وام ازدواج در سالهای اخیر یکی از کمک هایی است که به جوانان داده می شود تا بتوانند زندگی مشترک خود را شروع کنند اما در طول سالهای گذشته اعدد این وام به قدری نبوده که جوانان از پس هزینه های ازدواج بر بیایند.

اخبار اقتصادی- در حالی که مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد داده بود تا تسهیلات صندوق مسکن یکم با تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تجمیع شود، بانک عامل بخش مسکن پرداخت وام ۱۰۰ میلیون تومانی ازدواج را آغاز کرد.

به گزارش افکارنیوز، به گفته کاظم زاده نماینده مجلس و عضو کمیسیون تلفیق  بر اساس تبصره اصلاحی 16 لایحه بودجه سال 99، به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی موظف است از محل پس انداز و جاری نظام بانکی، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج هایی که تاریخ عقد آن ها بعد از 96/1/1می باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند را با اولویت نخست پرداخت کند.بر اساس این مصوبه، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج ها در سال آتی، 500 میلیون ریال با دوره بازپرداخت هفت ساله با اخذ ضامن معتبر و سفته است.

 

وام 100 مییونی ازدواج

 

 

بانک عامل بخش مسکن اعلام کرد: بر اساس بند الف تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور مقرر شده است: به منظور حمایت از ازدواج جوانان، تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنان بعد از اول فروردین ماه ۹۶ می‌باشد و تا کنون تسهیلات ازدواج دریافت نکرده اند، پرداخت شود.

مبلغ تسهیلات 50 میلیون برای هر یک از زوجین

تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۹ پانصد میلیون (۵۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال با دوره بازپرداخت هفت ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

بازپرداخت 7 ساله برای وام 100 میلیونی

محمد مهدی تندگویان معاون امور جوانان در وزارت ورزش و جوانان تصریح کرد: طبق بخشنامه بانک مرکزی برای هر ۵۰ میلیون تومان یک ضامن نیاز است و شرایط بازپرداخت آن ۸۴ ماه، ۷ ساله بوده و با سود ۴ درصد است همچنین پیش ثبت نام از طریق سایت است، زوجین هنگام دریافت کدرهگیری می‌توانند به شعبه معرفی شده مراجعه کنند.

تنها راه ثبت نام وام ازدواج

تندگویان تاکید کرد:حتما برای دریافت وام به سایت رسمی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به نشانی ve.cbi.ir مراجعه کنند، این آدرس سایت تسهیلات ازدواج در کشور است به جز این لینک هر سایت دیگری کلاهبرداری است.

وام ازدواج

شرایط دریافت وام ازدواج

این در حالی است که بر اساس سامانه تسهیلات قرض الحسته ازدواج تا قبل از این وام برای هر یک از زوجین 30 میلیون تومانی بوده و حتما زوجین باید تابعیت ایران را داشته باشند.

همچنین متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از تاریخ وقوع عقد، به مدت 2 سال (24 ماه)، مهلت ثبت نام جهت استفاده از تسهیلات موصوف را دارند . به استناد مفاد بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1398 کل کشور، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از 01‌/01‌/1396 می‌باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پرداخت می‌گردد.

گفتنی است چنانچه متقاضیان قبل از سال 1396 ازدواج نموده و در صف سامانه ازدواج در انتظار اخذ وام باشند، صرفاً مشمول سقف فردی 150 میلیون ریال خواهند شد.

در حال حاضر تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال 1398 سیصد میلیون (300.000.000) ریال با دوره بازپرداخت پنجساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است و بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند.‌

همچنین مدت بازپرداخت تسهیلات و کارمزد وام ازدواج در حل حاضر برای وام 30 میلیون تومانی 60 ماهه است و سر رسید اولین قسط زوجین یک ماه بعد از دریافت وام می باشد. سود این تسهیلات نیز بر اساس اعلام سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 4 درصد می باشد.