سنگ کلیه چیست و چگونه می توان آن را درمان کرد؟

یکی از رایج ترین اختلالات دستگاه ادراری به سنگ کلیه اختصاص داشته است که وجود آن برای هر فردی می‌تواند بسیار دردناک باشد و  حتی افرادی که دچار سنگ کلیه می شوند گاهی در تمام طول روز با آن درگیر هستند و نمی توانند کارهای روزانه شان را انجام بدهند. به همین جهت مهمترین توصیه ای که در خصوص سنگ کلیه می شود راه های جلوگیری از آن است.

اگر افراد به موقع برای درمان سنگ کلیه اقدام نکند می‌تواند موجب بروز اختلالات کلیوی و حتی عدم کارکرد صحیح کلیه ها شود و آنها را از کار بیندازد. سنگ کلیه شامل ذرات کوچک و بزرگی هستند که در کلیه به وجود می آید و گاهی در یک کلیه و گاهی در هر دو تشکیل می گردد و گاهی دفع سنگ کلیه خود به خود انجام می شود.

به بیان دیگر سنگ های کلیه به رسوبات سخت گفته می‌شوند که معمولاً تشکیل شدن آنها و وجودشان به دلیل افزایش غلظت املاح و نمک در ادرار بوده است اما این سنگ ها می توانند به دلایل مختلف و متنوع تشکیل شوند و این امکان نیز وجود دارد که در هر جای دستگاه ادراری از کلیه تا مثانه مشاهده گردند.

اگر سنگ کلیه به موقع شناسایی شود و درمان آن صورت گیرد برای فرد مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. آسیب هایی که ناشی از سنگ کلیه به وجود می آیند معمولاً به صورت مداوم نخواهند بود اما ممکن است دائمی نیز باشد.

سنگ کلیه با وجود اینکه می‌تواند مشکلات زیادی را برای فرد به وجود بیاورد و گاهی نیاز به جراحی فوری برای سنگ کلیه وجود به وجود می آید که حتما باید تحت نظر و با تجویز پزشک فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری  باشد.  

زمانی که میزان زیادی از برخی مواد معدنی در ادرار شما انباشته شود سنگ کلیه به وجود می آید؛ وقتی که فرد اقدام به مصرف مایعات کافی نکند این مواد معدنی در ادرار تجمع می یابند و موجب غلیظ شدن آن خواهند شد و تا وقتی که این میزان مواد معدنی در ادرار زیاد باشند احتمال اینکه سنگ کلیه تشکیل شود نیز افزایش خواهد داشت.

سنگ کلیه وقتی که از اندازه کوچکی در کلیه ها باشند معمولاً علامتی را ایجاد نمی کند و تا وقتی که وارد حالب (حالب لوله‌ای است که به واسطه آن ادرار از کلیه به مثانه می رود) نشود موجب ایجاد درد یا مشکل نخواهد بود.

علائم سنگ کلیه چیست؟

در خصوص علائم و نشانه های سنگ کلیه چندین نشانه وجود دارد که فرد با مشاهده آنها می تواند به این موضوع پی ببرد که دچار سنگ کلیه شده است که شامل درد در ناحیه پشت شکم و پهلو، وجود خون در ادرار، درد یا سوزش در زمان دفع ادرار، نیاز فوری به دفع ادرار، ادرار بدبو یا ادرار که کدر، کم کم خارج شدن ادرار، تب و لرز، تهوع و استفراغ می باشد.

چه عواملی سبب ایجاد سنگ کلیه می شود؟

عوامل مختلفی می تواند برای ایجاد سنگ کلیه مطرح باشد که می‌توانیم به مصرف برخی از داروها، تنگی حالب، عفونتها، کلیه های نعل اسبی، اختلالات ژنتیکی، اسیدوز کلیوی، برگشت ادرار به کلیه، بیماری های گوارشی، تنگی محل اتصال حالب به لگنچه و غیره اشاره کنیم.

درمان سنگ کلیه

دفع سنگ کلیه در برخی از موارد خود به خود انجام می‌شود و سنگ ها از دستگاه ادراری رد می شوند و دفع سنگ کلیه انجام می‌گردد اما برخی از سنگ ها حتماً باید با نظر پزشک و زیر نظر متخصص اورولوژی درمان شوند.  اگر که دچار سنگ کلیه شده اید و به یک فوق تخصص کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی) نیاز دارید می توانید از دکتر کیوان آقامحمدپور کمک بگیرید و مراحل درمان سنگ کلیه را تحت نظر ایشان شروع کنید.  

مراحل درمان سنگ کلیه در قدم اول به این صورت است که اگر فرد به سنگ کلیه مشکوک باشد پزشک برای او آزمایش های را تجویز می کند که شامل آزمایش خون و آزمایش ادرار بوده است و در مرحله ی بعدی برای بیمار سونوگرافی نیز تجویز خواهد شد.

دکتر کیوان آقامحمدپور فوق تخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری (اورولوژی) بوده که وی در طول سابقه پزشکی خود  توانسته است سابقه درخشانی را از خود بجای بگذارد و همواره دلسوزانه برای بیماران تلاش کرده و بهترین درمان ها را برای بیماران انجام می دهد. ایشان جز انجمن ارولوژی ایران، اروپا و آمریکا می باشند.

به صورت کلی درمان سنگ کلیه شامل دارو درمانی، درمان خانگی سنگ کلیه، جراحی سنگ کلیه خواهد بود که تشخیص درمان با توجه به اندازه سنگ کلیه و شرایط آن تنها با نظر پزشک فوق تخصص جراحی کلیه و با تجویز وی امکان پذیر خواهد بود.