به گزارش افکارنیوز،

یونولیت یک ماده ی سبک است که معمولا رنگ آن سفید بوده و کاربردهایی در عایق کاری و بسته بندی داشته است و البته در کشور ایران با نام های پلاستوفوم یا آکاسیف و در کشور آمریکا با نام استایروفوم شناخته می شود و EPS یا پلی استیرن انبساطی به عنوان نام اصلی آن در نظر گرفته شده است.

به این ماده سبک فیبر سفید نیز می گویند ولی در اصل یونولیت یک نوع پلیمر سفید رنگ بوده که به عنوان یک عایق در برابر دما ، صدا و رطوبت می باشد و از فرآیندهای پتروشیمی بدست می آید و به عبارتی دیگر با ریختن مواد پلی استایرن درون قالب ها و پس از منبسط شدن آنها یونولیت ها حاصل می شوند. در خصوص یونولیت ها باید بدانید که با وجود سبک بودن ولی کاربردهای بسیار تاثیرگذاری را دارند.

کاربرد یونولیت

بهتر است پیش از معرفی برخی از کاربردهای یونولیت ها به مزیت های استفاده از آن اشاره کنیم تا بتوانید لزوم استفاده از آنها را بهتر درک کنیم.

نقاط قوت یونولیت شامل عایق حرارتی بالا ،قابل بازیافت بودن، مقاوم در برابر رطوبت، دوام زیاد، تولید در اشکال ، اندازه و مدل های مختلف، مقاومت در برابر فشار و.... می باشد.

بیش ترین کاربردهای یونولیت در صنعت ساختمان و مصالح ساختمانی می باشد. ورق های فوم را به عنوان یک عایق کامل می شناسند که مزیت های بیشماری دارند. استفاده از ورق های یونولیت ها  در زیر سقف ها و دیوارها یا در نمای سایدینگ انجام می شود. البته موارد دیگری نیز در ساختمان سازی مطرح می شود که جز شاخه های دیگر است مثلا در کابینت های آشپزخانه ها برای پر کردن فاصله بین حدفاصل دو چوب که قبلا خالی بوده از یونولیت استفاده میگردد.

جالب است بدانید که یونولیت ها علاوه بر آنچه که ذکر کرده ایم در هنر و صنایع دستی هم کاربردهایی داشته اند که البته تخصصی بوده و نیاز به مهارت بالایی دارد.  

WhatsApp Image 2020-07-07 at 16.02.31

 

قیمت یونولیت

یونولیت ها از فوم های ایرانی و فوم های خارجی ساخته می شوند که البته هر نوع این محصولات میتوانند در مقابل آتش سوزی واکنش و عملکرد بسیار خوبی داشته باشند. جالب است بدانید که امروزه خوشبختانه یونولیت های ایرانی که ساخته شده در کشور ایران هستند و  یک محصول ایرانی به شمار می روند از کیفیت بسیار قابل قبولی برخوردار هستند و حتی می توانند با نمونه های خارجی خود برابری و رقابت کنند.

مزیت استفاده از یونولیت ها به دلیل عایق کنندگی آنها و وزن کم ترشان نسبت به دیگر اقلام می باشد. در صورتی که مصالح مورد نظر به صوت کامل از یونولیت بدست آمده باشند پس نسبت به سفال خاصیت عایق بیشتری خواهند داشت و اگر استانداردها و پروتکل های ضروری نیز در نظر گرفته باشند میتواند مقاومت مطلوبی نیز در برابر حریق داشته باشند.

رابیتس

رابیتس که گاهی به اشتباه راویز نیز تلفظ می شود ، یک ورق شبکه ی فلزی می باشد که البته این ورق ساده تفاوتهای را با ورق ساده فلزی داشته است و در اندازه های مختلفی تولید می شود. از نظر تنوع نیز میتوان بخوبی شاهد مدل های متفاوتی از رابیتس باشیم.

