به گزارش افکارنیوز،

 مهران داودی با اشاره به اینکه رصد آگهی‌های ثبت‌ شده در سایت‌ها در تهران، خراسان و کرج انجام شده و جمع‌آوری شده است گفت: نشانه‌های بازار مسکن را نشان می‌دهد که معاملات مسکن به دلیل کاهش قدرت خرید مسکن در حومه شهرها رشد داشته است.

اخبار اقتصادیوی با تاکید بر اینکه دیتابیس‌ها به ما اجازه تحلیل آینده بازار مسکن را نشان می‌دهد، اظهار داشت: توصیه ما به متقاضیان مسکن که قصد خرید دارند اما قدرت خرید آنها پایین است این است که در مناطقی اقدام به خرید مسکن کنند که بتوانند آن واحد مسکونی را به شکل مناسبی به رهن و اجاره بدهند.

داودی ادامه داد: در برخی از محله‌های تهران به خصوص جنوب نرخ اجاره مسکن مناسب است.

* اجاره‌بها در شمال تهران کمتر از افزایش قیمت مسکن رشد کرد

وی با اشاره اینکه در شمال شهر تهران قیمت مسکن به گونه‌ای افزایش یافته که اجاره بها به اندازه قیمت مسکن رشد نداشته است ادامه داد: متقاضیان مسکن که قدرت خرید پایینی دارند می‌توانند در محله‌هایی که واحدهای مسکونی آنها خوش رهن‌تر است اقدام به خرید و سپس آن را به اجاره بدهند.

داودی با اشاره به اینکه در بررسی‌های صورت گرفته از آگهی‌های مسکن به این نتیجه رسیدیم که در حومه شهر تهران و کرج این آگهی‌های رشد داشته است، اظهار داشت: نرخ معاملات به سمت حومه شهر تهران و کرج کشیده شده است و دلیل آن هم افزایش بیش از حد قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید متقاضیان است.

وی با اشاره به گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن در آبان ماه و آذر ماه امسال گفت: دیتابیس ما بر اساس آگهی‌های ثبت‌شده در سایت‌ها پیش از انتشار این گزارش‌ بانک مرکزی نشان می‌داد که معاملات مسکن رشد داشته است.

وی تصریح کرد: پیش‌بینی از بازار مسکن در 3 ماه آینده سخت است اما افزایش تعداد آگهی‌ها نشان می‌دهد که تعداد معاملات مسکن (خرید و فروش و اجاره) در زمستان امسال نسبت به پاییز رشد خواهد داشت و قیمت‌ها نیز به اندازه کمتر از نرخ تورم رشد خواهد داشت.