به گزارش افکارنیوز،

حمدعلی خطیبی در خصوص کاهش تولید نفت در میان کشور‌های عضو اوپک گفت: جدیدترین گزارشات مبنی بر این است که در سال آینده اعضای غیر اوپک ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه افزایش تولید خواهند داشت و از این افزایش بی سابقه با عنوان یک سونامی غیر اوپک نام برده می‌شود.

خطیبی افزود: در مقابل افزایش تولید، تقاضای جهانی تنها ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه افزایش پیدا می‌کند بنابراین از میزان افزایش اعضای غیر اوپک ۱ میلیون بشکه مازاد تولید و بدون تقاضا باقی می‌ماند که این میزان مازاد تولید از هم اکنون تاثیر روانی خود را در بازار گذاشته و شاهد کاهش قیمت هستیم.

نماینده سابق ایران در اوپک اظهار کرد: چنانچه اوپک بخواهد قیمت‌ها را در همین سطح نگه دارد باید حدود ۱ میلیون بشکه کاهش تولید دهد و در ادامه برای دستیابی به قیمت‌های بیشتر باید کاهش تولید را افزایش دهد.

خطیبی عنوان کرد: اخیرا کمیسیون اقتصادی اوپک که به بررسی شرایط بازار، قیمت‌ها و میزان تولید کشور‌های غیر اوپک می‌پردازد توصیه به کاهش تولید به وزرای نفت و انرژی کشور‌های عضو این سازمان داشته است.

وی با تاکید بر اینکه برای ایجاد تعادل در بازار و جلوگیری از مازاد، کاهش تولید باید در دستور کار قرار بگیرد گفت: قرارگیری قیمت در بازه ۷۰ تا ۸۰ دلار به ازای هر بشکه می‌تواند رضایت نسبی در میان کشور‌ها ایجاد کند.

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: درخصوص قیمت باید منتظر برگزاری اجلاس اوپک در خصوص کاهش و یا عدم کاهش تولید ماند تا پس از آن در خصوص قیمت‌ها پیش بینی صورت گیرد.

خطیبی بیان کرد: اگر بازار را به حال خود رها کنیم و مدیریت در آن اعمال نشود و کشور‌ها به هر میزانی که بخواهند تولید داشته باشند کاهش قیمت بیشتر از این میزان خواهد بود.

**خروج یک کشور از اوپک پدیده جدیدی نیست

نماینده سابق ایران در اوپک در خصوص انتشار اخباری در زمینه خروج قطر از کشور‌های عضو اوپک و تاثیر آن در بازار‌های جهانی گفت: معمولا اوپک ورود و خروج برخی کشور‌ها را تجربه داشته که از امثال آن می‌توان به اندونزی و اکوادور اشاره کرد و خروج کشور دیگری پدیده جدیدی نیست که بخواهد برای اولین بار اتفاق افتاده باشد.

خطیبی افزود: باید نگاه کرد که کشور‌هایی که وارد و یا خارج می‌شوند چه سهمی از اوپک را به خود اختصاص داده و چه تاثیری بر روی این نهاد دارند که در این میان قطر علی رغم تولید گاز قابل توجه، تولید نفتی کمتر از ۱ میلیون بشکه دارد و ما در این نهاد اعضایی با تولید بیش از ۱ میلیون بشکه کم نداریم.

وی خاطر نشان کرد: در عین حال این کشور عضو فعال و مفید اوپک بوده و امیدواریم که همچنان عضو این سازمان بماند و خارج نشود.

**لزوم حرکت به سمت استقلال بودجه از نفت

نماینده سابق ایران در اوپک در خصوص لایحه بودجه ۹۸ و سهم درآمد‌های نفتی بر روی آن گفت:در بودجه ریزی ما باید به سمتی حرکت کنیم که بتوانیم بودجه‌ای بدون اتکا به نفت داشته باشیم.

خطیبی عنوان کرد: بودجه بدون نفت به معنی صادر نکردن نفت نیست بلکه درآمد‌های آن در صندوق ذخیره ارزی و یا زیرساخت‌ها هزینه می‌شود که در شرایط فعلی کشور حائز اهمیت خواهد بود.

وی با تاکید بر اینکه استقلال بودجه از نفت موضوعی است که تاکنون بار‌ها عنوان شده بیان کرد: در صورت عملیاتی کردن این هدف می‌توانیم فشار‌های خارجی را خنثی کنیم.