پس از شیوع کرونا و ایجاد مشکلاتی برای معیشت افراد مختلف جامعه، دولت تصمیم به پرداخت وام حمایتی به مبلغ یک میلیون تومان از اعتبار یارانه پرداختی به مردم گرفت. بر این اساس مقرر شد افراد متقاضی وام با شماره همراه سرپرست خانوار پیامکی به  وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال کنند که تا ۱۱ خرداد ماه برای این کار فرصت داشتند.

اخبار اقتصادی - پرداخت این وام از فروردین ماه آغاز شد اما در مراحل قبل واریز وام یک میلیونی به حساب خانوارهای یارانه بگیر، برخی از  متقاضیان با وجود ثبت درخواست، موفق به دریافت این تسهیلات نشده بودند بنابر این فرصت ارسال پیامک و دریافت وام  تمدید شد.

بانک مرکزی در همین خصوص اعلام کرده بود:  امکان واریز مابقی تسهیلات یادشده به دلایلی از جمله مسدودی حساب، شماره حساب اشتباه، عدم سازگاری شماره حساب با کد ملی ارسالی و نامعتبر بودن اطلاعات، میسر نشده بود و با اصلاحات انجام‌شده برخی از این موارد با همکاری سازمان هدفمندسازی یارانه‌‌ها رفع شد.

این تسهیلات نمونه یک کار نسبتا موفق در حوزه دولت الکترونیک بود که تنها با ارسال کد ملی از طریق پیامک انجام گرفت و مراجعه حضوری حذف شد.

 

۸۷ درصد از خانوارهای یارانه بگیر وام کرونایی دریافت کردند

آخرین مرحله پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی حمایت کرونا در روز ۲۲ خرداد ماه با پرداخت وام به ۸۶۷ هزار و ۲۵ خانوار انجام شد.

در مجموع  به ۲۱ میلیون و ۵۱ هزار و ۳۹۳ خانوار یارانه‌بگیر تسهیلات حمایتی در شرایط کرونا به مبلغ یک میلیون تومان پرداخت شده است که این رقم ۸۷ درصد از خانوار‌های یارانه‌بگیر ماهانه کشور را تشکیل می‌دهد.

بازپرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی از تیرماه ۹۹ شروع می‌شود که اقساط آن ماهانه ۳۵ هزار تومان و ۱۰۰ تومان از یارانه ماهانه افراد کسر می‌شود و مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات ۳۰ ماهه خواهد بود.

بانک‌های عامل از ماه آینده اقساط تسهیلات یک میلیونی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طی هماهنگی با سازمان هدفمندی یارانه‌ها از یارانه ماهانه افراد کسر می‌کنند.