اخبار اقتصادی - کم کم به پایان سال 98 نزدیک می شویم و بودجه و تصویب آن بحث داغ این روزهای قبل از کرونا بهارستان بود. یکی از مواردی که همواره با نزدیک شدن به سال جدید با آن مواجه می شویم بحث نرخ افزایش حقوق کارمندان ، کارگران و بازنشستگان است.  نرخی که با درنظر گرفتن میزان تورم، حداقل هزینه معیشت خانوار و برخی شاخص های دیگر مشخص می شود.

به گزارش افکارنیوز، علی دهقان کیا درباره جزئیات بیشتر از میزان افزایش حقوق بازنشستگان  تصریح کرد: سال گذشته حداقل حقوق یک بازنشسته ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان بود که امسال به ۱ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان افزایش پیدا کرد و حدود ۳۶.۵ درصد افزایش داشت. برای سال آینده اگر همین میزان افزایش پیدا کند حداقل حقوق یک بازنشسته حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان می‌شود، اما اگر براساس سبد هزینه خانوار محاسبه شود این رقم بین ۲ میلیون و ۴۰۰ تا 2 میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌شود.

وی افزود گفت: حقوق بازنشسته‌ها نیز بعد از تصویب حداقل حقوق کارگران مشخص می‌شود و به احتمال زیاد همان حداقل حقوق کارگران، حقوق بازنشسته‌ها برای سال جدید خواهد بود.

همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال ۹۹ اجرا می‌شود

رئیس کانون بازنشستگان و کارگران تأمین اجتماعی درباره همسان سازی حقوق بازنشسته‌ها ، خاطرنشان کرد: طرح همسان سازی حقوق بازنشسته‌ها بعد از پرداخت بدهی دولت به تأمین اجتماعی، اجرا خواهد شد.

وی تصریح کرد: برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین‌ اجتماعی ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان منابع لازم است که از این مبلغ ۹۵۰ میلیارد تومان تخصیص داده شد و بقیه آن پرداخت نشده است.

رئیس کانون بازنشستگان و کارگران تأمین اجتماعی بیان کرد: امسال با همکاری کانون بازنشستگان کشور، استان تهران و شهرستان‌ها تلاش کردیم تا بتوانیم در کمیسیون تلفیق بودجه منابع همسان سازی را به تصویب برسانیم.

حقوق کارگران در سال ۹۹ چقدر خواهد بود؟

سال ۹۸ رقم سبد معیشت یک خانواده کارگری ۳ میلیون ۷۵۹ هزار و ۶۶۲ تومان که با تورم ایجاد شد هزینه‌های سبد معیشت خانواده کارگری طی یک سال افزایش حدوداَ یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومانی (۳۱ درصد افزایش) را نشان می‌دهد.

سال ۹۸ حداقل دستمزد یک خانواده کارگری ۴ نفره ۲ میلیون و ۳۴ هزار و ۴۱۵ تومان بود که با این رقم تنها می‌توانست ۵۴ درصد سبد معیشتی خود را تامین کند.

شرح عدد
سبد تعیین شده سال 1398 37.596.625ریال
سبد تعیین شده سال 1399 49.400.000ریال
سهم خوراکیهای تعیین شده برای سال 1398 9.924.453ریال
سهم خوراکیهای تعیین شده برای سال 1399 15.289.431ریال
درصد افزایش خوراکی‌ها 54.06%
تورم خوراکیهای کل دی 98 52.1%
تورم خوراکیهای دهک کارگری دی 98 50.3و51.1% میانگین = 50.7%
سهم سایر اقلام سبد تعیین شده برای سال 1398 27.672.172 ریال
سهم سایر اقلام سبد تعیین شده برای سال 1399 34.110.569 ریال
درصد افزایش سایر اقلام سبد 23.27%
تورم غیرخوراکیهای دی 98 32.9%
تورم غیر خوراکیهای دهک کارگری دی 98 31.4و31.7% میانگین = 31.5%
سهم خوراکیها از سبد در پانزده گروه درآمدی کارگری 32.40 و 30.16 % میانگین = 31.28%
سهم خوراکیها در سبد تعیین شده 30.95%
سهم غیرخوراکی ها از سبد در پانزده گروه درآمدی کارگری 67.80 و69.84% میانگین = 68.82%
سهم غیر خوراکیها در سبد تعیین شده 69.04%
تفاوت دو سبد 11.807.375ریال
درصد افزایش کل سبد 31.40%
حداقل دستمزد سال 1398 با مزایا 20.344.155ریال
قدرت پوشش دستمزد بر سبد 1398 54.12%
درصد افزایش دستمزد مورد نیاز جهت حفظ سبد 58.04 %

