مسجد آبی (مسجد سلطان احمد  )

در شهر استانبول مساجد باشکوهی به چشم می خورد که همگی توسط سلسله عثمانیان بنا شده اند و هر یک دارای معماری منحصر بفردی هستند . اما برجسته ترین این مساجد ، مسجد سلطان احمد نام دارد که در ساخت آن از هزاران قطعه کاشی آبی رنگ استفاده شده ، از این رو آن را مسجد آبی نیز می نامند . مسجد آبی ما بین سال های ۱۶۰۹ تا ۱۶۱۶ میلادی به دستور سلطان احمد یکم و دقیقا روبروی ایاصوفیه ساخته شد تا بتواند با آن بنا به رقابت بپردازد و نمایانگر گوشه ای از عظمت امپراتوری عثمانیان باشد  .

این بنا و تور استانبول ارزان سفر باتو به دستور سلطان احمد یکم و توسط معمار صدفکار مهمت آقا ساخته شد . صدفکار یکی از شاگردان معمار بزرگ عثمانیان ( سینان ) بود و توانست بنایی هم مرتبه با ایاصوفیا بنا کند . سلطان احمد یکم به شخصه تمامی مراحل ساخت را زیر نظر داشت و برای اتمام ساخت آن تلاش بسیاری کرد . اما انکدی پس از اتمام ساخت این مسجد و در سال ۱۶۱۷ میلادی درگذشت و پیکرش در داخل همین مسجد به خاک سپرده شد . باید افزود امروزه نمازهای پنج گانه مسلمانان در داخل این مسجد برگزار می گردد از این رو بهتر است ساعاتی غیر از زمان اقامه نماز را برای بازدید برگزینید و هنگام ورود لباس پوشیده به تن داشته باشید همچنین بانوان می بایست روسری به سر داشته باشند . باید اضافه کنیم بازدید از این بنا رایگان است و این مسجد همانند بسیاری از بناهای تاریخی شهر در محله سلطان احمد واقع شده است .

از میان مطالب پیشین سایت : معروف ترین مساجد استانبول در تور استانبول

کاخ توپکاپی

سفر باتو پیشنهاد می کند حین اقامت در شهر استانبول به تماشای کاخ باشکوه توپکاپی یا توپقاپی رفته و با گوشه ای از تمدن و شکوه امپراتوری عثمانی آشنا شوید . بهتر است بدانید کاخ توپکاپی برای قرن ها محل زندگی و مقر حکومت پادشاهان عثمانی بوده و در اوج قدرت این امپراتوری بیش از ده هزار نفر در داخل این کاخ ساکن بودند . ساخت این کاخ در سال ۱۴۵۹ میلادی و به دستور سلطان محمد فاتح انجام پذیرفت و ساخت آن حدود نوزده سال به طول انجامید .

کاخ توپکاپی در تور ترکیه سفر باتو مابین خلیج شاخ طلایی و دریایی مرمره قرار گرفته و دارای چشم انداز بسیار باشکوهی به سوی تنگه بسفر است . برای تماشای همه جزئیات این کاخ به روزها زمان نیاز دارید زیرا هر گوشه ای از این بنا به مانند یک گالری هنری پر جاذبه و تماشایی است و اگر صرف این زمان برایتان امکان پذیر نیست ، بهتر است بازدید از اتاق ملاقات های رسمی سلاطین ، خرانه داری و حرمسرا را در الویت قرار دهید .

ساحل سیمرغ

پیشنهاد سفر باتو  تفریح و قدم زدن در امتداد ساحل زیبای سیمرغ است . پارک ساحلی سیمرغ مکان ایده آلی برای گشت و گذار و تفریح بوده و همچنین دارای زمین بدمینتون ، پینگ پنگ ، پیست دوچرخه سواری ، پیست اسکیت و مسیر پیاده ‌روی اختصاصی است . از این رو می توانید تفریح مورد علاقه خود را انتخاب و برای ساعت ها سرگرم باشید . گفتنی است پارک دلفین ها و باغ پرندگان در نزدیکی همین ساحل قرار دارد که بازدید از آن تجربه ای بیاد ماندنی خواهد بود .  هتل مارینا و رستوران جمیل نیز در نزدیکی این ساحل قرار دارند .

ساحل میرمهنا

بر اساس مطلب سایت سفر باتو ، ساحل میر مهنا یکی از زیباترین سواحل این جزیره است که از دیر باز مورد توجه قرار داشته و در اطراف آن امکانات رفاهی و تفریحی متنوعی به چشم می خورد . این منطقه در امتداد بلوار دریا واقع شده و یکی از مشهورترین و البته شلوغ ‌ترین خطوط ساحلی در جزیره کیش است و البته بزرگ ‌ترین پارک ساحلی جزیره نیز محسوب می گردد .

این ساحل در رزرو تور کیش ارزان سفر باتو مکان ایده آلی برای تفریح و وقت گذرانی بوده و برخی گردشگران برای تماشای مناظر زیبای غروب‌ آفتاب به این ساحل می آیند و تا شب در همین حوالی می مانند . در ضمن می توانید از تماشای لاک ‌پشت ‌ها که به آرامی به این سو و آنسو می روند ، لذت ببرید . علاوه بر این برخی گردشگران دوچرخه کرایه کرده و در پیست دوچرخه ‌سواری جزیره رکاب زده و از تماشای چشم انداز پیش رو لذت می برند .

برخی از ماهیگیران نیز در این ساحل مشغول صید بوده و روزانه صید خود را در همین مکان به فروش می رسانند و در کنار هر آلاچیق ، منقل هایی برای کباب کردن ماهی وجود دارد . البته در ساعات خاصی از روز هم می ‌توانید در کنار اسکله پارک ساحلی میرمهنا ماهیگیری کنید که این خود تجربه ای تکرار نشدنی خواهد بود . در آخر باید افزود شهر زیر زمینی کاریز و بولینگ مریم نیز در نزدیکی همین ساحل قرار دارند .

از مطالب پیشین سایت بخوانید: با مراکز خرید کیش، خلیج آبی ایران آشنا شوید

ساحل مرجان

در نهایت پیشنهاد می کنیم ساحل زیبا و شگفت انگیز مرجان را از دست ندهید که برای پیاده روی و گذران لحظه های رویایی مکان بسیار ایده آلی است .  این خط ساحلی بقدری زیباست که بعنوان یکی از جاذبه های این جزیره بشمار رفته و در طی شبانه روز گردشگران بسیاری از آن دیدن می کنند . در این منطقه از جزیره مرجان هایی وجود دارند که هنوز زنده اند و نقش مهمی در حفظ این اکوسیستم دارند . جالب است بدانید مرجان ‌ها در طول حیات خود با تامین اکسیژن آب ، شفافیت آب را دو چندان نموده و محل زندگی مناسبی برای موجودات آبزی هستند و بعد از مرگشان رنگ آنها تغییر می کند و به رنگ سفید در می آید .