اخبار اقتصادی-  مسکن به عنوان یکی از 5 رکن اصلی زندگی هر خانواده ایرانی نقشی مهم در معیشت مردم دارد. بسیاری از مردم امروز به خاطر اجاره بهای سنگین با مشکلات عدیده ای روبرو هستند و بسیاری به دلیل افزایش قیمت بیش از 100 درصدی به ویژه در تهران توان خرید مسکن را نداشته و ندارند . به همین دلیل معاملات مسکن روند کاهشی گرفت و دچار رکود شد و همین موضوع باعث پایین آمدن قیمت مسکن شده است.

به گزارش افکارنیوز، مجید کیانپور عضو کمیسیون عمران با اشاره به شرایط بازار مسکن در ماه های آتی، گفت: امروز میزان معاملات مسکن به پایین ترین حد خود رسیده و طبق آمارها خرید و فروش نسبت به سال های گذشته بیش از 70 درصد کاهش یافته است.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: کاهش معاملات مسکن نتایج و پیامدهای مثبت و منفی را به دنبال داشته است، به طوری که با کاهش نرخ خرید و فروش مسکن، عملا تقاضا کاهش یافته و به تبع آن قیمت ها نیز پایین آمده است.

وی گفت: در بحث پیامدهای منفی نیز می توان گفت که با کاهش معاملات مسکن، سازندگان در این شرایط انگیزه ای برای تولید مساکن جدید ندارند، زیرا بازار امروز در وضعیت رکودی قرار دارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: در شرایط رکودی میزان تولید مسکن کاهش یافته و خریداران و فروشندگان رغبتی برای معامله ندارند، این مسئله در دهه گذشته یک بار رخ داد و پس از طی چند سال، بازار بار دیگر رونق گرفت.

وی تصریح کرد: امروز زمانی است که قیمت مسکن باید بیش از پیش روند کاهشی داشته باشد، البته در ماه های اخیر قیمت ها پایین آمده، اما انتظار است که نرخ بازار مسکن باز هم در مسیر نزول قرار گیرد.

عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: امیدوارم با کاهش قیمت مسکن، بازار در سال آینده بار دیگر رونق گرفته و خرید و فروش ها افزایش یابد؛ البته در این مسیر دولت باید در راستای تولید گسترده مسکن جهت تعال بخشی بازار اقدام کند.

از سوی دیگر وزیر راه و شهرسازی گفته افزایش حباب گونه قیمت مسکن تقریباً متوقف‌ شده و قیمت‌ها روند نزولی گرفته است، کسانی که حقوق‌بگیر هستند و می‌خواهند منزلی تهیه کنند در این شرایط تأمین کنند.

وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به اتمام مسکن مهر تا پایان سال جاری افزود: پروژه‌هایی که مشکل قضایی دارند در مهلت مشخص‌شده به اتمام نمی‌رسد و قابلیت واگذاری دارند و در روزهای آینده 10 هزار واحد که عملیات تکمیلی آنها به اتمام رسیده است تحویل داده می‌شود.

اسلامی با تأکید بر اینکه تکمیل زیرساخت‌های پروژه‌های مسکن مهر جزو الزامات زندگی شهروندان است، تصریح کرد: در تلاش هستیم تا زیرساخت پروژه‌های مسکن مهر را تا پایان سال جاری به اتمام برسانیم اما ساخت پروژه‌های ساختمانی حتماً تا پایان سال به اتمام می‌رسد.

وی بیان کرد: یکی از موضوعات مهم برای ما در شهرهای جدید سکونت و اشتغال توأمان است و باید از خوابگاهی بودن یک شهر خارج شویم.