به گزارش افکارنیوز، «هیچ‌کسی حق ندارد حتی یک ریال از پول بیت‌المال را بدون برنامه و هدف خرج کند.»؛ این تازه‌ترین اظهارنظر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است. علی ربیعی خبر داده است که هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده برای اشتغالزایی پیش‌بینی شده و نیز برای اشتغالزایی توسط بنگاه‌های خرد و کوچک تصمیمات خوبی گرفته شده است.

در این میان، با وجود این‌که رییس‌جمهور در سخنرانی‌های چند ماه اخیر خود رفع مشکل بیکاری و لزوم اشتغالزایی را از اولویت‌های دولت معرفی کرده است، اما معاون وزیر کار در آبان‌ماه امسال عنوان کرد که طی3 تا 4 سال گذشته با وجود پیگیری‌های صورت گرفته، وزارت کار موفق به دریافت هیچ اعتباری برای طرح‌های اشتغال‌زا نشده است.

بنا به گفته حجت میرزایی، در سال ۹۴ اعتباری نسبتا خوبی حدود ۴ هزار میلیارد تومان برای طرح‌های اشتغالزایی پیش بینی شده بود اما امکان تحقق آن فراهم نشد و با توجه به محدودیت‌های بودجه‌ای دولت، عملا تخصیص این اعتبار امکان‌پذیر نیست.

در این میان، بررسی وضعیت اشتغال کشور حاکی از آن است که هم‌اکنون هیچ‌گونه راهبردی مشخص و جامع در خصوص اشتغال‌زایی و رفع مشکلات اجرایی در کشور وجود ندارد و در عین حال، نه دستگاه مشخصی وظیفه راهبری این مشکل و پاسخ‌گویی در قبال آن را پذیرفته است.

در واقع اشتغال‌زایی، مساله‌ای نیست که با اقدامی خارق‌العاده بتوان ایجاد کرد. به عبارتی، غلبه بر این‌گونه مشکلات، به راهبردی جامع و زمان نیاز دارد. برای اشتغال‌زایی مجموعه‌ای از اقدامات اساسی نظیر آموزش، نهادسازی، تسهیل جست‌وجوی شغل، تامین مالی، حمایت مالی، بیمه، تامین اجتماعی و... نیاز است که همه این‌ها با صرف پرداخت پول قابل حل نخواهد بود. در عین حال، اگرچه صرف هزینه نیاز است، اما این هزینه‌ها تنها از جنس تسهیلات بانکی و... نیست، بلکه عمدتا از جنس وجوه اداره شده است.

از سوی دیگر، رکود اقتصادی که 3.5 سال پیش آغاز شده در 11 ماه گذشته به دلیل به نتیجه نرسیدن انتظارات پسابرجامی فعالان اقتصادی تشدید شده و هر روز خبر تعطیلی یک واحدهای تولیدی در کشور و بیکار شدن هزاران نفر از افراد مختلف جامعه منتشر می‌شود. کاهش تورم هم تاثیری در زندگی مردم نگذاشته و قیمت کالاهای اساسی مردم هر روز در حال افزایش است. این در حالی است که قدرت خرید مردم و ضریب جینی هم طبق اعلام بانک مرکزی افزایش یافته تا سایه رکود بیشتر در زندگی مردم حس شود.

در حال حاضر فعالان اقتصادی همچنان از وضعیت بد اقتصادی کشور گله دارند و معتقدند که دولت روحانی با وجود وعده‌های فراوان نتوانسته فضای کسب و کار را بهبود دهد. تولیدکنندگان این روزها علاوه با دست و پنجه نرم کردن با مشکلات مختلف ناشی از رکود اقتصادی در کشور از ناحیه عمل نکردن دولت به وعده‌های پسابرجامی خود، به خصوص در حوزه گشایش‌های بانکی به شدت گله‌مند هستند. در چنین شرایطی، تحلیلگران اقتصادی و صنعت رو به دولت تاکید دارند: «شما به تولید شر مرسانید، اشتغال ایجاد می‌شود.»

مریم فکری