به گزارش افکارنیوز،

«ولی اله سیف» که روز دوشنبه در «همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای درون شهری و اشتغال زایی» سخن می گفت، درباره مشارکت نظام بانکی در اعطای تسهیلات به منظور نوسازی ناوگان حمل و نقل یادآور شد: با وجود محدودیت های پیش رو، نظام بانکی تلاش کرده در ایجاد اشتغال و نیز حمایت از تولید و تحرک بخشی به فعالیت های تولید، نقش مهمی را ایفا کند.

وی اظهار داشت: مدل تأمین مالی در نظر گرفته شده برای این طرح، نیمی به واسطه منابع ریالی و نیمی از محل منابع ارزی است.

رئیس بانک مرکزی افزود: در بخش ریالی خریدار کامیون با دریافت تسهیلات از شبکه بانکی، اقساط مرتبط با قیمت تمام شده را پرداخت می‌کند؛ همچنین در بخش ارزی نیز پرداخت ها به صورت مستقیم از سوی وزارت نفت و از محل صرفه جویی ها انجام می شود.

به گفته سیف در بخش ارزی نیز از خطوط فاینانس اعتباری نیز استفاده خواهد شد و در حال حاضر با هماهنگی‌های به عمل آمده میان نظام بانکی و بانک مرکزی این طرح آماده اجراست.

رئیس شورای پول و اعتبار در خصوص میزان نیاز ارزی برای هر دستگاه اتوبوس درون شهری با هدف نوسازی ناوگان حمل‌و‌نقل کشور گفت: برای هر دستگاه اتوبوس درون شهری حدود ٩٥ هزار یورو نیاز ارزی وجود دارد؛ بر این اساس ٥٠ درصد از قیمت تمام شده و پس از کسر مالیات بر ارزش افزوده، در قالب اقساط ارزی توسط وزارت نفت در وجه شرکت فروشنده پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: در خصوص تامین مالی مرتبط با سهم ریالی نیز 30 درصد آن از طریق دریافت تسهیلات از نظام بانکی و 20 درصد نیز به عنوان پیش پرداخت از سوی خریدار انجام می شود.

به گزارش بانک مرکزی و بنا به گفته ولی اله سیف دوره بازپرداخت تسهیلات برای خریدار 60 ماهه با نرخ سود 18 درصد و اقساط ماهیانه حدود 2.5 میلیون تومان است.

رئیس بانک مرکزی بیان کرد: نیاز ارزی برای خرید هر دستگاه اتوبوس برون شهری حدود 95 هزار یورو و با قیمت تمام شده 90٠ میلیون تومان است که دوره بازپرداخت تسهیلات ٦٠ ماهه با نرخ سود ١٨ درصد و اقساط ماهیانه ٦.٥ میلیون تومان برای این وسیله نقلیه در نظر گرفته شده است.

وی افزود: همچنین نیاز ارزی برای خرید هر دستگاه کامیونت ١٥ هزار و ٥٠٠ یورو و قیمت تمام شده آن ١٢٠ میلیون تومان است که از این میان ٦٠ درصد به صورت ارزی، ٢٥ درصد آن در قالب تسهیلات از سوی نظام بانکی و ١٥ درصد نیز به صورت پیش پرداخت از سوی خریدار تامین می شود. علاوه بر این بازپرداخت اقساط تسهیلات برای کامیونت 36 ماهه با نرخ سود ١٨ درصد و با اقساط ماهیانه ١ میلیون و١٠٠ هزار تومان خواهد بود.

سیف خاطرنشان کرد: نیاز ارزی برای خرید مینی بوس ، 18 هزار یورو و قیمت تمام شده 140 میلیون تومان است. که البته 15 درصد قیمت تمام شده به صورت پیش پرداخت توسط خریدار و 30 درصد از قیمت کل از طریق تسهیلات بانکی تامین می شود.

به گفته رئیس کل بانک مرکزی، دوره بازپرداخت برای تسهیلات بانکی 36 ماه با نرخ سود 18 درصد و قسط ماهیانه 1 میلیون و 400 هزار تومان خواهد بود.

به گزارش ایرنا، همایش طرح های نوسازی ناوگان حمل و نقل جاده ای، درون شهری و اشتغال زایی پیش از ظهر امروز (دوشنبه) با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری، محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت، بیژن زنگنه وزیر نفت، عباس آخوندی وزیر راه وشهرسازی و عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور آغاز به کار کرد.

همچنین در ادامه رییس جمهوری پس از سخنرانی در این همایش از نمایشگاه خودروهای تولید داخل و دستاوردهای نوسازی حمل و نقل جاده ای بازدید کرد.