به گزارش افکارنیوز،

 محمدرضا تابش در جمع خبرنگاران گفت: از اول سال تاکنون آرامش نسبی در بازار مشاهده می‌شود و شوک‌های قبلی دیده نمی‌شود که این امر ناشی از افزایش تولید است. 

اخبار اقتصادی- رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با بیان اینکه به استناد اسناد تولید بیش از 20 درصد رشد داشته است، افزود: در ذخایر کالاهای اساسی هیچ مشکلی در کشور وجود ندارد. 

وی با اشاره به اینکه سامانه جامع تجارت شبکه نوین توزیع را برای ما فراهم کرده است، بیان داشت: به کمک این سامانه کالا از مبدا (تولید داخلی و وارداتی) تا مقصد قابل رصد است. 

تابش بیان داشت: سامانه جامع تجارت بستر شفافی برای کالاها تعریف کرده و سامانه انبارها به عنوان یکی از سامانه‌های زیر مجموعه سامانه جامع تجارت ابزار کار ما برای رصد مسیر کالا است. 

وی بیان داشت: بنابراین از طریق این سامانه‌ها می‌توانیم کالاهایی که روال طبیعی تجارت را در داخل کشور طی کرده‌اند شناسایی کنیم و کالای قاچاق از غیر قاچاق را تشخیص دهیم. 

تابش بیان داشت: به کمک سامانه جامع تجارت و سامانه انبارها می‌توانیم رصد کالاهای با منشاء ارز 4200 تومانی انجام دهیم و مطمئن شویم که این کالاها به ذینفع اصلی می‌رسد. 

وی بیان داشت: پیش از ایجاد سامانه جامع انبارها ما نمی‌دانستیم چه کالایی در کدام موقعیت و به چه میزان وجود دارد اما با ایجاد سامانه جامع انبارها کاملا امکان رصد کالا‌ها بخصوص کالاهایی که ارز 4200 تومانی به آنها تعلق می‌گیرد فراهم شده است. 

* رصد پایلوت  مبدا تا مقصد 10 قلم کالای اساسی در سامانه جامع انبارها

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان با بیان اینکه امروز ما به دنبال آرامش بازار نیستیم بلکه به دنبال استمرار آرامش 10 ماهه اخیر در بازار هستیم، گفت: براین اساس با کمک سامانه انبارها به صورت پایلوت 10 قلم کالا مخصوصا کالاهای اساسی و کالاهای مورد نیاز شب عید و ماه مبارک رمضان را رصد می‌کنیم. 

وی افزود: برخی کالاهایی که مورد رصد ما می‌باشند مانند برنج، شکر، چای، کنجاله سویا، جو، ذرت دامی، لاستیک، کاغذ چاپ و تحریر، گندم و روغن موتور  منشا ارز 4200 تومانی دارند بنابراین اگر براساس رصد از طریق سامانه انبارها متوجه شویم که دارنده این کالاها موجودی خود را در سامانه جامع انبارها ثبت نکرده است  با وی مطابق قانون برخورد می‌شود و و فرد خاطی مشمول احتکار، عرضه خارج از شبکه و در مورد کالاهای با منشاء ارز 4200 تومانی مشمول قاچاق کالا می‌شود. 

تابش با بیان اینکه ظرف چند ماه آینده سامانه انبارها را برای سایر کالاها عملیاتی خواهیم کرد، بیان داشت: برای شب عید و ایام ماه مبارک رمضان به غیر از کالاهای مذکور ممکن است به تناسب نیاز آن مقطع زمانی کالاهایی دیگر هم مانند خرما و .... برای رصد از طریق سامانه جامع انبارها اضافه شود. 

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان با بیان اینکه حدود 570 هزار انبار در سامانه جامع انبارها ثبت شده است، گفت: هر فردی که مرکز نگهداری کالا دارد باید آن مرکز در سامانه انبار ثبت کند در غیر این صورت کالاهای نگهداری شده در آن انبارها کالاهای مجهول الهویه و یا همان کالاهای قاچاق و احتکاری شناسایی می‌شود. 

