به گزارش افکارنیوز،

 محمد مشکین فام با بیان اینکه همه سکو‌های پارس جنوبی هم اکنون در مدار تولید قرار دارند و وقفه‌ای در تولید وجود ندارد، گفت: در پارس جنوبی 630 میلیون متر مکعب گاز در روز تولید می‌شود.

اخبار اقتصادی- وی با اشاره به نصب سکو‌های جدید در سال جاری در میدان مشترک پارس جنوبی، گفت: به دنبال آن هستیم که سکو‌های جدیدی که نصب شده است به زودی وارد مدار تولید شود و بر اساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته، تا دو هفته آینده سکوی 24 B در مدار تولید قرار می‌گیرد.

مشکین فام از سکوی 14 D به عنوان آخرین سکوی فاز 14 برای نصب و بهره برداری یاد کرد و گفت: این سکو هم اکنون به محل استقرارحمل شده است و منتظر بهبود شرایط جوی هستیم تا این سکو نیز در موقعیت نصب شود تا بر این اساس کل 4 سکوی فاز 14 وارد مدار تولید و بخش دریایی این فاز تکمیل شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با بیان اینکه نزدیک به 70 درصد گاز مصرفی کشور در پارس جنوبی تولید می‌شود، افزود:همکاران ما در شرکت نفت و گاز پارس شبانه روز تلاش می‌کنند که در این فرایند وقفه‌ای ایجاد نشود.

وی به مصرف بسیار بالای گاز کشور در بخش خانگی اشاره کرد و گفت: هر سکوی پارس جنوبی تقریبا گاز یک استان را در کشور تأمین می‌کند؛ به طور مثال گاز مصرفی استان مازندران برابر با 35 میلیون متر مکعب در روز است و سکویی که 28 میلیون متر مکعب در روز تولید دارد، بخش عمده‌ای از مصرف استان را پوشش می‌دهد و از این منظر برای ما حیاتی است که هیچ یک از سکو‌ها از مدار تولید خارج نشوند و در صورت توقف تولید به دلیل شرایط عملیاتی، این آمادگی وجود دارد که در اسرع وقت مجددا سکو را وارد مدار تولید کنیم.

مشکین فام از شکسته شدن رکورد مصرف گاز در کشور ابراز نگرانی کرد و گفت: باید در نظر داشته باشیم که منابع هیدروکربونی ما محدود است و اینکه هرچه تولید می‌کنیم مصرف شود، خوب نیست، بنابراین باید مکانیسمی به منظور کنترل این رویه داشته باشیم.

وی افزود: هم اکنون تولید روزانه ما از میدان مشترک پارس جنوبی برابر با نصف مصرف روزانه گاز در اروپاست، اگر بنا باشد به این ترتیب پیش برویم و هرچه تولید می‌کنیم، مصرف شود، قطعا در سال‌های آینده با چالش مواجه خواهیم شد؛ بنابراین ضمن دعوت از عموم مردم و هموطنان عزیز برای مصرف بهینه گاز، امیدواریم تدبیری اتخاذ شود تا این مصرف با یک مکانیسم ویژه کنترل شود تا در آینده این رویه مشکلی ایجاد نکند.