آجر نسوز از خاک رس و به شکل مستطیلی شکل می باشد که در برابر حرارت و دمای بالا مقاومت خوبی دارد. آجرهای نسوز برای ساخت شومینه و داخل کوره ها به عنوان روکش قابل استفاده هستند. آجرهای نسوز می توانند بدون اینکه دچار همجوشی شوند گرمای شدید را به راحتی حفظ کنند.

 آجر نسوز معمولا از اکسید آلومینیوم و دی اکسید سیلیکون تشکیل شده است. فرایند تولید این مصالح شامل پخت آجر در دمای بالا برای ایجاد یک محصول سرامیکی شیشه ای است. برای اینکه بتوان ویژگی های آجر نسوز نما را تنظیم کرد باید مقدار مواد نسوز را کنترل کنید.

 

قیمت آجر نسوز نما | قیمت خرید و فروش آجر نما نسوز

 

قیمت آجر نسوز نما بر اساس کاربرد و گرید آن متفاوت است. آجر نما نسوز داری ویژگی های مختلفی است که مشتریان این محصول می توانند برای خرید آجر نسوز ارزان و با کیفیت با توجه به نوع کاربرد مورد نظرشان آن را از فروشندگان مصالح ساختمانی تهیه کنند. قیمت آجرهای نسوز نسبت به سایر آجرها بالاتر بوده و دلیل آن هم بالا بودن قیمت خاک نسوز است. البته قیمت خاک نسوز هم به دلیل مشکل بودن تولید آن بالا می باشد. آجر نسوز اصفهان بسیار با کیفیت و پر کاربرد می باشد زیرا خاک نسوز انواع آجر نسوز نما در این استان از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

 

ترکیبات تشکیل دهنده آجر نسوز

 

همان طور که می دانید خاک رس تشکیل شده از انواع مختلف سنگ دانه های ریزی که در طول زمان در بستر زمین وجود دارد. متریال های طبیعی همچون آلومینا و سیلیس به همراه کئولینیت ویژگی های نسوز خاک را در مقابل مقاومت حرارتی آن بالا می برند. هنگامی که خاک رس دارای مقدار زیادی آلومینا ، سیلیس و کائولینیت باشد ، به آن خاک رس نسوز می گویند. آجرهای نسوز در ابتدا از خاک رس بوده اند که پس از کنده شدن از زمین در یک کوره فشرده پخته می شدند.

 صنایع برای اینکه کیفیت آجر نسوز را بهبود دهند مواد معدنی را به بدنه آجر اضافه نمودند. از جمله این مواد معدنی آهن و کلسیم هستند که برای ایجاد مولیت و سیلیمینیت به بدنه آجر اضاف گردید. امروزه آجرهای نسوز فرآیند و مقیاس درجه بندی خاصی برای تعیین ویژگی ها و کاربردها به اشتراک می گذارند. خاک رس و سایر مواد باید به دمایی برسند که آنها را با هم ذوب کند که پختن نامیده می شود. در این شرایط یک توده جامد از مواد با حرارت و فشار بدون ذوب شدن آن تا نقطه مایع شدن تشکیل می شود که ویژگی نسوز دارد.

51

 

انواع آجر نسوز

 

اغلب آجرهای نسوز ساخته شده از خاک رس حاوی سیلیس و آلومینا هستند. برای افزایش مقاومت آجرهای نسوز در بالاترین درجه حرارت از آلومینای بیشتری استفاده می کنند تا آجرنسوز بتواند 3000 درجه فارنهایت دما را تحمل کند. وجه تمایز آجرهای نسوز با آجر معمولی ترکیب شیمیایی موجود در خاک رس آجر نما نسوز است. بیشار آجرهای نسوز در متریال خود دارای مقدار اندکی منیزیم ، کلسیم ، آهن ، پتاسیم و تیتانیوم می باشند.

