عیدناصر چمنی در خصوص زمان مشخص برای تعیین دستمزد کارگران برای سال ۹۹ اظهار کرد: با شیوع ویروس کرونا در کشور وزارت تعاون دستور داد که تمام جلسات کارگری و کارفرمایی تا ٢٠ فروردین سال آینده لغو شود، اما اعضای کمیته دستمزد خواستار این شدند که جلسات شورای عالی کار همچنان پا برجا بماند.

اخبار اقتصادی - وی افزود: درخواست کردیم که جلسه شورای عالی کار هفته آینده برگزار شود تا هر چه زودتر برای جامعه کارگری دستمزد آن‌ها تعیین و تکلیف شود.

رئیس کمیته دستمزد بیان کرد: در سال‌های گذشته تجربه این را داشتیم که دستمزد کارگران پس از عید نوروز تعیین شود، اما این موضوع به هیچ عنوان به نفع کارگران کارفرمایان و صنایع کشور نیست.

چمنی ادامه داد: تعیین دیرهنگام دستمزد کارگران، امور دفتری کارگاه‌ها و صنایع کشور را نیز مختل می‌کند چرا که کارفرمایان باید هرچه سریعتر نسبت به سال آینده و دستمزد کارگران خود برنامه‌ریزی کند.

وی تصریح کرد: با این اوصاف بهتر است که نرخ دستمزد کارگران پیش از عید مشخص شود و ما تلاش خود را می‌کنیم هر طور شده این جلسات برگزار شوند، اما احتمال تعیین دستمزد‌ها پس از عید نیز وجود دارد.

رئیس کمیته دستمزد با ذکر این مطلب که چشم امید چهل میلیون جمعیت جامعه‌ی کارگری به تصمیمات آخر سال و تعیین دستمزد‌ها است تصریح کرد: کارگران افزایش دستمزد را به عنوان یک عیدی تلقی می‌کنند و نباید این امید را از آن‌ها بگیریم و همچنین کوتاهی در تعیین دستمزدها، کارگر را نسبت به دولت بد بین می‌کند.

چمنی با اشاره به سبد معاش سال ٩٩ خانوار کارگری خاطرنشان کرد: نرخ تعیین شده برای سبد معاش سال ۹۹ خانوار کارگری به هیچ عنوان مورد تایید نماینده کارگران در شورای عالی کار نیست، اما امیدواریم با رشد چشمگیر دستمزد این قشر زحمتکش نسبت به سال گذشته قدرت خرید کارگران افزایش و سبد معاشیت آن‌ها بهبود یابد.