به گزارش افکارنیوز،

بهای معاملات آتی نفت برنت ۶۰ سنت یا ۱.۱ درصد افزایش یافت و به ۵۴.۴۲ دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۳۷ سنت یا ۰.۸ درصد افزایش یافت و به ۴۵.۹۶ دلار در هر بشکه رسید.

قیمت نفت از افت چشمگیری که هفته گذشته متحمل شد بهبود پیدا کرده است. نفت برنت هفته گذشته ۱۱ درصد کاهش قیمت داشت و روز جمعه به پایین‌ترین حد خود از سپتامبر سال ۲۰۱۷ تاکنون سقوط کرده بود. وست تگزاس اینترمدیت نیز هفته گذشته ۱۱ درصد ریزش پیدا کرد که بدترین عملکرد هفتگی‌اش از ژانویه سال ۲۰۱۶ بود. هر دو شاخص قیمت بیش از ۳۵ درصد از اوجشان در اوایل اکتبر کاهش پیدا کرده اند.

افت شدید قیمت‌های نفت باعث شده تولید کنندگان نفت شیل آمریکا فعالیت‌های حفاری خود برای سال آینده را محدود کند. رونق تولید شیل آمریکا این کشور را به بزرگترین تولیدکننده جهان تبدیل کرده و در جایگاهی  بالاتر از عربستان سعودی و روسیه قرار داده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از این صنعت خواسته استقلال انرژی کشور را تقویت کنند.

به گفته تحلیلگران کالا در شرکت سامسونگ فیوچرز، به نظر نمی‌رسد قیمت نفت در کوتاه‌مدت کاهش بیشتری پیدا کند، زیرا وست تگزاس اینترمدیت به پایین ۵۰ دلار سقوط کرده و رئیس جمهور آمریکا نمی‌خواهد شاهد افت بیشتر قیمت آن باشد تا صنعت شیل آمریکا پشتیبانی شود.

با این حال تصویر اقتصاد کلان و تاثیر آن بر تقاضا برای نفت همچنان قیمت‌ها را تحت فشار منفی قرار داده است. بازارهای سهام جهان در بحبوحه نگرانی‌ها نسبت به کندی روند تجارت به خصوص جنگ تجاری میان آمریکا و چین سقوط کرده‌اند.

بازارهای سهام آسیا روز دوشنبه اندکی افزایش داشتند، اما معاملات به دلیل تعطیلات کریسمس و ۲۵ دسامبر محدود بود. به علاوه با وجود نشانه‌های کندی عرضه آمریکا، تولید جهانی همچنان بالاتر از میزان تقاضا مانده است.

اوپک به همراه متحدانش شامل روسیه با هدف متعادل کردن بازار، ماه میلادی جاری در وین موافقت کردند تولیدشان را در شش ماه نخست سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات متحده عربی روز یکشنبه در حاشیه دیدار کشورهای صادرکننده نفت عرب در کویت گفت: کشورهای عضو اوپک و متحدانشان در صورت لزوم نشست اضطراری برگزار خواهند کرد و آنچه که ضرورت دارد را برای متعادل کردن بازار انجام خواهند داد. مزروعی اظهار کرد: کمیته نظارتی مشترک اوپک و غیراوپک اواخر فوریه یا اوایل مارس در باکو دیدار خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، آنچه که بر نگرانی‌ها افزوده روند رشد فعالیت حفاری نفت در آمریکا است. شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام کرد شمار دکل‌های حفاری نفت فعال آمریکا که معیاری برای سنجش تولید آتی این کشور است، هفته گذشته با ۱۰ حلقه افزایش، به ۸۸۳ حلقه رسید که بزرگترین افزایش هفتگی از هفته منتهی به نهم نوامبر و پس از دو هفته کاهش متوالی بود.