به گزارش افکارنیوز،
رضا انصاری در مورد اینکه چگونه می‌توان وابستگی بودجه به نفت را به صفر رساند و آیا این کار شدنی است، گفت: صفر کردن بودجه نفتی کشور بیش از هر چیز نیازمند اراده جدی است که در طول سال‌های گذشته چه در دولت‌های قبل و چه  در دولت فعلی برای این امر  که مطالبه ملت و خواسته مقام معظم رهبری است، اراده جدی وجود نداشته است. 

اخبار اقتصادی- عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نفت یک منبع مالی مفت است و رفتار دولت‌ها نسبت به نفت مانند یک فرد معتادی است که همیشه دست کشیدن از این درآمد برایش سخت بوده است. 

وی بیان داشت: استخراج هر بشکه نفت حدود 8 دلار هزینه دارد، در حالی که هر بشکه نفت در حال حاضر با قیمت حدود 60 دلار به فروش می‌رسد و این بدان معناست که فقط از هر بشکه نفت  بیش از 50 دلار سود که در اصل پولی مفت و مجانی است وارد اقتصاد کشور می‌شود. 

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ورود این پول‌های مفت به اقتصاد کشور باعث رانت و از بین رفتن خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی شده است، گفت: این موضوع باعث شده که صنعت کشور به صنعتی غیر قابل رقابت تبدیل شود. 

وی اظهار داشت: همچنین این موضوع باعث  ایجاد بنگاه‌های دولتی و شبه دولتی شده  که از رانت‌ها و یارانه‌های پنهان استفاده می‌کنند و  قدرت رقابت با بنگاه‌های بین‌المللی را ندارند. 

* بدنه مدیریتی کشور فاقد مغز است

انصاری با بیان اینکه صفر کردن نفت در بودجه عزم و اراده راسخی نیاز دارد، گفت: برای سر و سامان دادن اقتصاد کشور نیازمند این هستیم که بدنه مدیریتی کشور مغز داشته باشد. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: دستگاه اجرایی نقش سخت افزاری و دستگاه سیاستگذار و برنامه‌ریز مانند سازمان برنامه و بودجه نقش نرم‌افزاری دارد، در حالی که مغز افزار این سیستم مشخص نیست. 

وی اظهار داشت: ما نیاز به کانون‌هایی برای شناخت مسائل و شناخت راه‌حل‌ها هستیم و این موضوع نیازمند آن است که از توان علمی کشور برای شناخت مسائل و راه‌حل‌ها بهره بگیریم. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فقدان سیستم نرم افزاری اداری خسارت‌های سنگینی را به اقتصاد کشور وارد می‌کند، گفت: به عنوان مثال بعد از خروج از برجام و بروز مشکلات ارزی دولت به یکباره سیاست ارز 4200 تومانی را اعلام کرد و در نتیجه آن نزدیک 30 میلیارد دلار ارز کشور صرف واردات کالاهای ضروری و غیر ضروری شد. 

وی با بیان اینکه با اختصاص ارز 4200 تومانی برای واردات کالا نه تنها این ارز صرف واردات کالاهای غیر ضروری مانند غذای سگ و گربه شد، گفت: بلکه آن بخشی هم که صرف واردات کالاهای اساسی و ضروری مانند گوشت قرمز شد، اثراتش مشاهده نشد و کالای وارداتی با ارز دولتی به قیمت ارز دولتی به دست مردم نرسید. 

انصاری با اشاره به اختصاص 30 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی به واردات کالا گفت: مابه‌التفاوت نرخ ارز با ارز بازار آزاد معادل 200 هزار میلیارد تومان یارانه ارزی است که علیرغم اینکه این پول متعلق به مردم بود، اما به تاراج رفت. 

وی با بیان اینکه متاسفانه با میل کنندگان بیت المال برخورد می‌شود، اما با حیف کنندگان برخورد نمی‌شود، گفت: حدود 900 هزار میلیارد تومان یارانه آشکار و پنهان در کشور وجود دارد که یک بخش از این یارانه صرف دادن خوراک ارزان قیمت به پتروشیمی‌ها می‌شود. 

انصاری اظهار داشت: در کشور مغز متفکر برای سیاستگذاری وجود ندارد و گروه‌های رانت‌خوار اجازه نمی‌دهند، نهادی به عنوان مغز سیاستگذار کشور که حافظ منافع مردم باشد، شکل بگیرد، بلکه خودشان پشت درهای بسته سیاستگذاری می‌کنند و مجلس هم نقشی در این سیاستگذاری‌ها ندارد. 

وی بیان داشت: برای به صفر رساندن نفت در بودجه شرط اول این است که  باید اراده سیاسی لازم در نظام اداری کشور شکل بگیرد و سپس مغز افزار نظام اداری شکل بگیرد تا تصمیماتی که گرفته می‌شود از پشتوانه علمی لازم برخوردار باشد. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار داشت: شرط سوم برای به صفر رساندن نفت در بودجه این است که مدیریت عملیات کشور باید یک مدیریت جهادی باشد. 

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه صفر شدن نفت در بودجه امری است که تحقق آن امکان 100 درصدی دارد، گفت: اگر در کشور دو بال مدیریت علمی و جهادی فعال شود، این مهم دست‌یافتنی است. 

وی گفت: حتی اگر تحریم‌ها علیه کشورمان لغو شود، مشکلات اقتصادی کشور با این دست فرمان حل نمی‌شود. 

انصاری اظهار داشت: براساس برآوردها منابع فیزیکی و مالی در اختیار حاکمیت (بنگاه‌های دولتی و خصولتی) هزار میلیارد دلار است که اگر بازدهی این منابع سالانه 10 درصد باشد، از این منابع مالی حداقل باید سالانه 100 میلیارد دلار ثروت خلق و وارد اقتصاد کشور شود. 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: در کشوری مانند نروژ سالانه 65 درصد از درآمدهای نفتی در صندوق ذخایر ارزی ذخیره می‌شود، بنابراین ما هم باید با ذخیره‌سازی منابع ارزی حاصل از نفت کم‌کم طی سال‌های گذشته از درآمدهای نفتی در بودجه فاصله می‌گرفتیم و آن را به صفر می‌رساندیم.