امروزه با رشد چشمگیر تکنولوژی و زندگی شهری می توان گفت که اهمیت به تصفیه آب آشامیدنی به دلیل وابستگی شدید سلامت انسان به آب سالم، مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. زیرا آب آشامیدنی که از طریق لوله کشی شهری به محل سکونت ما می رسد بعضاً از کیفیت مطلوبی برخودار نیست و ممکن است با آلودگی های بسیاری که می تواند ناشی از فرآیند تصفیه آب، وجود اشکال در سیستم لوله کشی آب شهری، فرسودگی لوله های انتقال آب و از همه مهمتر نیترات و یا حتی املاح موجود در آب باشد. 

این آلودگی ها شامل مواد خطرناک مانند نیتریت، نیترات، کلر، فلزات سنگین، ذرات ریز و معلق و انواع رسوبات، باکتری ها، جلبک ها، ویروس ها و مواد معدنی آهن و منگنز می باشد. استفاده از آب آشامیدنی بی کیفیت تاثیرات بسیار مخربی بر روی سلامت انسان دارد و می تواند زمینه ساز مشکلات متعددی باشد.  

در فرآیند تصفیه آب، آلاینده ها و اجزای نامناسب حذف می شود و یا غلظت آن کاهش می یابد و به کیفیت آب بهبود می بخشد و آبی گوارا و سالم در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد. فرآیندهای مربوط به حذف آلاینده ها شامل فرآیندهای فیزیکی ته نشین و فیلتراسیون، فرایندهای شیمیایی مانند ضدعفونی، انعقاد و فرآیندهای بیولوژیکی مانند فیلتر کردن آهسته شن و ماسه است.

با توجه به افت کیفیت آب آشامیدنی، انجام نشدن تصفیه صنعتی آب به درستی و بالا بون سختی آب، بنظر می رسد در هر خانه یک دستگاه تصفیه آب مورد نیاز است تا سلامت خانواده به خطر نیفتد. در حال حاضر دستگاههای تصفیه آب زیر سینکی بیشترین میزان استفاده در ایران را دارد اما به عنوان یک مصرف کننده دانستن نکات مهم در حفظ و نگهداری این دستگاهها الزامی است. در این موارد به ذکر این موارد می پردازیم.

روش استفاده از دستگاه تصفیه آب

چگونگی نگهداری از دستگاه تصفیه آب موضوعی بسیار مهم و موثری است که در استفاده بهینه از دستگاه و افزایش کارکرد و طولانی شدن عمر دستگاه مرتبط خواهد بود.

اولین مورد، توجه به تعداد مراحل تصفیه آب، برند و نوع دستگاه تصفیه آب در زمان انتخاب دستگاه است. همچنین توجه به مارک و فیلترهای با کیفیت بسیار حائز اهمیت است.

نکته دیگر که می بایست در نگهداری دستگاههای تصفیه آب دقت شود تعویض به موقع فیلترهای دستگاه است. توصیه می شود برای تعویض به موقع فیلترهای دستگاه اقدام شود و حداقل هر شش ماه یک بار فیلترهای دستگاه بررسی یا تعویض شود. 

انواع فیلترهای تصفیه آب

هر دستگاه تصفیه آب دارای فیلترهای مختلفی است و فیلتراسیون یکی از فرآیندهای ضروری است که نباید در تصفیه آب نادیده گرفته شود زیرا کیفیت آب دستگاه کاملا وابسته به این فیلترهاست. در ادامه به ذکر فیلترهای رایج در این دستگاهها می پردازیم.

 فیلتر کربن فعال:

فیلتر کربن معمولا از کربن تهیه می شود و می تواند ترکیبات آلی، کلر، آمونیاک و نیتروژن را مانند یک آهنربا به خود جذب کند. فیلترهای کربن معمولاً لایه ای از نقره را در خود دارند که به شناسایی و کشتن باکتری ها کمک می کنند. 

فیلتر اسمز معکوس (RO):

فیلتر اسمز معکوس موجب حذف مواد آلاینده مانند نیترات، نیتریت و فلزات سنگین از آب می شود. این فیلتر مخصوص از بین بردن طعم و بوی کلر، زنگ زدگی، رسوب و تمامی بوها و طعم های نامطبوع در آب است و یکی از مهمترین فیلترهای فیلتراسیون تصفیه آب محسوب می گردد.