چشمه های زیاد و کوچک رابیتس ها به نوعی بوده که این امکان را فراهم می کند تا جریان آب ، نور و هوا انجام شود و البته برای موارد بزرگ تر دیگر به عنوان یک مانع فیزیکی محسوب می شود که همین مزیت منجر به استفاده از آن برای قفس می شود. لبه های بی حفاظ راویز میتوانند انقباض و کشش زیادتری را تحمل کند و این مورد به عنوان تفاوت آن با ورق های فلزی عادی است.

راویز یا همان اصلاح صحیح رابیتس ، مقاومت بیشتری نسبت به تورهای مثل توری مرغی با وزن برابر داشته است چون سطح بیشتری دارند. راویزها هیچ وقت به صورت کاملی بریده نمی شوند و مجدد وصل نخواهند شد و همین امر سبب می گردد تا مقاومتشان را حفظ نمایند و در نهایت دوام بالایی این شبکه ی فلزی و مقاومت همیشه مطرح است. راویزها بیشتر از یک ورق فلزی ساده میتوانند فشارها را کنترل و تحمل کنند و در کل ورق این فشار را پخش کرده و به هیچ یک از قسمتها فشار جدی وارد نخواهد شد.

کاربرد رابیتس

رابیتس ها کاربردهای بسیار متنوعی دارند ولی اصلی ترین موردی که برای آن ها مطرح می شود به صنعت ساخت و ساز مرتبط می باشد. برای سیمان کاری نما، گچ کاری سقف ،نگه داری ملات در سنگ کاری نیز مئورد استفاده واقع می گردند.

ساخت قفس آهنی نیز از دیگر کاربردهای رابیتس است. البته جالب است بدانید که در صنعت مجسمه سازی مخصوصا در پیکرتراشان رابیتس دارای محبوبیت بسیار زیادی می باشد.

قیمت رابیتس

یکی از مواردی که سبب می شود تا قیمت رابیتس ها با یکدیگر متفاوت باشد میزان ستون های رابیتس و سایز چشمه های آن میباشد. به دلیل اینکه رابیتس ها کاربردهای متنوعی دارند در دنیا با ستونهای مختلف و چشمه های متفاوت تولید شده و روانه بازارها می شوند. البته نوعی که بیشتر از همه کاربرد داشته است اشکال دایره ی و لوزی و مربعی شکل آن است. در کشور ما ایران بیشتر از دو زاویه باز و متوازی الاضلاع با دو زاویه تند استفاده و تولید می شود.

 

WhatsApp Image 2020-07-07 at 16.02.20

 

پشم شیشه

پشم شیشه به عنوان یک عایق مورد استفاده قرار می گیرد که از الیاف بسیار نازک شیشه بدست می آید. البته بهتر است بدانید که در زبان فارسی وقتی از اصطلاح فایبرگلاس یاد می شود عموما به کامپوزیتهای اشاره داشته که از ترکیب پشم شیشه و لاستیک حاصل می شوند.

بیشترین موارد مصرفی که از الیاف شیشه در کشور ایران می شود برای ساختن قطعه های صنعتی و ورق سازی می باشد. به صورت کلی می توان اینگونه گفت که از فایبرگلاس برای محصولاتی که نیاز به یک ماده مقاومت در مقابل خوردگی دارند و همچنین به عایق حرارتی و مستحکم بودن نیاز داشته اند ، استفاده می گردد.

برای ساختن ورقهای فایبرگلاس ، الیاف شیشه کاربرد دارند و همچنین در پروژه های بزرگی مثل پروژه های صنایع و پتروشیمی یا انتقال آب و.... میتوان این محصول را بکار برد.

در خصوص قیمت پشم شیشه بهتر است خریداران عزیز بدانند که هر لحظه در بازار از نظر قیمتی تغییراتی لحاظ می گردد ولی زمانی که برای خرید پشم شیشه مراجعه می کنید و میخواهید از قیمت پشم شیشه اطلاع پیدا کنید بهتر است به مقاومت حرارتی عایق خود نسبت به دیگر عایق ها دقت نمایید چون معمولا ضخامت آن در نظر گرفته می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره 54483-021 تماس حاصل نمایید .