گروه اقتصادی- همتی به عنوان رئیس جدید بانک مرکزی کارش را خوب شروع کرده است، در روزهایی که انتقادات به بانک مرکزی بیشتر از همیشه شده بود و بسیاری از کارشناسان سیف لا مقصر اصلی آشفته بازار سکه و طلا و ارز می دانستند، حسن روحانی به مطالبه مردم و اقتصاددانان پاسخ مثبت داد و سیف را عزل کرد، همین تغییر و رفتار صحیح همتی در برگزاری جلسه و کارگروه با متخصصان حوزه اقتصاد پولی و دیگر کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس و حتی در زمانی که مورد انتقاد رسانه ها قرار گرفت که چرا رابطه اش را با رسانه ها قطع کرده است پاسخ داد که " تمام وقت درگیر بررسی راه‌های برون رفت هستم."

به گزارش افکارنیوز، همتی در اقدامی دیگر در نامه ای به مسعود کرباسیان وزیر اموراقتصادی و دارایی فهرست کامل وارد کنندگانی که از ۲۲ فروردین تاکنون ارز به نرخ رسمی دریافت کرده اند را برای بهره برداری و اقدام لازم از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.

پور ابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درباره تغییر سیف و آمدن همتی می گوید: در شرایطی که مردم، فعالان اقتصادی و مجلس انتظار تغییرات اقتصادی را داشتند، تغییر رییس کل بانک مرکزی واکنش مثبتی به این درخواست بود. فارغ از این که چه کسی رییس کل بانک مرکزی شده است و به صرف تغییر، پیام مثبتی به جامعه داده شد.

وی در ارزیابی از پیش‌بینی رویکردهای جدید بانک مرکزی پس از مسؤولیت عبدالناصر همتی، گفت: رییس کل بانک مرکزی نباید اشتباهات و سیاستهای نادرست و تمکین‌های غیراصولی و غیرمنطقی از تصمیمات هیات وزیران در حوزه ارزی و پولی را تکرار کند. انتظار داریم رییس کل جدید بانک مرکزی به جای دفاع از سیاستهای غیراصولی، از سیاستهای کلان نظام جمهوری اسلامی حتی به قیمت مخالفت‌های احتمالی برخی افراد و جریان‌ها دفاع کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس بزرگترین اشتباه رییس کل قبلی بانک مرکزی را پافشاری بر «نرخ ثابت ارز» دانست و افزود: پافشاری بر سیاست غیراصولی نرخ واحد ارز (۴۲۰۰) غیرمنطقی‌ترین سیاستی بود که بانک مرکزی در دوره ریاست سیف به آن مبتلا بود که آثار به شدت منفی آن به اقتصاد کشور بر هیچ کس مخفی نماند. از رییس کل جدید انتظار داریم که از تکرار چنین اقدامات و سیاستهایی که کل اقتصاد کشور را دچار بحران و چالش می‌کند به طور جد پرهیز کند.

پورابراهیمی برنامه‌های رییس کل بانک مرکزی برای انجام ماموریتهای ذاتی بانک مرکزی را بر بازار اقتصادی کشور بسیار تاثیرگذار دانست و افزود: برنامه‌های جامع و تعریف شده آقای همتی تاثیر بسزایی در آرامش بازار اقتصادی یا تداوم نابسامانی‌ها و بی‌ثباتی‌های اقتصادی دارد.

باید منتظر ماند و دید همتی چه برنامه هایی برای سیاست های ارزی و پولی کشور دارد تا بهتر بتوان درباره عملکرد وی سخن گفت اما آنچه مشهود است اینکه تغییر رئیس بانک مرکزی پالس مثبتی را به بازار ارسال کرده است.