طبق اعلام کمیته دستمزد برای اینکه یک خانواده کارگری بتواند کل سبد معیشتی خود را تامین کند باید حقوق آن‌ها در سال آینده حدود ۵۸ درصد افزایش (بیش از یک میلیون و ۱۸۰ هزار تومان) پیدا کند که این موضوع منوط به تصمیم گیری اعضای شورای عالی کار است.

افزایش ۱۵ درصدی حقوق و دستمزد

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور گفت: میانگین افزایش حقوق و دستمزد ۱۵ درصد در نظر گرفته شده که این رقم برای افرادی که حقوق کمتر می‌گیرند، بیش از ۲۰ درصد خواهد شد که این موضوع منوط به مباحث دیگری است که طی روز‌های بعداطلاع رسانی می‌شود.

نوبخت تصریح کرد: همه پیشنهاد‌های ستاد بودجه باید در دولت به تصویب برسد، تا در لایحه گنجانده شود و مجلس شورای اسلامی نیز اظهار نظر کند؛ بنابراین مصوبات ستاد بودجه قطعی نیست و امکان دارد دولت و مجلس نظرات دیگری بدهند، اما، چون کار کارشناسی صورت گرفته است، ما باید همه اعداد و ارقام‌ها را با واقعیت‌هایی که قدرت اجرای آن را داریم و در چارچوب بودجه تعیین می‌شود، مشخص کنیم.

فرمول همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

علیرضا امیری عضو اصلی هیأت مدیره کانون عالی کارگران بازنشسته و مستمری بگیران سازمان تأمین اجتماعیاظهار کرد: متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان مطالبه چندین ساله جامعه بازنشستگان بود که با اقدام تاریخی هیأت دولت در پرداخت بخش قابل توجهی از مطالبات سازمان تأمین اجتماعی به مرحله اجرا رسید.

امیری بیان کرد: ما به عنوان نمایندگان جامعه شریف بازنشستگان از حدود ۱۰ سال پیش تاکنون همواره به دنبال تحقق متناسب‌ سازی حقوق بازنشستگان بودیم که امروز شاهد اجرای قوانین مربوط به متناسب سازی هستیم.

وی با بیان اینکه روش‌های مختلفی برای اجرای متناسب‌ سازی قابل تصور است، گفت: هر روش هزینه‌های متفاوتی خواهد داشت و در طول ماه‌های اخیر ما با همفکری و مشورت مدیرعامل و سایر مدیران و کارشناسان تأمین اجتماعی بر روی فرمولی که متناسب با توان و ظرفیت مالی سازمان تأمین اجتماعی و ظرفیتی که با دریافت سهام شرکت‌های دولتی در این سازمان ایجاد می‌شود، به توافق رسیدیم.

امیری با بیان اینکه قطعا با اجرای متناسب‌سازی حقوق نیز وضعیت معیشت بازنشستگان به شرایط مطلوب نمی‌رسد، افزود: با اجرایی شدن متناسب‌سازی قدرت خرید تضعیف شده بازنشستگان تا حدودی احیا می‌شود و امیدواریم شرایط زندگی این عزیزان نسبت به ماه‌های گذشته بهبود یابد.

رئیس هیأت مدیره کانون بازنشستگان استان مرکزی متناسب‌سازی را یکی از مطالبات برحق بازنشستگان از سازمان تأمین اجتماعی برشمرد و ادامه داد: امیدواریم احیای شورای عالی تأمین اجتماعی نیز که در دستور کار هیأت دولت است هر چه زودتر به نتیجه رسیده و لایحه مربوطه با نظر مساعد نمایندگان مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد تا در دولت تدبیر و امید شاهد تحقق یکی دیگر از خواسته‌های اصلی بازنشستگان و کارگران و همچنین کارفرمایان باشیم.