به گزارش افکارنیوز،

حسین مدرس خیابانی سرپرست وزارت صمت با بیان اینکه سعی خواهیم کرد بازار خودرو را تا پیش از ایام عید فطر به آرامش برسانیم، گفت: برای کنترل بازار خودرو روش‌های مختلفی را اتخاذ کرده‌ایم که یکی از این شیوه‌ها  فروش فوق العاده است که تا پیش از فرارسیدن عید فطر این روش را به صورت تحویل فوری خودرو‌ها انجام خواهیم داد.

اخبار اقتصادی - او با بیان اینکه بعد از قبول سرپرستی وزارت صمت ۳ جلسه فشرده با خودورسازان، دستگاه‌های نظارتی و شورای رقابت برگزار کرده‌ایم، افزود: در ۳ حوزه رکن اصلی سعی خواهیم کرد، تمامی اقدامات در این بخش اصلاح شود به طوری که با کاهش تعهدات خودروسازان و میزان کاهش تقاضا در بین مصرف‌کنندگان بتوانیم بازار را به سمت آرامش هدایت کنیم.

مدرس خیابانی توضیح داد: با توجه به خروج شرکت‌های خودروساز خارجی از ایران و استقلال شرکت‌های خودروساز داخلی باید بتوانیم تامین نیاز را در این حوزه اصلاح کنیم به طوری که با تغییر در شیوه‌های ثبت نام، واقعی کردن تقاضا و حذف تقاضای کاذب بتوانیم آشفته بازار خودرو را از بین ببریم.

سرپرست وزارت صمت اظهار کرد: در تلاش هستیم تا در قالب بسته‌های فروش فوق العاده که احتمالا پیش از عید فطر آغاز خواهد شد، بازار را به تعادل برسانیم و همچنین با اتصال به سامانه‌هایی متقاضیان واقعی را مشخص کنیم.

او یاد آور شد: با انجام این اقدامات ظرف ۲ هفته آینده قیمت‌ها را کنترل خواهیم کرد.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه در فروش خودرو ۳ روش در دستور کار داریم، افزود: در پیش فروش خودرو که شرایط سهل‌تر است، تحویل خودرو یک تا دو ساله است و متقاضیان با شیوه مشارکت خودرو‌های خود را تا سال ۱۴۰۰ تحویل می‌گیرند.

مدرس خیابانی اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که در این بخش مورد توجه است این است که گارانتی خودرو‌های صفر کیلومتر در نهایت ۳ ماه باشد تا خریدار مطمئن نباشد که خودرو ۲ سال گارانتی دارد و همچنان می‌تواند در پارکینگ نگهداری کند.

او تاکید کرد: همچنین تمامی پارکینگ‌ها موظف به ارائه آمار از خودرو‌های موجود خود هستند و تا یک سال سند در رهن شرکت‌های خودروساز خواهد بود تا از طریق آن متقاضیان واقعی برای خرید اقدام کنند.

سرپرست وزارت صمت گفت: اولویت تحویل خودرو تنها به متقاضیانی است که تاکنون خودرو نداشته‌اند و ما سعی خواهیم کرد که از این طریق بتوانیم بازار خودرو را به آرامش برسانیم.

مدرس خیابانی با اشاره به اینکه در وزارت صمت ۳ مسئله محوری از جمله جهش تولید در تمامی حوزه‌ها، توسعه صادرات و مدیریت واردات که مکمل یکدیگر هستند در دستور کار قرار گرفته است افزود: جهش تولید از مسیر صادرات اتفاق می‌افتد و ما سعی داریم با تامین مواد اولیه بتوانیم در این زمینه اقدامات گسترده‌ای را انجام دهیم.

سرپرست وزارت صمت با اشاره به اینکه بحث ممنوعیت واردات در دستور کار است و با شدت زیادی دنبال می‌شود، بیان کرد: موضوع بازار موضوع خاص و مورد توجه مسئولان و خواسته مقام معظم رهبری و ملت است بنابراین ما در جهت کنترل بازار برنامه‌های جدی داریم.