به گزارش افکارنیوز،

مصطفی طاهری با اشاره به اینکه طرح ساماندهی بازار خودرو به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است اظهار داشت: این طرح بخش‌های متفاوتی دارد که قسمت کوچکی از آن مربوط به موضوع افزایش قیمت‌ها و تغییرات بی‌دلیل خودرو است.

اخبار اقتصادی- وی با بیان اینکه طرح مذکور اعلام وصول شده است افزود: در این طرح بحث قیمتی خودرو، ارتقای کیفیت، خودرو‌های هیبریدی و برقی مورد بررسی قرار خواهد گرفت، با این حال طرح جامع است و نیاز به بحث چندین جلسه کمیسیون به‌روی آن دارد که البته باید نخست کارشناسی‌های دقیق انجام بگیرد و در نهایت به صحن ارسال شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با ابراز تأسف از اینکه "در آنچه این روز‌ها در بازار خودرو شاهد آن هستیم عوامل مختلفی از جمله عوامل داخلی دخیل‌ هستند" گفت: قطعاً قسمت عمده افزایش قیمت رخ‌داده در بازار خودرو کاذب است و حتماً باید این قیمت‌ها کاهش یابد.

وی با یادآوری اینکه افزایش کاذب قیمت‌ها تنها مختص بازار خودرو نیست بلکه در مسائل مختلفی همچون فولاد نیز رخ می‌دهد تصریح کرد: افزایش قیمت فولاد که بخش زیادی از افزایش قیمت خودرو را رقم می‌زند، مربوط به افزایش قیمت ورق سردی است که از فولادساز‌های داخلی تأمین می‌شود.

طاهری تأکید کرد: صنایع بالادستی خودرو از جمله صنایع تأمین ورق که قطعات را در اختیار خودروسازان قرار می‌دهند با افزایش تغییرات  قیمت ارز  قیمت ورق را بالا می‌برند و به افزایش قیمت خودرو دامن می‌زنند در حالی که این‌ها تولیدات صددرصد داخلی است و هیچ قسمتی از فرآیند تولید وابسته به خارج نیست.

این مسئول گفت: شرکت‌هایی که در این صنایع فعال هستند فروش اقلام خود را با بازار‌های آزاد جهانی مقایسه می‌کنند، در حالی که خود آن‌ها هزینه انرژی و کارگری را با تغییرات ارز محاسبه نمی‌کنند و سودهای کلانی به‌دست می‌آورند، با این حال باید این موضوع در صنایع بالادستی و پایین‌دستی خودرو اصلاح شود تا قیمت‌ها کاهش یابد.