به گزارش افکارنیوز،

در طول یک هفته گذشته و در جریان اجرای قانون بازنشستگی سه معاون وزیر نفت یعنی مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و مدیرعامل شرکت ملی گاز پست های خود را به افراد دیگر تفویض کردند.

براساس قانون این افراد تا امروز شنبه 26 آبان ماه فرصت داشتند تا در مسند باقی بمانند و از امروز دیگر هیچ مسئولیتی در این شرکت ها ندارند.

پس از بررسی های به عمل آمده باید گفت براساس قانون و اساسنامه شرکت های ملی نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی، علی کاردرمدیرعامل سابق شرکت ملی نفت مسئولیت های خود را به محسن پاکنژاد تفویض کرد و نوروز زاده مدیرعامل سابق شرکت ملی صنایع پتروشیمی مسئولیت خود را به ابویی مهریزی که معاونش در شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود واگذار کرد.

اما این موضوع در شرکت ملی گاز متفاوت بود به طوری که قانون چنین اجازه ای را به مدیرعامل شرکت ملی گاز نمی داد تا مسئولیت خود را به معاونش تفویض کند که براین اساس حمیدرضا عراقی مدیرعامل سابق شرکت ملی گاز با انتخاب حسن تربتی به عنوان قائم مقام مسئولیت های خود را به وی واگذار کرد.

حال سوال اساسی اینجا است که این افراد تا چه زمانی می توانند به عنوان مسئولان سه شرکت تابعه وزارت نفت مشغول به فعالیت باشند؟ ظاهرا برخی از کارشناسان معتقدند این انتصابات نهایتا تا پایان امروز می تواند نافذ باشد و وزیر نفت باید نهایتا تا پایان وقت اداری امروز گزینه های خود را برای مدیریت این سه شرکت اعلام کند.

در همین رابطه، یک مقام آگاه به خبرنگار فارس گفت: انتصاب این افراد از سوی معاونین قبلی وزیر نفت تنها به این دلیل است که وزیر نفت فرصت داشته باشد تا گزینه مناسبی را برای این سمت ها انتخاب کند.

وی گفت: ظاهرا وزیر نفت به دنبال انتصاب گزینه های جوان برای این سمت ها است تا بتوانند در طول تقریبا 3 سال باقیمانده کارنامه خوبی را از خود برجای بگذارند و بتوانند تا مدتهای طولانی نیز در صنعت نفت مشغول به کار باشند.

این منبع آگاه خاطرنشان کرد: مطمئنا وزیر نفت تا پایان آبان ماه گزینه ای برای این شرکت ها معرفی نخواهد کرد و احتمالا گزینه های نهایی از ابتدای هفته آینده معرفی شوند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: براساس قانون اگر زنگنه تا ابتدای هفته آینده نیز گزینه های خود را معرفی نکند این افراد می توانند به کار خود به عنوان سرپرست ادامه فعالیت دهند.