به گزارش افکارنیوز،

صبح امروز اولین نشست خبری تورج دهقانی زنگنه در جایگاه رئیس جدید سازمان هواپیمایی کشور برگزار شد. در این نشست نتایج بررسی جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی که چند ماه پیش برای بررسی‌های دقیق به کشور فرانسه ارسال شده بود، اعلام شد.

اخبار اقتصادی- زنگنه در نشست خبری امروز خود درباره آخرین نتایج به دست آمده از جعبه‌های سیاه هواپیمای سانحه دیده اوکراینی گفت: بازخوانی جعبه‌های سیاه بویینگ ۷۳۷ اوکراینی را ا امروز به صورت دقیق اعلام می‌کنم.

او ادامه داد: بازخوانی جعبه‌ها های سیاه بوئینگ ۷۳۷ اوکراینی برابر مقررات بین‌المللی و تحت نظارت و مسئولیت سازمان هواپیمایی کشوری ایران انجام شده است.

زنگنه تاکید کرد: هنگام بازخوانی نمایندگان کشور آمریکا به عنوان طراح سازنده هواپیما، کشور اوکراین به عنوان کشور ثبت کننده و بهره‌بردار، کشور فرانسه به عنوان ارائه دهنده خدمات و مشاوره فنی و نمایندگان کشور کانادا، انگلستان و سوئد که اتباع آن‌ها در این پرواز بودند و نماینده سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری ایکائو در این فرآیند حضور داشتند.

رئیس سازمان هواپیمایی با بیان اینکه داده‌های هر دو جعبه سیاه هواپیما بدون مشکل فنی بازخوانی شد، اظهار کرد: تا ساعت ۶ و ۱۴ دقیقه و ۵۶ ثانیه همه متغیر‌های پروازی عادی و هواپیما در شرایط نرمال بوده و CVR هواپیما تا ۱۹ ثانیه پس از انفجار موشک اول مکالمات را ضبط کرده است.

 

زنگنه با اشاره به اینکه اقدامات و مشارکت صورت گرفته در فرآیند بازخوانی بر اساس استاندارد‌های انکس ۱۳ ایکائو بوده است، اظهار کرد: در داخل کابین پرواز سه نفر کرو و یک نفر معلم بودند که همه آن‌ها متوجه شرایط غیرعادی شدند و تا آخرین لحظات مشغول کنترل و هدایت هواپیما بودند.

او با بیان اینکه معلم خلبان بعضی از راهنمایی‌ها را در آن لحظه انجام داد گفت: او فعال بودن هر دو موتور هواپیما را به خلبان اعلام می‌کند و با توجه به اینکه صدای کابین پس از ۱۹ ثانیه بعد از انفجار قطع می‌شود و موشک دوم ۲۵ ثانیه پس از آن شلیک و به مجاورت هواپیما رسیده است، تحلیلی در مورد عملکرد و آثار موشک دوم از جعبه‌های سیاه به دست نیامد.

او بیان کرد: قطعات ناشی از موشک اول و اصابت آن به هواپیما باعث قطع همزمان جعبه‌های FDR و CVR در ۱۹ ثانیه پس از آن شده است.

زنگنه با بیان اینکه سازمان هواپیمایی کشوری ایران از دفتر تحقیقات و تحلیل ایمنی هواپیمایی کشور فرانسه جهت همکاری‌های بازخوانی تشکر می‌کند، گفت: اطلاعات استخراج شده در اختیار نمایندگان کشور‌های ذیربط قرار گرفته تا تحلیل‌های ایمنی و فنی خود را در چهارچوب استاندارد‌های ایکائو به سازمان هواپیمایی کشور ایران ارائه کند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشور تصریح کرد: در این اقدامات با هدف ایمنی و جلوگیری از رخداد‌های مشابه صورت می‌گیرد و هر نوع استفاده سیاسی از این فرآیند‌ها ضمن آنکه در تعارض با اهداف مورد تصریح میکائو قرار دارد روند رسیدگی به سانحه را تحت شعاع خود قرار خواهد داد.

او تاکید کرد: سازمان هواپیمایی کشوری از تمامی ذینفعان در خواست می‌کند که از هر نوع تحلیل و یا استفاده از این اطلاعات که در راستای ایمنی نباشد خودداری کنند.