به گزارش افکارنیوز،

در سایه گسترش تنش تجاری بین چین و آمریکا و اقدام چین در تلافی جنگ تجاری آمریکا علیه این کشور، دلار ارزش خود را از دست داده و قیمت طلا در بازار جهانی بالا رفت و به هر اونس ۱۳۳۱ دلار رسید.

به گزارش رویترز، در معاملات امروز دوشنبه ۲ آوریل ۲۰۱۸ بازار جهانی فلزات گرانبها قیمت طلا با 5.9 دلار افزایش به هزار و 330.9 دلار در هر اونس (معادل ۳۱.۱۳۲گرم) رسید.

قیمت کنونی در مقایسه با متوسط قیمت یک ماه گذشته این فلز 8.3 دلار و در مقایسه با متوسط قیمت یک سال گذشته آن 81.7 دلار بالاتر بوده است.

نقره و پلاتین نیز به ترتیب با 12 سنت و 4 دلار افزایش به 16.47 و 934 دلار در هر اونس رسیده است. پالادیوم تنها عنصری بود که در معاملات امروز کاهش قیمت را تجربه کرد و با 2 دلار نزول به 947 دلار در هر اونس رسید.

اخیرا دولت چین اعلام کرده است که در پاسخ به اقدام آمریکا در اعمال تعرفه گمرکی در واردات برخی کالاها نظیر آلومینیوم و فولاد برای واردات 128 کالای آمریکایی به چین تعرفه تا 25 درصدی اعمال کرده است.

این افزایش تنش و جدی‌تر شدن جنگ تجاری بین چین و آمریکا به کاهش ارزش دلار در بازار جهانی و افزایش قیمت طلا منجر شده است.

در حالی قیمت طلا امروز روندی صعودی را طی کرد که طی 3 روز گذشته طلا کاهش قیمت را تجربه کرده بود. چین برای واردات کالاهایی نظیر گوشت یخ‌زده، میوه و آجیل تعرفه واردات وضع کرده است. اعمال این تعرفه‌ها از امروز آغاز خواهد شد.

یوایچی اکیموزو کارشناس بانک ICBC استاندارد توکیو معتقد است، جنگ تجاری در حال وقوع و بدتر شدن است و این می‌تواند دلیلی باشد که سرمایه‌گذاران دلار خود را فروخته و به طلا تبدیل کنند.

شاخص ارزش دلار در معاملات امروز با 0.3 درصد کاهش در برابر 6 ارز مرجع به 89.929 واحد رسید.