به گزارش افکارنیوز،

دوم آبان ماه سال جاری هیأت دولت بسته حمایتی از خانوار‌های کم‌درآمد را تصویب کرد. این تصمیم از سوی دولت زمانی اتخاذ شد که نرخ ارز از ماه‌های پایانی سال ۹۶ رو به افزایش رفت و به‌تبع آن قیمت کالا‌ها و خدمات مصرفی خانوار‌ها نیز با رشد قیمتی محسوسی روبه‌رو شد، بدین منظور مسئولان دولتی از چندین ماه گذشته به فکر تهیه بسته حمایتی (سبد کالا) برای خانوار‌های کم‌درآمد و افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی افتادند.

مرحله اول این طرح شامل مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور بود و در این طرح به ازای هر خانوار و بر حسب بعد خانوار از ۱۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان، کارت یارانه سرپرست خانوار شارژ شد، البته اعلام شد که این خانوار‌ها می‌توانند با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد طرح، به خرید اقلام متنوع مواد غذایی مورد نیاز خود اقدام کنند.

در مرحله اول، اجرای این طرح از فروشگاه‌های زنجیره‌ای در سراسر کشور آغاز شد تا ضمن دسترسی مناسب شهروندان به این شبکه فروشگاهی، کیفیت کالا‌های ارائه شده به مشمولان نیز تضمین شده باشد.

بر این اساس فهرست فروشگاه‌های طرف قرارداد این طرح از جمله فروشگاه رفاه، فروشگاه اتکا، فروشگاه افق کوروش، فروشگاه هفت، فروشگاه امکان، فروشگاه اسکاد، فروشگاه فرهنگیان، فروشگاه جانبو، تعاونی مصرف محلی و تعاونی روستایی کشور اعلام شد.

در این زمان اعلام شد که سرپرست‌های خانوار مشمول بسته حمایتی دولت می‌توانند کالا‌های مورد نیاز خود از جمله گوشت، مرغ، برنج، حبوبات، روغن و سایر مواد خوراکی را با مراجعه به فروشگاه‌های طرف قرارداد این طرح، خریداری کنند.

گفتنی است؛ به جز مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی کشور، این بسته حمایتی شامل کارمندان و بازنشستگان کشوری نیز شد و مقرر شد تا به حساب اشخاصی که حقوق کمتر از ۳ میلیون تومان دریافت می‌کنند، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان واریز شود.

در حالی که اغلب اقشار جامعه در مرحله اول توزیع، بسته‌های حمایتی خود را دریافت کرده‌اند، اما هنوز کارگران و بیمه شدگان سازمان تأمین اجتماعی که حقوق زیر ۳ میلیون تومان دارند، بسته‌های خود را دریافت نکرده‌اند. با توجه به اینکه این قشر از جامعه با محدودیت‌های معیشتی فراوانی رو به رو هستند، اما بازهم بسته‌ای از طرف دولت به این افراد ارائه نشده است.

به گفته محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بسته حمایتی دیگری نیز برای افرادی مانند کارگران ساختمانی، رانندگان، زنبورداران، صیادان و ... که در این دو گروه نبودند، پیش‌بینی شده است که با همان شرط درآمد زیر ۳ میلیون تومان، در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

همچنین وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت که بسته حمایتی دیگری نیز برای دیگر بیمه‌شدگان و افرادی که در این گروه‌ها نبودند، پیش‌بینی شده که با همان شرط درآمد زیر ۳ میلیون تومان در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد.

مطابق اعلام جزئیات بسته حمایتی دولت، باید گفت که تاکنون دو مرحله (مشمولان کمیته امداد، بهزیستی و مددجویان) و سیاست جبرانی کارکنان دولت (واریز مبلغ ۲۰۰ هزار تومان به حقوق) انجام شده است. اکنون باید منتظر مراحل بعدی و جزئیات نحوه اجرای آن از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشیم.

امید است در مراحل بعدی، بسته‌های حمایتی دولت با سرعت و دقت بیشتری بین اقشار مختلف جامعه توزیع شود، چرا که نامنظم بودن این اقدام باعث سردرگمی‌های فراوانی برای مردم شده است.

اغلب مشاهده می‌شود هر چند وقت یکبار شماره پیامک یا کد دستوری خاصی برای پیگیری بسته‌های حمایتی به مردم ابلاغ می‌شود که این اقدام سردرگمی افراد جامعه را بیشتر می‌کند ودر مقابل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هیچ کدام از این اعمال را نه تأیید و نه تکذیب می‌کند.

لازم به ذکر است؛ پاسخگو نبودن وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و گمراه کردن مردم باعث ایجاد کلاهبرداری‌های گوناگونی از سوی افراد سودجو در سطح جامعه می‌شود.