گریدهای آجر نسوز نما با توجه به مقاومت آن ها در برابر آتش متفاوت است. اگر نیاز به تحمل بالای دما باشد مثلا در کوره ها یا تنور آجر نسوز ساخته شده از خاک رس با چگالی بالا مناسب تر می باشد. این آجر را با عنوان آجر نسوز کوره می شناسند. تولید کنندگان آجر نسوز معمولاً از آجرهایی با محتوای آلومینا بیشتر به اندازه ۴۰ تا ۴۴ درصد استفاده می کنند و فوق العاده پرفروش محسوب می شوند. انواع آجرهای نسوز نصب شده در شومینه ها معمولاً در حدود ۱۷۵۰ تا ۱۸۰۰ درجه فارنهایت درجه بندی می شوند و دارای کمترین میزان آلومینا حدود ۲۴ تا ۲۶ درصد هستند. این ها آجرهای نسوز کم مصرف محسوب می شوند و به آجر نسوز شومینه معروف هستند.

 

ویژگی های آجر نسوز

 

مقاومت بالا یکی از مهم ترین ویژگی های انواع آجر نسوز در برابر حرارت است که باعث شده آجرهای نسوز یکی از اصلی ترین متریال های قابل استفاده در پوشش درونی کوره های صنعتی باشد. هم چنین آجر نسوز شومینه یکی دیگر از انواع محصولات آجر نسوز می باشد که با توجه به نامش در شومینه ها نصب و اجرا می شود.

برای خرید انواع آجر نسوز حتما به محل مورد نظر برای اجرای آجر نسوز دقت داشته باشید. زیرا آجرهای نسوز با آجرهایی که برای ساخت خانه و حیاط کاربرد دارند متفاوت هستند. با این دیدگاه باید متوجه باشید که حتی در بین اجرهای نسوز تفاوت هایی وجود دارد تا آنجا که از آنها برای کوره ، شومینه یا کوره استفاده می شود. اطمینان حاصل کنید که نوع مناسب آجر نسوز را برای محل مورد نظر انتخاب کرده اید.

برای انتخاب و خرید آجر نسوز شومینه توجه داشته باشیدکه این آجر باید دمای 1800 درجه را بتواند تحمل کند. آجرهای رسی نسبت به آجرهای نسوز دارای تخلخل کمتری بوده و در دمای 1200 درجه سانتی گراد شروع به ترک خوردن می کنند. شکل آجرهای سفالی متنوع تر از آجرهای نسوز است. همچنین رنگ آجرهای سفالی بسته به نوع خاک مورد استفاده ممکن است متفاوت باشد. رنگ آجرهای نسوز معمولاً سفید تا سفید مایل به زرد است. اگر رنگ آنها متفاوت است ، به این دلیل است که در طول فرآیند تولید رنگ آمیزی شده اند.

 

 از آجرهای نسوز برای اهداف زیر استفاده می شود:

 

  • برای پوشش داخلی کوره ها ، دودکش ها و غیره استفاده می شود.
  • ایجاد سازه های مقاوم در برابر آتش و در نتیجه کاهش آسیب سازه در برابر حوادث آتش سوزی.
  • برای پوشش داخلی کوره های چوبی.
  • به عنوان یک ماده عایق برای کوره ها به دلیل هدایت حرارتی پایین تر هستند.

 

استفاده از آجر نسوز در نمای ساختمان

 

نمای آجر نسوز دوام بالایی دارد به طوریکه می توان تضمین کرد که کاربرد آجر نسوز در نمای ساختمان شما می تواند برای نسل های آینده هم جذاب و به روز باشد. البته برای این مورد باید از آجرهای نسوز دارای استاندارد با فرمولاسیون خاص خود استفاده کنید. در حال حاضر در بازار فروش آجر نسوز ، انواع آجرهای نما را با کیفیت پائین را به عنوان آجر نسوز به فروش می رسانند که بعد از گذشت چند سال تغییر شکل و رنگ می دهد. برای اینکه بتوانید آجر نسوز با کیفیت را خریداری کنید نیازمند شناخت کافی و خرید از برندهای معروف موجود در بازار از نمایندگی های قابل اطمینان آن هستید.