فیلتر های بیوسند:

این نوع فیلترها ظرفی با شن و ماسه هستند که به حذف مواد جامد معلق در آب و میکروارگانیسم های موجود در آب با استفاده از فرآیندهای بیولوژیکی و فیزیکی کمک می نماید.

فیلتر UV: 

این نوع فیلترها در بیشتر دستگاههای تصفیه آب خانگی مورد استفاده قرار می گیرند و با عبور آب از فیلترهای ماوراء بنفش، میکروارگانیسم ها و باکتری هایی موجود در آب از بین می رود. همچنین این فیلترها موجب از بین رفتن حشره کش ها و پاتوژن هایی که داخل آب وجود دارد می شود. اما این فیلترها موجب از بین رفتن طعم، بو یا حتی مواد شیمیایی نخواهد شد.

فیلتر رزین تعویض یون:

فیلترهای رزین با استفاده از روش های متفاوت موجب جداسازی املاح و ذرات مضر موجود در آب می شوند. در فیلترهای رزین تبادل یون اتفاق می افتد، یعنی دانه های رزین گروهی از ذرات معلق در آب را می گیرند و به جای آن ذرات دیگری را آزاد می کنند. (جداسازی یون های مضر در آب و آزاد سازی یون های دیگر) فیلترهای رزین با تبادل یون موجب کاهش سختی آب می شوند. 

رزین های تبادل یونی به دو دسته آنیون و کاتیون تقسیم می شوند. اگر یون متحرک رزین دارای بار مثبت باشد کاتیون نام دارد ولی اگر یون متحرک رزین دارای بار منفی باشد به آن آنیون گفته می شود.  

فیلترهای سرامیکی:

فیلتر سرامیک تصفیه آب موجب حذف گل و لای، ذرات درشت، رسوبات، باکتری های بزرگتر از 0.5 میکرون از آب می شود. اندازه ویروس های کوچکتر از نیم میکرون است، بنابراین فیلتر سرامیکی آب توانایی حذف ویروس ها از آب را ندارد.

نکات مهم در انتخاب دستگاه تصفیه آب

یکی از مهمترین نکاتی که در خرید دستگاههای تصفیه آب مورد توجه قرار می گیرد ظرفیت یا حجم گنجایش آب مخزن دستگاه تصفیه آب است. این نکته قابل ذکر است که مخزن دستگاه هیچ ارتباط و تاثیری بر توانایی دستگاه ندارد همچنین حجم مخزن دستگاه می بایست متناسب با میزان مصرف خانواده تعیین شود و برای مصارف بیشتر می توان از مخازن بزرگتر استفاده کرد.

از موارد دیگری که هنگام خرید دستگاه تصفیه آب باید توجه کنیم عبارتند از : کاربرد و عملکرد تصفیه آب، چند مرحله ای بودن تصفیه آب، برند دستگاه تصفیه آب، مراحل فیلتراسیون، گارانتی، نوع مدل تصفیه آب، زمان تعویض فیلترهای تصفیه آب، گارانتی دستگاه تصفیه آب.

انواع دستگاه تصفیه آب 

دستگاه تصفیه آب زیرسینکی 

دستگاه تصفیه آّب رومیزی 

دستگاه تصفیه آب سردوشی

دستگاه تصفیه آب سرشیری

فواید آب تصفیه شده

کاهش بروز سنگ کلیه

کاهش بیماریهای قلبی و عروقی

کاهش بیماریهای سرطانی و کبد

از بین رفتن بیماریهای پوستی و کمک به داشتن پوست سالم

کمک به حفظ سلامت مفاصل و عضلات بدن

جلوگیری از بوی بد دهان و ناراحتی های دستگاه گوارش

تنظیم حرارت بدن و دفع بهتر سموم

کاهش سوءتغذیه در کودکان

طراوت بیشتر پوست

لطفا به یاد داشته باشید که استفاده از دستگاه تصفیه آب یک انتخاب نیست بلکه یکی از ضروریات تامین سلامت خانواده است، بنابراین خرید و انتخاب صحیح دستگاه تصفیه آب با کیفیت ضامن سلامت شماست.