اخبار اقتصادی- گوشت قرمز جایگاه ویژه ای در معیشت مردم دارد و بالا رفتن قیمت ارز و سودجویی دلالان و قاچاق این کالا قیمت گوشت حتی به 120 هزار تومان رسید تا بسیاری از خانواده ها با مشکلات عدیده ای روبرو شوند.
به گزارش افکارنیوز، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره کاهش قیمت ارز و تاثیر آن بر کالاها گفت: تثبیت یا کاهش قیمت دلار در یک دوره زمانی بر قیمت‌ها اثرگذار است و همان گونه که در حال حاضر از افزایش بهای اجناس جلوگیری شده، تلاش می‌کنیم همزمان با تثبیت قیمت دلار، نرخ کالاها نیز کاهشی شود
وی درباره صحبت‌هایی مبنی براینکه قیمت گوشت واقعی نیست و باید کاهش یابد و اظهارات وزیر جهاد کشاورزی در خصوص قابلیت کاهش قیمت گوشت، افزود: من نیز صحبت‌های ایشان را تایید می‌کنم.
این عضو کابینه دوازدهم در پاسخ به اینکه با کاهش قیمت دلار، آیا باید شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم، اظهار کرد: تثبیت یا کاهش قیمت دلار در یک دوره زمانی بر قیمت‌ها اثرگذار است و همان گونه که در حال حاضر از افزایش بهای اجناس جلوگیری شده، تلاش می‌کنیم همزمان با تثبیت قیمت دلار، نرخ کالاها نیز کاهشی شود.
این در حالی است که علی اکبری عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی چندی پیش در خصوص نقش دلالان در افزایش قیمت گوشت قرمز، گفت: واسطه‌ها و دلالان در تمامی حوزه‌ها حضور دارند، بخشی از نقدینگی کشور در اختیار این افراد است و هر روز در بخشی از بازار که خلاء در آن وجود دارد ورود می‌کنند.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه حضور دلالان در بازار، جامعه را با مشکل مواجه می‌کند، ادامه داد: مقابله با دلالان به عنوان عارضه اقتصاد کشور راه حل دارد، صنف مربوطه یکی از بخش‌هایی است که باید با حضور دلالان در بازار مقابله کند زیرا بخشی از منافع آنها به این موضوع گره خورده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وزارت جهاد کشاورزی به عنوان بخشی از سیستم اقتصادی کشور که توزیع کننده گوشت قرمز نیز است باید حضور واسطه‌ها در بازار را کنترل کند، عنوان کرد: باید میان دستگاه‌های نظارتی کشور نیز برای برخورد با واسطه‌ها و دلالان هماهنگی و همگرایی وجود داشته باشد.
وی افزود: موضوع حضور واسطه‌ها و دلالان در بازار گوشت قرمز از مدت‌ها قبل در کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی مورد توجه و بررسی قرار گرفته و نمایندگان بر این موضوع تاکید دارند که باید با استفاده از ابزارهای نظارتی و مشارکت مردم با آن برخورد شود.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه افزایش قیمت نهاده‌ها و خدمات بر روی افزایش قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و دامی تاثیر مستقیم داشته است، خاطرنشان کرد: میزان گوشت قرمز در دام زنده ضریب تبدیل 45 درصدی دارد؛ به این معنا که دام زنده 50 کیلوگرمی دارای حدود 22 کیلوگرم گوشت است، باتوجه به این ضریب باید قیمت دام زنده تعیین شود.