قابل پیش بینی در سال 96 بازتر می شود.

وی درباره تاثیر نرخ 3300 تومان ارز در حوزه تولید و صنعت بیان کرد: نرخ ارز که بالا می رود بر بحث های نظیر تامین مواد اولیه در کشور تاثیر گذار می شود و حتما قیمت خرید آنها بالا خواهد رفت در نتیجه شرایط تولید ما با هزینه بالاتری صورت می گیرد و مبنای این مساله در اقتصاد کشور تاثیر گذار خواهد و این ‌یعنی اقتصاد کف جامعه از این مساله متاثر خواهد بود.

وی توضیح داد:‌درآمد بالا نرفته اما درواقع هزینه ملت بالاتر می رود و آن موقع باید فکری به حال این کرد که چه اتفاقی می افتد؛‌ با نرخ تورمی که دولت در نظر دارد تک رقمی نگه دارد،‌واقعا چه پیش بینی کرده و چگونه می خواهد آن را مدیریت کند؟

این فعال اقتصادی بخش خصوصی گفت: روشن شدن این مطلب،‌ جای سووال است از آن سو به هر حال به سمت انتخابات پیش می رویم و حتما رضایت مردم یکی از عوامل تاثیر گذار است و مشارکت آنها در چنین بحث هایی مد نظر قرار می گیرد.

مقیمی خاطر نشان کرد: به هر حال انتظار این است که مطلوبیتی شکل بگیرد که فشار اقتصادی به ملت کمتر باشد، ‌درآمد دولت اگر بالا می رود ،‌تسهیلات مربوط به ایجاد وضعیت ثبات اقتصاد هم در کشور باید بیشتر شود.