به گزارش افکارنیوز،

علی صفر ماکنعلی رئیس سازمان دامپزشکی کشور در نشست خبری امروز با اشاره به اینکه در تولید طیور جایگاه ویژه‌ای در دنیا داریم، اظهار کرد: کشور ما در تولید گوشت مرغ و تخم مرغ رتبه‌های تک رقمی در دنیا را به خود اختصاص داده است.

اخبار اقتصادی- او افزود: ایران با تولید سالیانه ۲.۷ میلیون تن گوشت مرغ رتبه ۷ و در تولید تخم مرغ رتبه ۹ را در دنیا به خود اختصاص داده است.

ماکنعلی ادامه داد: در حال حاضر گوشت مرغ و تخم مرغ به عنوان ارزانترین پروتئین در دسترس افراد است که امکان صادرات آن به بازار‌های هدف علاوه بر تامین نیاز داخل وجود دارد.

رئیس سازمان دامپزشکی افزود: ما برای تولید تخم مرغ و گوشت مرغ در کشور بیش از ۱.۲ میلیارد دوز واکسن استفاده می‌کنیم.

رشد ۲۵ درصدی جمعیت دام سبک در کشور

او از افزایش ۲۵ درصدی جمعیت دام در کشور خبر داد و گفت: بنابر آمار جمعیت دام سبک همچون گوسفند، بز، بره و بزغاله ۶۷ میلیون راس است که علی رغم افزایش جمعیت برنامه ویژه‌ای در خصوص پایش و کنترل آن داریم.

ماکنعلی سرانه مصرف مرغ در کشور را سال ۳۲ کیلوگرم اعلام کرد و گفت: ایران با تولید یک میلیون و ۴۰ هزار تن تخم مرغ رتبه ۹ بزرگترین تولید کننده دنیا را در اختیار دارد.

او افزود: ایران تا سال ۹۶ سالیانه ۳ هزار و ۵۰۰ تن تخم مرغ وارد می‌کرد، در حالیکه هم اکنون یکی از ارزان‌ ترین ماده‌های پروتئینی دنیا را در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه دولت به دنبال افزایش سرانه مصرف گوشت مرغ نیست، بیان کرد: بر اساس برنا‌مه ها، دولت به دنبال افزایش سرانه ۳۲ و نیم کیلوگرمی مصرف مرغ در کشور نیست، بلکه برنامه ریزی شده است که سرانه مصرف گوشت قرمز در کشور ارتقا یابد.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از توقف خام فروشی نهاده‌های دامی به تولید کنندگان دام و طیور خبر داد و گفت: نهاد‌ه های دام و طیور در اختیار کارخانه‌های خوراک دام قرار می‌گیرد تا با تبدیل آن‌ها به خوراک آماده، این محصول با شرایط کیفی بهتری در اختیار مصرف کنندگان قرار گیرد.

به گفته او، بر اساس بررسی‌های انجام شده با تحقق این امر ۱۳ درصد در مصرف نهاده‌های دامی در کشور صرفه جویی انجام می‌شود.

ماکنعلی با اشاره به اینکه ضریب تبدیل نهاده‌ها در کارخانه‌های خوراک دام بهبود می‌یابد، اظهار کرد: با جلوگیری از خام‌فروشی نهاده ها، ضریب تبدیل مصرف این محصولات بهبود می‌یابد به طوریکه از ۹ و نیم میلیون تن ذرت مصرفی در کشور سالانه یک میلیون تومان صرفه‌جویی صورت گیرد.

این مقام مسئول افزود: ۲۵ میلیون تن ظرفیت تبدیل خوراک دام در کارخانه‌های خوراک دام کشور وجود دارد که پاسخگوی نیاز فعلی است.

پیگیر فعالیت مراکز درمانی دامپزشکی از شهرداری هستیم

او در ارتباط با بسته شدن مراکز درمانی دامپزشکی اظهار کرد: اقدام شهرداری تهران برای گذاشتن جدول و نیوجرسی در مقابل مراکز درمانی دامپزشکی را در جلسه‌ای در مجلس با حضور شهرداری تهران، نظام دامپزشکی کشور و سازمان دامپزشکی مطرح کردیم و مقرر شد که شهرداری پیگیری کند که آیا فعالیت‌های مراکز درمانی دامپزشکی حول محور فعالیت‌های سلامت محور به حساب می‌آیند یا خیر، اما بر اساس اطلاعات واصله این پیگیری‌ها جواب نداده است.

رئیس سازمان دامپزشکی اضافه کرد: با توجه به اینکه فعالیت‌های مراکز درمانی دامپزشکی سلامت‌ محور است، نامه‌ ای به شهرداری تهران نوشتم و پیگیر آن هستیم که مشکلات این بخش رفع شود.

او با اشاره به دلایل پلمب شدن مراکز درمانی دامپزشکی گفت: دلیل تمام این اتفاقات و پلمب شدن مراکز درمانی دامپزشکی بروز بیماری کووید ۱۹ است که شهرداری تهران نیز بر اساس تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا اقدام به پلمب مراکز درمانی دامپزشکی می‌کند که امیدواریم مشکل این بخش رفع شود.

با جوجه کش‌ها برخورد شد

ماکنعلی همچنین در واکنش به جوجه کشی صورت گرفته در کشور در ماه‌های های گذشته اظهار کرد: جوجه کشی که در گذشته در کشور رخ داد برای ایجاد فشار به حاکمیت بود که ما آن افراد را شناسایی کردیم و برخورد لازم با آن‌ها صورت گرفت؛ این اتفاق در دو منطقه کشور صورت گرفته شده بود.

این مقام مسئول در ارتباط با وضعیت بروز بیماری تب کریمه کنگو گفت: در ارتباط با رصد و پایش این بیماری هماهنگی با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در حال انجام است.

وی افزود: بر این اساس سازمان دامپزشکی علاوه بر ترویج و آموزش در روستا‌ها و مراکز تولید، اقدامات پیشگیرانههمچون سمپاشی مراکز تولید در دست اقدام دارد.

به گفته رئیس سازمان دامپزشکی، بیماری تب کریمه کنگو تبدیل به یک بیماری معمول در کشور شده است و با ورود به فصل گرما بروز می‌کند، اما تعداد تلفات و ابتلای افراد به بیماری توسط شبکه‌های اجتماعی بزرگ میشود.

ماکنعلی افزود: امسال تنها چند مورد از ابتلا به این بیماری توسط وزارت بهداشت شناسایی شده است، اما خوشبختانه تلفات در این ارتباط نداشتیم.

۷۵ درصد واکسن‌های طیور داخلی است

او در خصوص وضعیت ارز اختصاصی به واردات دارو‌های دامپزشکی و مکمل‌های تولید اظهار کرد: ما در سازمان دامپزشکی در جریان اختصاص یا حذف اختصاص این ارز قرار نگرفته ایم و مسئولیت مستقیم نیز در این ارتباط نداریم، اما بر اساس وضعیت تولید انجام شده مشخص است که تا به امروز مشکلی برای تامین نیاز بخش تولید نداشتیم.

ماکنعلی افزود: ۷۵ درصد واکسن‌های طیور در کشور از محل واردات تامین می‌شود، اما در بخش واکسن‌ های دام ۹۰ درصد خودکفا هستیم.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در پایان تصریح کرد: مواد اولیه واکسن‌های دامی وارداتی است که این امر پیچیدگی برای بخش تولید ایجاد خواهد کرد، اما بر اساس اطلاعات موجود تا به امروز این نیازمندی تامین شده و در بازار مشکلی برای تامین مواد پروتئینی وجود ندارد.