وی با بیان اینکه از ابتدای اسفند ماه طرح ویژه شب‌های عید را آغاز می‌کنیم گفت: علاوه بر رصد کالا از طریق سامانه جامع انبارها، رصد بازار شب عید را با کمک بازرسین سازمان حمایت و وزارت صنعت انجام خواهیم داد البته در این طرح برای اولین بار بسیج اصناف، سازمان تعزیرات و ... به ما کمک خواهند کرد. 

* تشکیل حدود  6 هزار تیم بازرسی برای رصد بازار شب عید و ماه مبارک رمضان 

تابش با بیان اینکه تعداد بازرسین ما بین 5 تا 6 هزار است گفت: با توجه به اینکه حداقل هر تیم بازرسی باید 2 نفر باشد بنابراین تیم بازرسی ما فقط 3 هزار تیم می‌شود که با کمک اصناف و سازمان تعزیرات برای تشکیل هر تیم بازرسی یک نفر از وزارت صنعت و سازمان حمایت و یک نفر از سازمان‌های کمک دهنده در کنار هم قرار می‌گیرند و به این ترتیب در ایام شب عید و حتی تا ماه مبارک رمضان تعداد تیم‌های بازرسی ما می‌تواند حدود 6 هزار تیم باشد. 

وی با تاکید بر اینکه ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی به اندازه کافی است گفت: در هیچ کالای استراتژیک دچار کمبود نیستیم و به استناد قانون بایدتا 6 ماه ذخیره کالای استراتژیک داشته باشیم. 

وی در ادامه به آمار بازرسی‌های سازمان قبل و بعد از اصلاح قیمت بنزین  برای کشف کالای قاچاق اشاره کرد و گفت: در 9 ماهه اول سال 98 در مجموع 346 هزار و 625 فقره بازرسی انجام  شد در حالی که در 9 ماهه سال 97 تعدادی بازرسی برای کشف کالای قاچاق 290 هزار و 72 بازرسی بوده است. 

تابش بیان داشت: جمع کل بازرسی‌های سازمان برای کشف کالاهای قاچاق و غیر قاچاق در 9 ماهه اول سال 97 در مجموع 2 میلیون و 593 هزار و 573 مورد و در 9 ماهه سال 98 در مجموع 3 میلیون و 59 هزار و 348 مورد بازرسی بوده که براین اساس در 9 ماهه ابتدای سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد بازرسی‌ها 18 درصد بوده است. 

وی بیان داشتن در 9 ماهه اول سال 97 تعداد پرونده‌های تشکیل شده 190 هزار و 586 فقره و 9 ماه ابتدای امسال تعداد پرونده‌های تشکیل شده 280 هزار و 588 فقره بوده و این بدان معناست که در تشکیل پرونده 47.36 درصد رشد تشکیل پرونده داشته‌ایم. 

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان ارزش ریالی پرونده‌های متشکله در 9 ماهه اول سال 97 را 35 میلیون و 155 هزار و 749 میلیون ریال و در 9 ماهه ابتدای امسال 53 میلیون و 562 هزار و 499 میلیون ریال عنوان کرد و گفت: براین اساس رشد ارزش پرونده‌های متشکیل در 9 ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 52.35 درصد بوده است. 

وی همچنین بیان داشت: در 76 روز قبل از اصلا بنزین تعداد بازرسی‌های سازمان 623 هزار و 832 فقره بوده و 76 روز بعد از اصلاح بنزین تعداد بازرسی‌ها به 939 هزار و 799 مورد افزایش یافت که به این ترتیب رشد بازرسی‌ها 36 درصد بوده است. 

تابش همچنین تعداد پرونده‌های متشکله را در 76 روز قبل از اصلاح قیمت بنزین را 46 هزار و 396 فقره و 76 روز بعد از اصلاح قیمت بنزین 73 هزار و 159 فقره عنوان کرد و بیان داشت: 51 درصد رشد تشکیل پرونده‌ها در این دو بازه زمانی بوده است. 

رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارزش پرونده‌های متشکله 76 روز قبل از اصلاح قیمت بنزین را 2 میلیون و 901 هزار و 584 هزار میلیون ریال و ارزش پرونده‌های متشکله 76 روز بعد از اصلاح قیمت بنزین را 6 میلیون و 516 هزار و 994 هزار میلیون ریال عنوان کرد و گفت: براین اساس 12 درصد رشد ارزش پرونده‌های تشکیل شده در این دو بازه زمانی بوده است.