 

ایران نیاز یکی از سایت های معتبر و فعال در زمینه فروش انواع آجرهای نسوز با کیفیت و قیمت مناسب در ایران می باشد که سال ها در این زمینه مشغول به فعالیت است. شما می توانید با اطمینان نسبت به خرید آجر نسوز نمای با کیفیت که سال ها دوام و زیبایی خود را حفظ کند از ایران نیاز خرید کنید. توصیه می شود در زمان خرید حتما داشتن استانداردهای ثبات رنگ و ضد شوره بودن آجرنسوز را از فروشنده بخواهید .

آجر نسوز عمدتا در نما و دیوارهای ساختمان استفاده می شود و یکی از پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که از متریال های مقاوم برای تمام شرایط اقلیمی ساخته شده است. نه تنها در ساخت ساز بلکه آجر نسوز در صنایعی همچون فولاد ، سیمان ، سرب ، روی و شیشه کاربردهای خاص خود را دارد. در واقع آجر نسوز برای کوره های این صنایع که نیاز به مقاومت حرارتی بالایی دارند استفاده می گردد.

52

مواد تشکیل دهنده آجرنسوز

 

آجرهای نسوز از مواد پایه نسوز که شامل کانی های معدنی و پوکه های معدنی خیلی خاص تشکیل می شود که مقاومت دمایی بالایی را دارند. این مواد اولیه برای تولید آجر نسوز به مواد نسوز معروف هستند که معمولا سرامیلی و غیر فلزی می باشند و پایداری قابل قبولی در حرارت های بالا دارند.

 

آشنایی با مزایای خرید آجر نما نسوز :

 

  • مقاومت دمایی و طول عمر بالا
  • مقاومت آجر نما در شرایط مختلف آب و هوایی
  • قابلیت نصب و اجرای آسان
  • مقاوم در برابر تغییرات ناگهانی دمای هوا
  • سازگار بودن با محیط زسیت
  • داشتن تنوع در رنگ ، طرح و اندازه

 

ماندگاری و طول عمر نمای آجر نسوز استاندارد تا سالیان سال تضمین می گردد.

 

آجر نما نسوز می تواند هم به صورت دستی و هم سنتی و هم به صورت خطوط تولید صنعتی تولید و عرضه شود. آجرهای نسوز از جمله مصالح ساختمانی پر کاربرد به شمار می آید.یکی از درگیری های ذهنی بیشتر معماران و کارفرمایان تنوع در طرح و رنگ و مقاوم بودن مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساختمان سازی بوده است. از همین رو با تولید انواع آجر نسوز نما و آجر دکوراتیو داخلی استفاده از این محصول به تدریج رو به گسترش نهاده و امروزه دیگر در سازه های مختلف این نوع آجر حرف اصلی را می زند.

 نمای نسوز بدون شک در مقایسه با سایر نماها دارای ظرافت و جذابیت خاصی است و دوام و ماندگاری بیشتری دارد. از این رو می تواند در طولانی مدت هزینه تعمیر و نگهداری آجر نما را کاهش دهد. از آجرهای نسوز می توان به عنوان آجر نما و آجر دکوراتیو داخلی استفاده کرد.

 

ابعاد آجر نسوز نما

 

با یک گذر ساده در بازار فروش آجر نسوز می توانید ابعاد مختلفی از انواع آجرهای نسوز در طرح های تایل ، کرکره ای ، پلاک نسوز نما ، شاموتی ، کف فرش و ... مشاهده کنید. انواع آجر موجود در بازار در اندازه های 20*5 ، 21/5*5/5 ، 26*5/5 ، 31*7 ، 31*3/5 ، 40*8 ، 40*40 ، 10*60 ، 20*20 ، 10*10 و 26*6/5 وجود دارند که مشتریان با توجه به متراژ و طرح و رنگ نمای آجر نما نسوز خود می توانند آن ها را خریداری کنند.